takson uprawiany [24]

Anemone blanda Schott et Kotschy

zawilec wdzięczny zawilec grecki
Anemone blanda (zawilec wdzięczny)
10.04.2011 copyright © by Jacek Soboń
Anemone blanda (zawilec wdzięczny)
Anemone blanda (zawilec wdzięczny)
Anemone blanda (zawilec wdzięczny)

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Anemone blanda
cv. Atrocaerulea
Bylina o bulwiastych kłączach, 10-20 cm wysokości; naturalne stanowiska w południowo-wschodniej Europie, Azji Mniejsze i rejonie Kaukaskim. U nas uprawiana bylina ogrodowa; wymaga przykrywania na zimę lub wykopywanie kłączy na zimę.

space

Uprawiany na rabatach bylinowych, w miejscach częściowo ocienionych, pod krzewami i drzewami lub w pojemnikach. Dobrze wygląda w większych grupach.

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · byliny cebulowe, bulwiaste lub kłączowe · na rabatę bylinową · do uprawy w pojemnikach · wysokość 10-20 cm · strefa mrozoodporności 7 · kwitnienie: 3-4

wymagania i uprawa

Stanowisko częściowo ocienione lub słoneczne. Gleba żyzna, przepuszczalna, w okresie wegetacji wilgotna ale nie może być podmokła; odczyn obojętny. Po kwitnieniu rośliny przechodzą w stan spoczynku, nie należy ich wtedy podlewać. Zimotrwałość niepewna, wymaga przykrywania na zimę. Bezpieczniej jest wykopać jesienią bulwiaste kłącza. Przez kilka dni osuszyć w ciepłym i suchym pomieszczeniu, następnie przesypać suchym torfem i przechować przez zimę w temperaturze nieco powyżej 0°C. Znaczne zwiędnięcie bulw w okresie przechowywania, nie jest problemem — są do tego przystosowane. Można też przechowywać bulwy w cieple, nie przejmując się ich wyschnięciem. W takim stanie mogą być przechowywane nawet przez kilka lat.

space

W celu zachowania cech odmianowych rozmnaża się przez podział rozrośniętych kłączy, w okresie spoczynku. Można także rozmnażać z nasion, kwitną wtedy od drugiego roku uprawy.

Wymagania: światło · półcień · próchnica · gleba mineralno-próchnicza, zasobna w humus

Analiza dostępności roślin (form i odmian #1):
• bez odmiany · ‘Atrocaerulea’

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20110410.24.js - Anemone blanda (zawilec wdzięczny)
js.110410-24
leg. Jacek Soboń #2