właściwości i zastosowanie
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście [491]
⇈
🌱
Ozdobne pnącze tropikalne pochodzenia mieszańcowego. Wyprowadzone jako allotetraploid od mieszańca Ipomoea ×multifida (wilec szkarłatny (Ipomoea coccinea) × wilec pierzasty (Ipomoea quamoclit)). W porównaniu do tego drugiego ma odrobinę większe kwiaty i o bardziej zaokrąglonym obrycie korony.
U nas jest to uprawiane z rozsady ozdobne jednoroczne pnącze. Pędy pod koniec sezonu osiągają 3-5 m długości.
Jak inne pnącza nadaje się do obsadzania balkonów, tarasów, płotów, pergoli, krat ogrodowych.
taras/balkon/patio
kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu • kwiaty jednoroczne z rozsady • kwiaty pnące • 🌼 kwiaty letnie (jednoroczne)
wysokość: 2 – 3 m
wymagania i uprawa
Wymaga stanowiska ciepłego, słonecznego. Gleba żyzna, próchniczna; odczyn obojętny.
Na rozsadę wysiewa się w końcu marca lub w kwietniu, tą jest sens wcześniej przygotowywać, tylko gdy można ją trzymać w cieple i jednocześnie z dostatkiem światła. Normalne temperatury pokojowe w tym czasie są zbyt niskie dla rozwoju tego gatunku. Rozsadę wysadza się do ogrodu nie wcześniej jak w końcu maja, gdy się ociepli (roślina wrażliwa na chłody, przy niższych temperaturach niemal nie rośnie). Podawany jest jako możliwy wysiew wprost do gruntu. Rozstaw roślin w szpalerze co 40-50 cm.
⇈ 🌱 🌸
odmiany uprawne (#1) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion
▫ | bez odmiany — czerwony |
moim zdaniem
Tylko jako ciekawostka dla amatorów egzotycznych wilców.
Uprawiałem w 2012r. z samodzielnie przygotowanej rozsady z nasion. Wzeszły bez problemu. To pnącze pochodzi z tropików i ma zbyt wysokie wymagania cieplne dla bezproblemowej uprawy w naszym klimacie. Najpierw w maju i czerwcu, przy temperaturach około 20°C nie za bardzo rośnie. Dopiero w czerwcu, gdy zaczyna się robić naprawdę ciepło, rozpoczyna szybki wzrost i wkrótce pojawiają się pierwsze, początkowo nieliczne, kwiaty. Oficie zaczyna kwitnąć w najcieplejsze dni w końcu lipca i w sierpniu. Wtedy też osiąga bardzo duże dzienne przyrosty na długość. Chłodniejszy koniec lata i jesień kończą większe kwitnienie i intensywny wzrost. W stanie częściowej hibernacji trwa do końca sezonu wegetacji. Jesienią skromnie dokwita i prawie nie przyrasta na długość. Liście częściowo żółkną i zamierają ale nie ma tendencji do ich gremialnego zasychania.
Nazwa polska, z braku takiej mi znanej, wymyślona została przeze mnie. Nawiązuje do zwyczajowej handlowej nazwy angielskiej, a ta z kolei odnosi się do barwy kwiatów.
zamieszanie w ofercie nasion
Jest niejakie zamieszanie w ofercie nasion tego gatunku wilców. W asortymencie nasion PNOS Ożarów i Rekwiat (2011/12r.) znajdujemy „wilec pierzasty”. Na torebce z nasionami jest jednak fotografia wilec kardynalski (Ipomoea ×sloteri). Z nasion PNOS Ożarów wyrasta wilec kardynalski (Ipomoea ×sloteri) tj. zgodnie z fotografią, ale nie z nazwą, na torebce. Z nasion firmy Rekwiat wyrasta inny gatunek — wilec pierzasty (Ipomoea quamoclit) tj. zgodnie z nazwą ale nie fotografią na torebce nasion.
Ipomoea coccinea
wilec szkarłatny
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście[491]
Tropikalne pnącze możliwe do uprawy w Polsce jako jednoroczne pnącze ozdobne. Jeden z gatunków rodzicielskiej uprawianego u nas mieszańcowego wilca kardynalskiego (Ipomoea ×sloteri). Blaszka liściowa niepodzielona, sercowata, zbliżona kształtem do takiej jak ma wilec trójbarwny (Ipomoea tricolor).
wybrane okazy · selected collections ⇈
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji