| |||
|
Kwiaty wyrastają pojedynczo z pachwin liści, na długich szypułkach 2-3 cm długości, nagich, obupłciowe, tworzą bardzo luźny groniasty kwiatostan. Kielich z pięcioma równowąskolancetowatymi ząbkami, zrośniętymi przy nasadzie, 2 mm długimi; prawie o symetrii promienistej, jedynie dwa dolne ząbki są nieco dłuższe; nagi lub z rozproszonymi włoskami gruczołowatymi.
Korona do 15 mm długości, dwuwargowa, tj. ±równie długa jak kielich; warga górna dwuząbkowa; warga dolna z trzema większymi ząbkami i dwoma wystającymi żółtymi guzkami (całkowicie przymykają gardziel one rurki korony) oraz ze stożkowatą, tępą ostrogą 0.5-2 (3) mm długości. W barwach korony dominuje jasny fiolet, miejscami z ciemniejszymi pręgami, szybko płowieje do białego.Liście z długim do 3 cm ogonkiem; blaszka liściowa w zarysie nerkowata, szersza niż dłuższa, 11-13 mm długości i 14-16 mm szerokości, grubawa, podzielona na 5(-7) zaokrąglonych lub trójkątnych łatek, często zaostrzonych; nasada blaszki sercowata; powierzchnia naga; nerwacja dłoniasta.
Korona do 15 mm długości, dwuwargowa, tj. ±równie długa jak kielich; warga górna dwuząbkowa; warga dolna z trzema większymi ząbkami i dwoma wystającymi żółtymi guzkami (całkowicie przymykają gardziel one rurki korony) oraz ze stożkowatą, tępą ostrogą 0.5-2 (3) mm długości. W barwach korony dominuje jasny fiolet, miejscami z ciemniejszymi pręgami, szybko płowieje do białego.
Nasiona jajowate, 0.6-0.8 mm długości, czarnobrązowe, grubo, poprzecznie, faliście pomarszczone.
Kwitnienie od (maja)czerwca do września(października).
Ogółem do rodzaju Cymbalaria należy dziesięć gatunków występujących w rejonie śródziemnomorskimTorebka ±kulista, ok. 4 mm średnicy, dłuższa od kielicha, dwukomorowa, otwiera się dwoma trójząbkowymi otworami, naga, z licznymi nasionami. Owoce wykazują ujemny fototropizm — szypuła owocu podąża w stronę przeciwną do światła co sprzyja umieszczeniu nasion w glebie lub w szczelinach między kamieniami (geokarpia).
Kwitnienie od (maja)czerwca do września(października).

Różne parametry ekologiczne, z objaśnieniem - opisowym rozwinięciem tekstowym, są podane tekstem po zalogowaniu.
- wnika do siedlisk/zbiorowisk: antropogenicznych
właściwości i zastosowanie

Do ogrodów skalnych, na murki itp. W sprzyjających warunkach silnie ekspansywna, żywotna. Nie należy łączyć z drobnymi niskimi bylinami skalnymi bo je zdominuje.Zadomowiona u nas niska bylina z długimi, płożącymi i zakorzeniającymi się pędami oraz z podziemnymi rozłogami. Na pogórzu często porasta stare mury.
wymagania i uprawa
⇈🌱🌸 opcje Bazaru
odmiany (form i odmian #7) analiza dostępności roślin
- ◼ ‘bez odmiany’ #6
- ‘Alba’ — kwiaty białe
- ‘Globosa’ — pokrój bardziej zwarty
- ▫ ‘Globosa Alba’ — pokrój bardziej zwarty; kwiaty białe
- ▫ ‘Nana Alba’ — karłowa; kwiaty białe
- ‘Triloba’ — liście przeważnie trójklapowe
- ‘Variegata’ — liście biało plamiste