atlas-roslin.pl
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Ipomoea ×sloteri (House) Ooststr.

wilec kardynalski
Ipomoea coccinea × quamoclit · Ipomoea ×multifida (Raf.) Shinners
Ipomoea coccinea · wilec szkarłatny
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
×
Ipomoea quamoclit · wilec pierzasty
Quamoclit pennata · Quamoclit pinnata
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
Ipomoea ×sloteri (wilec kardynalski)
2012, Wrocław; copyright © by Marek Snowarski
Ipomoea ×sloteri (wilec kardynalski)
2012, Wrocław; copyright © by Marek Snowarski
Ipomoea ×sloteri (wilec kardynalski)
Ipomoea ×sloteri (wilec kardynalski)
Ipomoea ×sloteri (wilec kardynalski)

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Ipomoea ×sloteri (wilec kardynalski)
🌱
Ozdobne pnącze tropikalne pochodzenia mieszańcowego. Wyprowadzone jako allotetraploid od mieszańca Ipomoea ×multifida (wilec szkarłatny (Ipomoea coccinea) × wilec pierzasty (Ipomoea quamoclit)). W porównaniu do tego drugiego ma odrobinę większe kwiaty i o bardziej zaokrąglonym obrycie korony.

U nas jest to uprawiane z rozsady ozdobne jednoroczne pnącze. Pędy pod koniec sezonu osiągają 3 – 5 m długości.

space

Jak inne pnącza nadaje się do obsadzania balkonów, tarasów, płotów, pergoli, krat ogrodowych.

wymagania i uprawa

🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • ciepłe • osłonięte (przed wiatrami)
Wymaga stanowiska ciepłego, słonecznego. Gleba żyzna, próchniczna; odczyn obojętny.

Na rozsadę wysiewa się w końcu marca lub w kwietniu, tą jest sens wcześniej przygotowywać, tylko gdy można ją trzymać w cieple i jednocześnie z dostatkiem światła. Normalne temperatury pokojowe w tym czasie są zbyt niskie dla rozwoju tego gatunku. Rozsadę wysadza się do ogrodu nie wcześniej jak w końcu maja, gdy się ociepli (roślina wrażliwa na chłody, przy niższych temperaturach niemal nie rośnie). Podawany jest jako możliwy wysiew wprost do gruntu. Rozstaw roślin w szpalerze co 40 – 50 cm.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

wysiew nasion do gruntu
wysiew nasion na rozsadę

≈ odmiany i dostępność (#1/1)🌱🌸
opcje Bazaru

analiza dostępności nasion (form i odmian #1)

moim zdaniem

Tylko jako ciekawostka dla amatorów egzotycznych wilców.
Ipomoea ×sloteri (wilec kardynalski)
dokwitające, splecione razem wilec kardynalski (Ipomoea ×sloteri) (po lewej, zczerwieniałe liście) i wilec pierzasty (Ipomoea quamoclit) (po prawej, zielony)
Uprawiałem w 2012r. z samodzielnie przygotowanej rozsady z nasion. Wzeszły bez problemu. To pnącze pochodzi z tropików i ma zbyt wysokie wymagania cieplne dla bezproblemowej uprawy w naszym klimacie. Najpierw w maju i czerwcu, przy temperaturach około 20°C nie za bardzo rośnie. Dopiero w czerwcu, gdy zaczyna się robić naprawdę ciepło, rozpoczyna szybki wzrost i wkrótce pojawiają się pierwsze, początkowo nieliczne, kwiaty. Oficie zaczyna kwitnąć w najcieplejsze dni w końcu lipca i w sierpniu. Wtedy też osiąga bardzo duże dzienne przyrosty na długość. Chłodniejszy koniec lata i jesień kończą większe kwitnienie i intensywny wzrost. W stanie częściowej hibernacji trwa do końca sezonu wegetacji. Jesienią skromnie dokwita i prawie nie przyrasta na długość. Liście częściowo żółkną i zamierają ale nie ma tendencji do ich gremialnego zasychania.

space

Nazwa polska, z braku takiej mi znanej, wymyślona została przeze mnie. Nawiązuje do zwyczajowej handlowej nazwy angielskiej, a ta z kolei odnosi się do barwy kwiatów.

zamieszanie w ofercie nasion

Jest niejakie zamieszanie w ofercie nasion tego gatunku wilców. W asortymencie nasion PNOS Ożarów i Rekwiat (2011/12r.) znajdujemy „wilec pierzasty”. Na torebce z nasionami jest jednak fotografia wilec kardynalski (Ipomoea ×sloteri). Z nasion PNOS Ożarów wyrasta wilec kardynalski (Ipomoea ×sloteri) tj. zgodnie z fotografią, ale nie z nazwą, na torebce. Z nasion firmy Rekwiat wyrasta inny gatunek — wilec pierzasty (Ipomoea quamoclit) tj. zgodnie z nazwą ale nie fotografią na torebce nasion.

space

Ipomoea coccinea · wilec szkarłatny

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
wilec szkarłatny (Ipomoea coccinea)
Tropikalne pnącze możliwe do uprawy w Polsce jako jednoroczne pnącze ozdobne. Jeden z gatunków rodzicielskiej uprawianego u nas mieszańcowego wilca kardynalskiego (Ipomoea ×sloteri). Blaszka liściowa niepodzielona, sercowata, zbliżona kształtem do takiej jak ma wilec trójbarwny (Ipomoea tricolor).

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K86_12.12 - Ipomoea ×sloteri (wilec kardynalski); Wrocław
120000-K86_12
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/ #10, 1.3D