takson uprawiany [24]

Limonium sinuatum (L.) Mill.

zatrwian wrębny zatrwian letni
Statice sinuata L.
Limonium sinuatum (zatrwian wrębny)
2012, Wrocław; copyright © by Marek Snowarski
Limonium sinuatum
kwitnąca roślina
Limonium sinuatum (zatrwian wrębny)
Limonium sinuatum (zatrwian wrębny)

wymagania i uprawa

Stanowisko słoneczne. Gleba przeciętna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, dobrze znosi okresowy brak wody; odczyn obojętny lub lekko zasadowy.

space

Na suche bukiety ścina się kwiatostany gdy wszystkie kieliszki kwiatów są już otworzone. Korona kwiatowa w czasie suszenia opada — pozostają barwne ozdobne kielichy.

Wymagania: światło · pełne słońce · woda · gleba sucha lub gleba przeciętnie wilgotna · odczyn · gleba o obojętnym pH lub gleba zasadowa, z wapniem · ciepło · miejsce wybitnie ciepłe · zwięzłość · gleba lekka, piaszczysta lub gleba średnio zwięzła

Analiza dostępności nasion (form i odmian #14):
• bez odmiany · biały · ciemnoniebieski · fioletowoniebieski · jasnoniebieski · łososiowy · mix · niebieski jasnobłękitny · żółty · ‘Golden Coast’ (ciemnożółty) · ‘Iceberg’ (biały) · ‘Pacific mix’ · ‘Roselight’ (jasnoróżowy) · ‘Supreme’ (mix) · ‘Twilight’ (lawendowy)

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Limonium sinuatum
Bylina z obszaru śródziemnomorskiego. U nas w uprawie w ogrodach jako kwiat letni z rozsady, z przeznaczeniem na suche bukiety. Rośliny 60-90 cm wysokości, pędy osobliwie szeroko oskrzydlone.

space

Na rabaty kwiatowe lub do uprawy w pojemnikach. Kwiatostany używa się do suchych bukietów. Dla tego celu ścina się je w pełni kwitnienia i szybko suszy w przewiewnym miejscu.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · do uprawy w pojemnikach · na suche bukiety i kompozycje · wysokość 60-90 cm · kwitnienie: 7-10

moim zdaniem

Polecam, dobrze wygląda już od stadium rozety liściowej.
Uprawiałem w 2012r. z samodzielnie przygotowanej rozsady z nasion. Nie było problemu. Jako że suche bukiety to nie moja domena, bylem przede wszystkim ciekaw jak wygląda na żywo, na rabacie i nie zawiodłem się. Na początku świetnie wyglądają ciemnozielone rozety liści, ładnie faliście pierzasto podzielonych; rozeta początkowo ściśle przylega do podłoża. Pędy kwiatostanowe są także ciekawe i dobrze wyglądają ze swoim osobliwym szerokim oskrzydleniem. Z tego wszystkiego kwiatostany robią najmniejsze wrażenie, bo nie są niespodzianką. Barwne kielichy u moich roślin były fioletoworóżowe, szkoda że nie w barwie silniej kontrastującej z ciemnozielonymi pędami i liśćmi. Na pewno do spróbowania w przyszłości, dobrze powinna też wyglądać w większej masie.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K41_12.12 - Limonium sinuatum (zatrwian wrębny); Wrocław
120000-K41_12
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Pacific mix/ #7