atlas-roslin.pl

Cobaea scandens Cav.

kobea pnąca, sępota pnąca
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Cobaea scandens (kobea pnąca)
23.10.2013, Wrocław; copyright © by Marek Snowarski XL
Cobaea scandens
Cobaea scandens
Cobaea scandens (kobea pnąca)
kwiat
Cobaea scandens (kobea pnąca)
cv. Alba
Cobaea scandens (kobea pnąca)
cv. Alba
Cobaea scandens (kobea pnąca)
Cobaea scandens (kobea pnąca)
Cobaea scandens (kobea pnąca)

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Cobaea scandens (kobea pnąca)
Takson uprawiany.[491]
Cobaea scandens (kobea pnąca)
XL
🌱
Wieloletnie pnącze z tropikalnych regionów Meksyku. Z uwagi na brak zimotrwałości u nas uprawiane jako pnącze jednoroczne z rozsady. Pędy w zależności od warunków osiągają 3-7 m długości; mają wąsy czepne.

Kwiaty efektowne i osobliwe, duże, pojedynczo na długich szypułkach, początkowo zielone potem typowo ciemnopurpurowe, jest też odmiana o białych kwiatach. Kwitnie od lipca do końca sezonu wegetacji.

Do uprawy w dużych pojemnikach lub w gruncie. Do okrywania krat ogrodowych, altan, na balkony i tarasy. Pokaźne rozmiary i gęste ulistnienie tworzy zwartą osłonę. Wieloletnie pnącze z tropikalnych regionów Meksyku. Z uwagi na brak zimotrwałości u nas uprawiane jako pnącze jednoroczne z rozsady. Pędy w zależności od warunków osiągają 3-7 m długości; mają wąsy czepne.

space

Do uprawy w dużych pojemnikach lub w gruncie. Do okrywania krat ogrodowych, altan, na balkony i tarasy. Pokaźne rozmiary i gęste ulistnienie tworzy zwartą osłonę.

wymagania i uprawa

Cobaea scandens (kobea pnąca)
XL
🌸
Stanowisko słoneczne lub w lekkim półcieniu, ciepłe, osłonięte. Gleba żyzna, dostatecznie wilgotna ale nie podmokła, nie znosi suszy; odczyn obojętny. Pozytywnie reaguje na zasilanie nawozem.

Nasiona są duże (12-30 szt./g) dla uzyskania rozsady wysiewa się je od razu do doniczek, bez pikowania. Wysiew w lutym lub marcu. Nasiona kiełkują 2-4 tygodnie w temperaturze >20°C. Rozsadę można wysadzać do gruntu po majowych przymrozkach. Na jeden egzemplarz należy liczyć 40-50 cm szerokości.

Przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami można ściąć pędy i spróbować przechować roślinę do wiosny w pomieszczeniu o temperaturze kilkunastu °C. Z rośliny matecznej można pobrać wczesną wiosną sadzonki pędowe (ukorzeniać w temperaturze ≥25°C) i dzięki temu otrzymać wcześnie kwitnące egzemplarze.Stanowisko słoneczne lub w lekkim półcieniu, ciepłe, osłonięte. Gleba żyzna, dostatecznie wilgotna ale nie podmokła, nie znosi suszy; odczyn obojętny. Pozytywnie reaguje na zasilanie nawozem.

space

Przed pierwszymi jesiennymi przymrozkami można ściąć pędy i spróbować przechować roślinę do wiosny w pomieszczeniu o temperaturze kilkunastu °C. Z rośliny matecznej można pobrać wczesną wiosną sadzonki pędowe (ukorzeniać w temperaturze ≥25°C) i dzięki temu otrzymać wcześnie kwitnące egzemplarze.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

wysiew nasion na rozsadę

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #3) analiza dostępności nasion

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 00010000.21.js; Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego
21
leg. Jacek Soboń
/Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego/ #3
znalezisko 00010000.10_13_6.jmak - Cobaea scandens (kobea pnąca); Niemcy
10_13_6
leg. Jarosław Makowski
/Niemcy / #4
znalezisko 20130000.K10_12.13 - Cobaea scandens (kobea pnąca); Wrocław
130000-K10_12
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/ #5