atlas-roslin.pl
Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superasterids » Ord.Caryophyllales » Fam.Amaranthaceae »

Gomphrena globosa L.

gomfrena kulista, wiecznik, "gomfrena"
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Gomphrena globosa (gomfrena kulista)
31.08.2013, Wrocław; copyright © by Marek Snowarski XL
Gomphrena globosa (gomfrena kulista)
pokrój
Gomphrena globosa (gomfrena kulista)
cechy diagnostyczne w kluczu:Amaranthaceae (szarłatowate)kl 3754

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Gomphrena globosa (gomfrena kulista)
Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście.[491]
Gomphrena globosa (gomfrena kulista)
🌱
Roślina jednoroczna z tropikalnych rejonów Ameryki, u nas uprawiana jako kwiat letni z rozsady lub z siewu wprost do gruntu. Roślina o silnie rozgałęzionych pędach, do 70 (90) cm wysokości, u karłowatych odmian uprawnych tylko 20-30 cm wysokości.

Walorem ozdobnym są główkowate, kulistawe kwiatostany o jaskrawej barwie (nadają ją listki przykwiatowe). W zależności od gatunku białe, w różnych odcieniach różu, rzadziej czerwieni. Kwitnie od lipca do końca sezonu wegetacji.

Przede wszystkim uprawia się dla uzyskania materiału na suche bukiety, kolor kwiatostanów jest dość trwały. Można też używać do świeżych bukietów, bo dość długo utrzymuje się w wazonie. Sadzi się jako efektowny kwiat na rabatach, kwietnikach, w ogrodach skalnych lub na obwódkach. Można uprawiać w pojemnikach.Roślina jednoroczna z tropikalnych rejonów Ameryki, u nas uprawiana jako kwiat letni z rozsady lub z siewu wprost do gruntu. Roślina o silnie rozgałęzionych pędach, do 70 (90) cm wysokości, u karłowatych odmian uprawnych tylko 20-30 cm wysokości.

space

Przede wszystkim uprawia się dla uzyskania materiału na suche bukiety, kolor kwiatostanów jest dość trwały. Można też używać do świeżych bukietów, bo dość długo utrzymuje się w wazonie. Sadzi się jako efektowny kwiat na rabatach, kwietnikach, w ogrodach skalnych lub na obwódkach. Można uprawiać w pojemnikach.

wymagania i uprawa

Gomphrena globosa (gomfrena kulista)
🌸ekologiczne liczby wskaźnikowe Gomphrena globosa (gomfrena kulista)
Stanowisko słoneczne, ciepłe. Gleba żyzna, próchniczna, nie nazbyt lekka ale przepuszczalna, dobrze znosi okresowy brak wody; odczyn obojętny.

Standardowo uprawia się z rozsady. Nasiona (350 szt./g) wysiewa się w końcu marca lub na początku kwietnia. Wschody w temperaturze ok. 20°C następują po około 2 tygodniach. Siewki pikuje się do doniczek a rozsadę wysadza do gruntu po majowych przymrozkach. Rozstawa 20-30 cm.

Możliwy jest też wysiew wprost do gruntu, w końcu kwietnia lub na początku maja i następnie przerwanie roślin do pożądanej rozstawy.

Na suche bukiety zbiera się gdy kwiatostany są w szczytowej formie, maksymalnie wybarwione, zwykle optymalny wygląd uzyskują w początkowej fazie kwitnienia.Stanowisko słoneczne, ciepłe. Gleba żyzna, próchniczna, nie nazbyt lekka ale przepuszczalna, dobrze znosi okresowy brak wody; odczyn obojętny.

space

Możliwy jest też wysiew wprost do gruntu, w końcu kwietnia lub na początku maja i następnie przerwanie roślin do pożądanej rozstawy.

space

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

wysiew nasion do gruntu
wysiew nasion na rozsadę

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #1) analiza dostępności nasion

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K125_12.12 - Gomphrena globosa (gomfrena kulista); Wrocław
120000-K125_12
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/ #7