takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Osteospermum ecklonis (DC.) Norl.

osteospermum
Dimorphotheca ecklonis DC.
Osteospermum ecklonis (osteospermum)
2012, Wrocław; copyright © by Marek Snowarski

wymagania i uprawa

Osteospermum ecklonis (osteospermum)
Stanowisko słoneczne. Gleba przeciętna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna; optymalny odczyn lekko kwaśny (pH 6).

space

Odmiany rozmnaża się wegetatywne przez sadzonki pędowe. Można je pobierać w końcu lata lub w lutym z egzemplarzy matecznych przetrzymanych, w temperaturze kilku °C, w widnym pomieszczeniu a następnie umieszczonych w temperaturze ok. 15°C.

Wymagania: światło · pełne słońce · woda · gleba przeciętnie wilgotna · odczyn · gleba słabo kwaśna lub gleba o obojętnym pH · zwięzłość · gleba lekka, piaszczysta lub gleba średnio zwięzła · żyzność · podłoże żyzne

Analiza dostępności nasion (form i odmian #2):
• bez odmiany · białe z fioletowym oczkiem · mix

Analiza dostępności roślin (form i odmian #1):
• bez odmiany · ‘Weetwood’

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Osteospermum ecklonis (osteospermum)
Pochodzi z Afryki Południowej gdzie jest rośliną wieloletnią, rośnie na terenach piaszczystych o charakterze stepu. U nas ogrodowy kwiat jednoroczny uprawiany z rozsady lub z sadzonek z zimowanych roślin matecznych. Rośliny silnie rozgałęzione, krzaczaste, o pędach początkowo pokładających się, 30-40 cm wysokości.

space

Na rabaty kwiatowe, na obwódki. Sprawdza się w ogrodach skalnych, na murkach. Dobry dla uprawy w skrzynkach balkonowych i donicach.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · kwiaty letnie zimowane w pomieszczeniach · do uprawy w pojemnikach · ze zwisającymi pędami · na obwódki · do ogrodu skalnego · wysokość 10-30 cm · kwitnienie: 6-9

moim zdaniem

Zdecydowanie polecam bo bardzo efektowny, długo i i obfite kwitnienie.
Uprawiałem w 2012r. z samodzielnie przygotowanej rozsady z mieszanki nasion. Poszło bez problemu. Zaczął kwitnąć na początku lipca i kwitł, kwitł, póki sezon wegetacyjny trwał. W końcu, nie mogąc się doczekać końca kwitnienia usunąłem w październiku, by zwolnić miejsce na sadzonki bylin które mają zdobić od następnego roku tę rabatę.

space

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K88_12.12 - Osteospermum ecklonis (osteospermum); Wrocław
120000-K88_12
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/ #8