atlas-roslin.pl
Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superasterids » subCl.Asteridae » euasterids » lamiids » Ord.Lamiales » Fam.Plantaginaceae » Tr.Antirrhineae » Cymbalaria »

Cymbalaria muralis P. Gaertn., B. Mey. et Scherb. [🔉 cim·ba·la·ri·a *]

cymbalaria bluszczykowata, cymbalaria murowa, lnica bluszczykowata, lnica murowa
Linaria cymbalaria (L.) Mill. [🔉 li·na·ri·a *]
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Cymbalaria muralis (cymbalaria bluszczykowata)
pokrój; 19.08.2010, Lądek Zdrój; copyright © by Marek Snowarski
Cymbalaria muralis
pokrój
Cymbalaria muralis (cymbalaria bluszczykowata)
Cymbalaria muralis (cymbalaria bluszczykowata)

opis

Cymbalaria muralis (cymbalaria bluszczykowata)
Cymbalaria muralis (cymbalaria bluszczykowata)
torebka
Cymbalaria muralis (cymbalaria bluszczykowata)
3D
nasiono
Zimozielona bylina lub roślina jednoroczna odnawiająca się z nasion. Korzenie cienkie, główny korzeń jest słaby, za to licznie występuje korzenie przybyszowe, zwłaszcza tworzone w dolnym odcinku łodygi. Roślina w typowym podgatunku ssp. muralis naga (jedynie młode pędy i liście mogą być nieco owłosione); u nie występującego u nas podgatunku ssp. visianii (Jáv.) Webb ≡ var. pilosa (Vis.) Degen pędy są owłosione (torebki pozostają nagie). Roślina zielona, często z purpurowymi przebarwieniami.Zimozielona bylina lub roślina jednoroczna odnawiająca się z nasion. Korzenie cienkie, główny korzeń jest słaby, za to licznie występuje korzenie przybyszowe, zwłaszcza tworzone w dolnym odcinku łodygi. Roślina w typowym podgatunku ssp. muralis naga (jedynie młode pędy i liście mogą być nieco owłosione); u nie występującego u nas podgatunku ssp. visianii (Jáv.) Webb ≡ var. pilosa (Vis.) Degen pędy są owłosione (torebki pozostają nagie). Roślina zielona, często z purpurowymi przebarwieniami.
Pędy płożące się, polegujące lub zwisające; łodyga cienka, wiotka, rozgałęziająca się, 10-40 (60) cm długości, obła. Międzywęźla w końcowej części pędu nie są skrócone i są ±tej samej długości co w środkowej części pędu. Ulistnienie w dole pędu naprzeciwległe, wyżej skrętoległe, pośrodku może być okółkowe.Pędy płożące się, polegujące lub zwisające; łodyga cienka, wiotka, rozgałęziająca się, 10-40 (60) cm długości, obła. Międzywęźla w końcowej części pędu nie są skrócone i są ±tej samej długości co w środkowej części pędu. Ulistnienie w dole pędu naprzeciwległe, wyżej skrętoległe, pośrodku może być okółkowe.
Liście z długim do 3 cm ogonkiem; blaszka liściowa w zarysie nerkowata, szersza niż dłuższa, 11-13 mm długości i 14-16 mm szerokości, grubawa, podzielona na 5(-7) zaokrąglonych lub trójkątnych łatek, często zaostrzonych; nasada blaszki sercowata; powierzchnia naga; nerwacja dłoniasta.

Kwiaty wyrastają pojedynczo z pachwin liści, na długich szypułkach 2-3 cm długości, nagich, obupłciowe, tworzą bardzo luźny groniasty kwiatostan. Kielich z pięcioma równowąskolancetowatymi ząbkami, zrośniętymi przy nasadzie, 2 mm długimi; prawie o symetrii promienistej, jedynie dwa dolne ząbki są nieco dłuższe; nagi lub z rozproszonymi włoskami gruczołowatymi.

Korona do 15 mm długości, dwuwargowa, tj. ±równie długa jak kielich; warga górna dwuząbkowa; warga dolna z trzema większymi ząbkami i dwoma wystającymi żółtymi guzkami (całkowicie przymykają gardziel one rurki korony) oraz ze stożkowatą, tępą ostrogą 0.5-2 (3) mm długości. W barwach korony dominuje jasny fiolet, miejscami z ciemniejszymi pręgami, szybko płowieje do białego.Liście z długim do 3 cm ogonkiem; blaszka liściowa w zarysie nerkowata, szersza niż dłuższa, 11-13 mm długości i 14-16 mm szerokości, grubawa, podzielona na 5(-7) zaokrąglonych lub trójkątnych łatek, często zaostrzonych; nasada blaszki sercowata; powierzchnia naga; nerwacja dłoniasta.

space

Korona do 15 mm długości, dwuwargowa, tj. ±równie długa jak kielich; warga górna dwuząbkowa; warga dolna z trzema większymi ząbkami i dwoma wystającymi żółtymi guzkami (całkowicie przymykają gardziel one rurki korony) oraz ze stożkowatą, tępą ostrogą 0.5-2 (3) mm długości. W barwach korony dominuje jasny fiolet, miejscami z ciemniejszymi pręgami, szybko płowieje do białego.

Pręciki płodne cztery, zrośnięte z rurką korony; para dłuższych pręcików przy nasadzie nitki ma krótkie, grubo, tępe włoski, para krótszych pręcików ma nagie nitki. Pylniki białawe, zrośnięte w parach. Prątniczek drobny w pobliżu nasady rurki korony, jest to przekształcony piąty pręcik.Pręciki płodne cztery, zrośnięte z rurką korony; para dłuższych pręcików przy nasadzie nitki ma krótkie, grubo, tępe włoski, para krótszych pręcików ma nagie nitki. Pylniki białawe, zrośnięte w parach. Prątniczek drobny w pobliżu nasady rurki korony, jest to przekształcony piąty pręcik.
Zalążnia jajowata, purpurowa, naga, u nasady z zielonym, tarczowatym miodnikiem, znamię główkowate.Zalążnia jajowata, purpurowa, naga, u nasady z zielonym, tarczowatym miodnikiem, znamię główkowate.
Cymbalaria muralis (cymbalaria bluszczykowata)
dojrzała, otwarta torebka
Torebka ±kulista, ok. 4 mm średnicy, dłuższa od kielicha, dwukomorowa, otwiera się dwoma trójząbkowymi otworami, naga, z licznymi nasionami. Owoce wykazują ujemny fototropizm — szypuła owocu podąża w stronę przeciwną do światła co sprzyja umieszczeniu nasion w glebie lub w szczelinach między kamieniami (geokarpia).

Nasiona jajowate, 0.6-0.8 mm długości, czarnobrązowe, grubo, poprzecznie, faliście pomarszczone.

Kwitnienie od (maja)czerwca do września(października).

Ogółem do rodzaju Cymbalaria należy dziesięć gatunków występujących w rejonie śródziemnomorskimTorebka ±kulista, ok. 4 mm średnicy, dłuższa od kielicha, dwukomorowa, otwiera się dwoma trójząbkowymi otworami, naga, z licznymi nasionami. Owoce wykazują ujemny fototropizm — szypuła owocu podąża w stronę przeciwną do światła co sprzyja umieszczeniu nasion w glebie lub w szczelinach między kamieniami (geokarpia).

space

Kwitnienie od (maja)czerwca do września(października).

space

występowanie

Antropofit zadomowiony we florze Polski.[491]
wystepowanie
o mapie
ekologiczne liczby wskaźnikowe Cymbalaria muralis (cymbalaria bluszczykowata)
Pochodzi z rejonu południowych Alp i Gór Dynarskich, od czasów starożytnych uprawiana jako roślina ozdobna i obecnie zdziczała w całej Europie i na innych kontynentach. Spotyka się ją na starych murach kamiennych i temu podobnych konstrukcjach np. umocnieniach koryt rzecznych. Rośnie w pełnym słońcu i w miejscach zacienionych, częściej w miejscach o stałym dopływie wilgoci, np. przy jazach, progach wodnych. Preferuje skały niewapienne.Pochodzi z rejonu południowych Alp i Gór Dynarskich, od czasów starożytnych uprawiana jako roślina ozdobna i obecnie zdziczała w całej Europie i na innych kontynentach. Spotyka się ją na starych murach kamiennych i temu podobnych konstrukcjach np. umocnieniach koryt rzecznych. Rośnie w pełnym słońcu i w miejscach zacienionych, częściej w miejscach o stałym dopływie wilgoci, np. przy jazach, progach wodnych. Preferuje skały niewapienne.
Gatunek wyróżniający (D.) dla:

space_elw

Różne parametry ekologiczne, z objaśnieniem - opisowym rozwinięciem tekstowym, są podane tekstem po zalogowaniu.

Inwazyjność i/lub kategorie obcego elementu flory (Tokarska-Guzik et al.) [234]: - zadomowiony, nieinwazyjny; kenofit; pochodzenie: Europa południowa [czas przybycia na teren Polski: 1837r.]
- wnika do siedlisk/zbiorowisk: antropogenicznych

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20100819.1.10 - Cymbalaria muralis (cymbalaria bluszczykowata); Lądek Zdrój
100819-1
leg. Marek Snowarski
/Lądek Zdrój/ #12, 1.3D
znalezisko 20050515.4.js - Cymbalaria muralis (cymbalaria bluszczykowata); okolice Wlenia, Pogórze Kaczawskie
050515-4
leg. Jacek Soboń
/okolice Wlenia, Pogórze Kaczawskie/ #3
znalezisko 00010000.07_11t.jmak - Cymbalaria muralis (cymbalaria bluszczykowata); Sigmaringen, Niemcy
07_11t
leg. Jarosław Makowski
/Sigmaringen, Niemcy/ #2
znalezisko 00010000.10_2_4.jmak - Cymbalaria muralis (cymbalaria bluszczykowata); ogr. zielny, Niemcy
10_2_4
leg. Jarosław Makowski
/ogr. zielny, Niemcy/ #4

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Cymbalaria muralis (cymbalaria bluszczykowata)
🌱
Zadomowiona u nas niska bylina z długimi, płożącymi i zakorzeniającymi się pędami oraz z podziemnymi rozłogami. Na pogórzu często porasta stare mury.

Do ogrodów skalnych, na murki itp. W sprzyjających warunkach silnie ekspansywna, żywotna. Nie należy łączyć z drobnymi niskimi bylinami skalnymi bo je zdominuje.Zadomowiona u nas niska bylina z długimi, płożącymi i zakorzeniającymi się pędami oraz z podziemnymi rozłogami. Na pogórzu często porasta stare mury.

space

⛰ ogród skalny • 🧱 na murki skalne
byliny ogrodowe • o znaczeniu produkcyjnym
trwała • roślina trująca
wysokość: 5 – 10 (20) cm
kwitnienie: od czerwca do września

wymagania i uprawa

🌸
🔆 miejsce: ⛅ półcieniste • ☁ cieniste • z wilgotnym powietrzem • ↭ ekspansywna
💧 woda: gleba przeciętnie wilgotna (świeża) • gleba dostatecznie wilgotna • nie znosi przesuszania
☷ gleba: przeciętna ogrodowa
❄️ zimowanie: strefa mrozoodporności 5
W miejscach cienistych lub półcienistych. Szczególnie bujnie rozrasta się w warunkach podgórskich, stosunkowo chłodnych i z wilgotnym powietrzem.W miejscach cienistych lub półcienistych. Szczególnie bujnie rozrasta się w warunkach podgórskich, stosunkowo chłodnych i z wilgotnym powietrzem.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

7 szt./m2 • rozstawa: 38 × 38 cm
z nasion
przez podział [maj-lipiec]
przez sadzonki rozłogowe [grudzień-kwiecień]

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #7) analiza dostępności roślin