atlas-roslin.pl
Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superasterids » subCl.Asteridae » euasterids » lamiids » Ord.Lamiales » Fam.Scrophulariaceae »

Alonsoa meridionalis (L.f.) Kuntze

alonsoa (ogr.), "alonsoa"
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Alonsoa meridionalis (alonsoa (ogr.))
2012, Wrocław; copyright © by Marek Snowarski
Alonsoa meridionalis (alonsoa (ogr.))
3D
Alonsoa meridionalis (alonsoa (ogr.))
3D
Alonsoa meridionalis (alonsoa (ogr.))
Alonsoa meridionalis (alonsoa (ogr.))
Alonsoa meridionalis (alonsoa (ogr.))

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Alonsoa meridionalis (alonsoa (ogr.))
Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście.[491]
🌱
Roślina wieloletnia ze strefy tropikalnej Ameryki Północnej, gdzie rośnie na silnie nasłonecznionych stokach, w klimacie z dużą ilością opadów. W warunkach naszego klimatu uprawiany jako kwiat jednoroczny z rozsady lub z sadzonek z zimowanych roślin matecznych. Pokrój krzewiasty, w roku uprawy osiąga 40-60 cm wysokości.

Ozdobny dzięki dużym, efektownym kwiatom zebranych w długie groniaste kwiatostany i długiemu okresowi kwitnienia, od lipca do końca sezonu wegetacji. Przy uprawie pojemnikowej można przed przymrozkami wnieść do domu aby roślina kontynuowała kwitnienie. Kwiaty w zależności od odmiany, od szkarłatnych, przez łososiowe i brzoskwiniowe do kremowych.

Na rabaty kwiatowe i do uprawy w pojemnikach.Roślina wieloletnia ze strefy tropikalnej Ameryki Północnej, gdzie rośnie na silnie nasłonecznionych stokach, w klimacie z dużą ilością opadów. W warunkach naszego klimatu uprawiany jako kwiat jednoroczny z rozsady lub z sadzonek z zimowanych roślin matecznych. Pokrój krzewiasty, w roku uprawy osiąga 40-60 cm wysokości.

space

Na rabaty kwiatowe i do uprawy w pojemnikach.

wymagania i uprawa

🌸
Stanowisko w pełnym słońcu, ciepłe. Gleba żyzna, stale dostatecznie wilgotna; odczyn obojętny. Znosi co najwyżej, krótkie kilkustopniowe przymrozki.

Dla uzyskania rozsady nasiona wysiewa się w marcu lub kwietniu (w sprzyjających warunkach kwitnie 4 miesiące od wysiewu). Na rabatę można wysadzać w końcu maja, w rozstawie co 30-40 cm.

Po przycięciu można spróbować przezimować rośliny mateczne w chłodnym pomieszczeniu, w temperaturze >0°C. Z takich roślin można wiosną przygotować rozsadę z sadzonek pędowych lub wysadzić je w całości.Stanowisko w pełnym słońcu, ciepłe. Gleba żyzna, stale dostatecznie wilgotna; odczyn obojętny. Znosi co najwyżej, krótkie kilkustopniowe przymrozki.

space

Po przycięciu można spróbować przezimować rośliny mateczne w chłodnym pomieszczeniu, w temperaturze >0°C. Z takich roślin można wiosną przygotować rozsadę z sadzonek pędowych lub wysadzić je w całości.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

wysiew nasion na rozsadę

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #1) analiza dostępności nasion

moim zdaniem

Ciekawostka warta uwagi.
Po raz pierwszy uprawiałem w 2012 roku z samodzielnie przygotowanej rozsady z nasion. Z uwagi na nienajlepsze stanowisko (przygłuszenie przez sąsiadujące kwiaty) zaczęła obficiej kwitnąć późno, bo dopiero u progu jesieni, za to kwitła aż do przymrozków i robiła duże wrażenie swoimi oryginalnymi kwiatami, pięknej miedzianoczerwonej barwy.

Do wad zaliczył bym nieco przydlugie, wiotkie, pokładające się pędy. To co jest wadą na gruntowej rabacie może być jednak zaletą w wysoko ustawionej donicy na tarasie. Do sprawdzenia w przyszłości.Po raz pierwszy uprawiałem w 2012 roku z samodzielnie przygotowanej rozsady z nasion. Z uwagi na nienajlepsze stanowisko (przygłuszenie przez sąsiadujące kwiaty) zaczęła obficiej kwitnąć późno, bo dopiero u progu jesieni, za to kwitła aż do przymrozków i robiła duże wrażenie swoimi oryginalnymi kwiatami, pięknej miedzianoczerwonej barwy.

space

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K24_12.12 - Alonsoa meridionalis (alonsoa (ogr.)); Wrocław
120000-K24_12
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/ #16, 6.3D
znalezisko 20211213.2.kkcz - Alonsoa meridionalis (alonsoa (ogr.)); woj. łódzkie, pow. sieradzki, Sieradz
211213-2
leg. Konrad Kaczmarek
/woj. łódzkie, pow. sieradzki, Sieradz/
/nasiona/ #2