cechy charakterystyczne
Kwiatostan czerwony, fioletowy, rzadziej żółty, wyjątkowo zielony; jego gałązki ±wzniesione. Przysadki równie długie lub do 1/2 dłuższe od listków okwiatu, miękkie (kwiatostan w dotyku też miękki). Poza tym bardzo podobny do szarłatu prostego (Amaranthus powellii).
W uprawie nieczęsty. Są znane liczne odmiany ozdobne zabarwione czerwone lub purpurowo. Mogą też być jedzone jako warzywo liściowe. Przejściowo dziczeje na terenach ruderalnych.
występowanie
właściwości i zastosowanie

Okazała roślina jednoroczna uprawiana z siewu wprost do gruntu lub z rozsady. Pędy wzniesione 100-150 cm wysokości, u większości odmian uprawnych zwykle niższe, 30-40 cm wysokości. Cała roślina lub tylko kwiatostan barwy buraczkowoczerwonej, co jest jej walorem ozdobnym. W odmianach może różnić się odcieniem i intensywnością barwy. Są także odmiany całe zielone lub o początkowo zielonych liściach (u schyłku sezonu amarantowych), odmiany o rdzawych wiechach. Ozdobną wiechę tworzy od lipca i przyrasta ona do końca sezonu wegetacji.
wymagania i uprawa
⇈ 🌱 🌸
odmiany uprawne (#2) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion
▫ | bez odmiany |
◔ | ‘Pygmy Torch’ — karłowa; liście zielone |
moim zdaniem
Polecam amatorom barwnych, niebanalnych, roślin ogrodowych.
Mam duży osobisty sentyment do szarłatów, w naszym kraju jednak nie są one zbyt popularne, a szkoda bo jest sporo barwnych odmian. Gatunek stosunkowo niewymagający co do ciepła i zwykle dobrze udaje się w ogrodzie. Zdobny od połowy lata aż do przymrozków.
wybrane okazy · selected collections ⇈

leg. Jerzy Kruk
/Kraków/

leg. Marek Snowarski
/ogród/
/cv. Pygmy Torch/

leg. Marek Snowarski
/ogród, Wrocław/

leg. Marek Snowarski
/Kościerzyna, cmentarz przy ul. Kaplicznej/

leg. Marek Snowarski
/Wrocław/

leg. Marek Snowarski
/Królów, pow. żarski/