cechy charakterystyczne
Uprawiany jako warzywo liściowe i rzadko dziczejący.

Bylina, 60-120(15) cm wysokości; dwupienna; jasnozielona z żółtawym odcieniem. Korzeń główny pionowy, gruby (5-10 mm), zwykle wielogłowy; czasem z odroślami korzeniowymi; część łodyg płonnych z rozetką liści, inne z pędem kwiatostanowym.
Kwiatostan krótki i gęsty, gałązki pierwszego rzędu rozgałęzione. Działki wewnętrzne na owocu 3-4 mm długości; z guzkiem. Niełupki ciemnobrązowe.
właściwości i zastosowanie

Odmiany różnią się wczesnością tworzenia liści, ich wielkością i barwą oraz mrozoodpornością.
W podręcznikach ogrodnictwa podstawowy uprawiany gatunek szczawiu jest podany jako szczaw zwyczajny (Rumex acetosa). Botanicy wyodrębniają osobny takson — szczaw ogrodowy (Rumex rugosus).
Rzadko uprawiany jest inny gatunek szczawiu — szczaw żółty (Rumex patientia). Tworzy on duże liście (blaszka do 30 cm długości i 12 cm szerokości), niekwaśne, użytkowane jak szpinak.
wymagania
⇈ 🌱 🌸
odmiany uprawne (#1) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion
▫ | ‘Lyoński’ — podawany też jako szczaw zwyczajny (Rumex acetosa) |
uprawa, zbiór
W jednym gramie jest 1-1.5 tyś. nasion. Zachowują zdolność kiełkowania przez 3-4 lata.

Szczaw jest rośliną wieloletnią, byliną o zimującym, mięsistym korzeniu. Uprawia się go z siewu wprost do gruntu, przez jeden sezon lub przez 2-3 lata, później plon znacząco spada.
Można też wysiewać wczesną wiosną. Wtedy jednak pierwszy plon jest stosunkowo niewielki, bo rośliny szybko wybijają w pędy kwiatostanowe. Pierwszy zbiór wykonuje się po 2-3 miesiącach od siewu, gdy rośliny mają 5 liści.
Liście można zbierać jednorazowo, wycinając całe rośliny lub sukcesywnie, odcinając zewnętrzne, wyrośnięte liście. Zebrany łatwo się zaparza, dlatego nie należy liści ściśle ugniatać. Powinien być szybko przerobiony.
⇈ 🌱 🌸
odmiany uprawne (#1) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion
▫ | ‘Lyoński’ — podawany też jako szczaw zwyczajny (Rumex acetosa) |
wybrane okazy · selected collections ⇈

leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Lyoński/

leg. Jacek Soboń
/Ogród Botaniczny we Wrocławiu/