atlas-roslin.pl

Brassica rapa L. ssp. nipposinica (L.H. Bailey) Hanelt

kapusta japońska, "japońska musztarda" · "mizuna"
Brassica rapa L. ssp. japonica Shebalina
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Brassica rapa Brassica rapa Brassica rapa warzywa kapustne warzywa…warzywa kapustnekapusta właściwa polna (Brassica rapa ssp. sylvestris)kapusta komatsuna (Brassica rapa var. perviridis)
🌸🌱N
Brassica rapa ssp. nipposinica (kapusta japońska)
cv. Mizuna Early
Brassica rapa ssp. nipposinica (kapusta japońska)
cv. Mizuna Early

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Brassica rapa ssp. nipposinica (kapusta japońska)
Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście.[491]
🌱
Grupa odmian kapusty tradycyjnie uprawiana w Japonii. Nie tworzą one główki a jedynie szeroką rozetę liściową, o średnicy 40-60 cm i wysokości do 60 cm.

Użytkuje się całe rozety liściowe, wycinane po około miesiącu od sadzenia rozsady lub sukcesywnie odrywa się liście, wtedy rośliny użytkuje się przez cały sezon wegetacji. Poza tym sposób użytkowania i uprawy jest dokładnie podany na stronie kapusty chińskiej.

Wśród odmian są formy o liściach silnie wydłużonych i całobrzegich (Mibuna, Kyona) i formy o liściach silnie powcinanych (Mizuna). Grupa odmian kapusty tradycyjnie uprawiana w Japonii. Nie tworzą one główki a jedynie szeroką rozetę liściową, o średnicy 40-60 cm i wysokości do 60 cm.

space

Wśród odmian są formy o liściach silnie wydłużonych i całobrzegich (Mibuna, Kyona) i formy o liściach silnie powcinanych (Mizuna).

dla amatorów
👌 uprawa łatwa

wymagania i uprawa

Na opakowaniach torebek z nasionami odmian _najprawdopodobniej_ tego gatunku (Red Frills, Green Fire F1) możemy spotkać się z nazwą "musztardowiec" i innym gatunkiem Brassica juncea var. integrifolia.

Kapusta sitowata (Brassica juncea) jest także uprawiana na Dalekim Wschodzie, w odmianach jako warzywo liściowe, znana pod różnymi handlowymi/zwyczajowymi nazwami jak musztardowiec, chińska musztarda i wariacje wokół tego tematu. U nas nie spotykałem się w handlu z jej nasionami.

🌸
🔆 miejsce:  słoneczne
💧 woda: gleba dostatecznie wilgotna • nie znosi przesuszania
☷ gleba: żyzna • przeciętna ogrodowa • odczyn zbliżony do obojętnego
Jest to roślina dnia krótkiego (przy długim dniu "idzie w kwiat", sprzyja temu też indukcja niskimi temperaturami np. przymrozkami). Optymalna temperatura rozwoju to 18-20°C; znosi przymrozki do -5°C. Można ją uprawiać z rozsady w terminie wczesnym (siew koniec marca – początek kwietnia) lub późnym z rozsady lub siewu wprost do gruntu (koniec lipca – początek sierpnia)

W warunkach amatorskich najprościej jest wysiewać bezpośrednio do gruntu, w zależności od temperatury po 3-6 tygodniach od siewu można zrywać młode rozety liściowe i użytkować jako pikantną "sałatę" lub na surowo jako przyprawę, w smaku trochę podobną do ostrej kalarepy.

Szczegółowo informacja o uprawie, w tym z rozsady jest podana na stronie kapusta chińska (Brassica chinensis).Jest to roślina dnia krótkiego (przy długim dniu "idzie w kwiat", sprzyja temu też indukcja niskimi temperaturami np. przymrozkami). Optymalna temperatura rozwoju to 18-20°C; znosi przymrozki do -5°C. Można ją uprawiać z rozsady w terminie wczesnym (siew koniec marca – początek kwietnia) lub późnym z rozsady lub siewu wprost do gruntu (koniec lipca – początek sierpnia)

space

Szczegółowo informacja o uprawie, w tym z rozsady jest podana na stronie kapusta chińska (Brassica chinensis).

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

25 szt./m2 • rozstawa: 20 × 20 cm
wysiew nasion do gruntu [kwiecień lub lipiec/sierpień]
wysiew nasion na rozsadę [marzec/kwiecień lub lipiec/sierpień]

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #3) analiza dostępności nasion

nomenklatura, etymologia ℹ️
poznanie znaczenia i pochodzenia nazwy ułatwia jej zapamiętanie

Brassica rapa L. ssp. nipposinica (L.H. Bailey) HaneltBrassica rapa L. ssp. japonica Shebalina(pl) kapusta japońska · "japońska musztarda" · "mizuna"
japonicus, -a, -um (nazwa geograficzna, adj.)
japoński