Warzywo liściowe uprawiane dla liści i mięsistych ogonków liściowych. Korzeń jest wrzecionowaty, nie tak rozrośnięty jak u innych form uprawnych buraków.
Zbiór przeprowadza się jednorazowo, wycinając całą rozetę liściową tuż poniżej jej nasady. Można też wielokrotnie pozyskiwać liście z tej samej rośliny. W miarę ich tworzenia ostrożnie odrywa się je lub odcina nieco powyżej nasady ogonka liściowego.
Wartość energetyczna wynosi 17kcal/100g. Zawartość białka 2.1g/100g, tłuszczu 0.5g/100g, węglowodanów 1.1g/100g.
uprawa
Uprawia się z rozsady (burak dobrze znosi przesadzanie) lub siewu wprost do gruntu. Zbiór przeprowadza się jednorazowo, całych młodych roślin, lub wielokrotnie pozyskuje się młode liście w miarę ich dorastania.
Najwcześniej sieje się gdy gleba osiągnie temperaturę 8°C (w niższej nasiona nie skiełkują). Ma to miejsce zwykle w początku kwietnia. W zależności od sposobu użytkowania można siać aż do początku lipca.
Przerywa się siewki dwukrotnie. Po raz pierwszy w fazie 2-4 liści, w rozstawie co 2cm. Po raz drugi po 2-3 tygodniach. Jeśli zbiór ma być jednorazowy i w młodej fazie, to rośliny pozostawia się gęściej, co 5-8 cm. Jeśli liście mają być pozyskiwane w miarę przyrastania to stosuje się odległość pomiędzy nimi 20-30 cm. Siewki z przerywki, po skróceniu liści można użyć jako rozsady dla dosadzania.
zmianowanie
Buraka nie należy uprawiać po sobie i po szpinaku który należy do tej samej rodziny komosowatych (Chenopodiaceae) oraz po innych warzywach korzeniowych.
W razie gdy buraki liściowe uprawia się na jednorazowy zbiór młodych roślin można po nich uprawiać poplony jesienne.
wymagania
Wymagania cieplne buraka w okresie wzrostu są stosunkowo niskie, optymalna temperatura wzrostu to 15-18°C. Dłuższy okres temperatury poniżej 15° prowadzi do wybijania w pęd kwiatostanowy. Nasiona kiełkują dopiero w temperaturze powyżej 8°C, a najszybciej w temperaturze 25°C. Młode siewki są wrażliwe na przymrozki, starsze je znoszą.
Z uwagi na głęboki i silny system korzeniowy dobrze znosi okresy suszy, poza fazą wschodów i początkowego rozwoju gdy wymagania wodne są wysokie. W warunkach dostatku wody i składników odżywczych liście są delikatniejsze.
odmiany

Burak liściowy to grupa odmian buraka w których częścią użytkową są młode liście. Odmiany te nie tworzą zgrubiałego kurzenia a ich liście mają szeroki, mięsisty ogonek liściowy i często pomarszczoną blaszkę liściową.
🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:
rozstawa: 40 – 50 x 20 – 30 cm⇈ 🌱 🌸
odmiany uprawne (#2) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion
◔ | ‘Lucullus’ — wczesna; liście zielone, ogonki liściowe mięsiste, soczyste, białawe |
◔ | ‘Rhubard Chard’ — mięsiste ogonki liściowe i nerwacja intensywnie buraczkowoczerwone |
wybrane okazy · selected collections ⇈

leg. Adam Dobrzański
/Skierniewice, pole Instytutu Warzywnictwa/

leg. Jarosław Makowski
/ogr.zielny Niemcy/

leg. Jarosław Makowski
/ogr. zielny; Niemcy/
/cv. Bright Yellow/

leg. Jacek Soboń
/Ogród Botaniczny we Wrocławiu/
/cv. Red Rhubarb/

leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Bright Lights/

leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Lucullus/

leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Rhubarb Chard/