atlas-roslin.pl
Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superasterids » subCl.Asteridae » euasterids » lamiids » Ord.Lamiales » Fam.Lamiaceae » subFam.Nepetoideae »

Perilla frutescens (L.) Britton

pachnotka półkrzewiasta, pachnotka bazyliowata, "dziki sezam", "pachnotka zwyczajna"
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Perilla frutescens (pachnotka półkrzewiasta)
31.07.2022, Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie; copyright © by Marek Snowarski
Perilla frutescens (pachnotka półkrzewiasta)
Perilla frutescens (pachnotka półkrzewiasta)
Perilla frutescens (pachnotka półkrzewiasta)
Perilla frutescens (pachnotka półkrzewiasta)

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Perilla frutescens (pachnotka półkrzewiasta)
Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście.[491]
🌱
Pochodzi ze strefy tropikalnej Azji Południowo-Wschodniej. Jest tam szeroko uprawiana jako przyprawa. U nas może być uprawiana z rozsady jako jednoroczny kwiat ozdobny z liści oraz jako przyprawa. Roślina o szerokim krzaczkowatym pokroju, do 60 cm wysokości.

Ozdobne przede wszystkim z liści. Uprawiane formy mają ozdobne liście, ciemne purpurowozielone, purpurowobrązowe lub typu variegata. Kwiaty są dość niepozorne, w typowy dla rodziny jasnotowatnych sposób zebrane w kłosokształtne kwiatostany na końcowych odcinkach pędów. Kwitnie od lipca do końca sezonu wegetacji. Pochodzi ze strefy tropikalnej Azji Południowo-Wschodniej. Jest tam szeroko uprawiana jako przyprawa. U nas może być uprawiana z rozsady jako jednoroczny kwiat ozdobny z liści oraz jako przyprawa. Roślina o szerokim krzaczkowatym pokroju, do 60 cm wysokości.

space

Na rabaty kwiatowe, zwłaszcza na wysokie obwódki lub jako ozdobne same w sobie oryginalne grupy w obrębie rabaty albo szpalery. Można uprawiać w pojemnikach. Cięte nadają się na dodatek do bukietów tzw. zieleń cięta. Na rabaty kwiatowe, zwłaszcza na wysokie obwódki lub jako ozdobne same w sobie oryginalne grupy w obrębie rabaty albo szpalery. Można uprawiać w pojemnikach. Cięte nadają się na dodatek do bukietów tzw. zieleń cięta.

jako przyprawa

Młode ziele i liście o specyficznym miętowo-cynamonowym aromacie, są tradycyjnie używane w kuchni Dalekiego Wschodu jako przyprawa i dodatek do potraw. To japońskie shiso (odmiana zielona do Aojiso, purpurowo to Akajiso, jest używana do barwienie potraw).

Perilla należy też do modnych roślin z grupy tzw. „zdrowej żywność” a to z uwagi na zainteresowanie jaki budzi olej z nasion, mający wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych (omega-3).Młode ziele i liście o specyficznym miętowo-cynamonowym aromacie, są tradycyjnie używane w kuchni Dalekiego Wschodu jako przyprawa i dodatek do potraw. To japońskie shiso (odmiana zielona do Aojiso, purpurowo to Akajiso, jest używana do barwienie potraw).

space

wymagania i uprawa

🌸
Stanowisko słoneczne, ciepłe. Gleba żyzna, dostatecznie wilgotna, nie wysychająca; odczyn obojętny.

Nasiona na rozsadę wysiewa się w marcu lub na początku kwietnia. W temperaturze ok. 20°C wschodzą do trzech tygodni. Do gruntu rozsadę wysadza się po majowych przymrozkach. Rozstawa co 30-35 cm.Stanowisko słoneczne, ciepłe. Gleba żyzna, dostatecznie wilgotna, nie wysychająca; odczyn obojętny.

space

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

wysiew nasion na rozsadę

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20180000.4.iwzl - Perilla frutescens (pachnotka półkrzewiasta); świętokrzyskie
180000-4
leg. Iwona Ziółkowska
/świętokrzyskie/
/trzy odmiany uprawne, różniące.../ #7
znalezisko 20220731.5.22 - Perilla frutescens (pachnotka półkrzewiasta); Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie
220731-5
leg. Marek Snowarski
/Śląski Ogród Botaniczny w Radzionkowie/ #3