atlas-roslin.pl

czosnki (Allium) w ogrodzie

czosnek

rzadko uprawiane i kolekcjonerskie

objaśnienie skrótów

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Allium-uprawiane hort. (czosnek)
🌱
Czosnki to byliny cebulowe. Ozdobę stanowią kuliste kwiatostany wyniesione na bezlistnym pędzie (głąbiku), rzadziej ozdobne są też liście.

U większości gatunków liście tworzą się wiosną, następnie rośliny kwitną wiosną lub na początku lata. W okresie wegetacji podłoże powinno być dostatecznie wilgotne, nieprzesychające. Po kwitnieniu dojrzewają owoce (torebki) i latem liście zwykle zamierają. Jest to okres spoczynku (w naturze, na stanowiskach większości gatunków, to okres suszy letniej). To czas na ewentualne sadzenie lub przesadzenie cebul. Czosnki to byliny cebulowe. Ozdobę stanowią kuliste kwiatostany wyniesione na bezlistnym pędzie (głąbiku), rzadziej ozdobne są też liście.

space

wymagania i uprawa

Generalnie ogrodowe czosnki wymagają stanowiska słonecznego, ciepłego, gleby przepuszczalnej, nie podmokłej, szczególnie w okresie zimowym należy chronić przed nadmiarem wody. Dotyczy to zwłaszcza uprawianych licznych gatunków z rejonu śródziemnomorskiego, Azji Mniejszej i Centralnej.
🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • 🌤 słoneczne, nieco ocienione
💧 woda: gleba przeciętnie wilgotna (świeża)
☷ gleba: przepuszczalna • żyzna • przeciętna ogrodowa
❄️ zimowanie: ☔ osłona przed wilgocią (+drenaż)
Cebule większości gatunków sadzi się w okresie późnego lata i początku jesieni, w okresie spoczynku letniego, gdy części nadziemne zamierają.

W istniejącej uprawie cebule wykopuje się po zakończeniu wegetacji, co 2 lata lub znacznie rzadziej, w zależności od tego czy dany gatunek tworzy liczne drobne cebule przybyszowe. Zwykle odmiany i gatunki o okazałych kwiatostanach nie wymagają częstego rozsadzania. Wykopane cebule można przechowywać "na sucho" do jesiennej pory. Do dalszej uprawy przeznacza się największe z nich. Drobne mogą posłużyć do rozmnożenia na rabacie zapasowej.

W naszym klimacie, dla dobrego zimowania należy zapewnić w miarę suche podłoże. Uzyskujemy to sadząc w podłożu z natury przepuszczalnym, a dla szczególnie wrażliwych gatunków konieczne może być zadaszanie. Na szczęście są też gatunki mało wybredne pod tym względem.

Wszystkie gatunki, w okresie swojej wegetacji (zwykle wiosna, czasem latem) wymagają dostatecznej ilości wody. Gleba powinna być też żyzna; warto nawozić. Cebule większości gatunków sadzi się w okresie późnego lata i początku jesieni, w okresie spoczynku letniego, gdy części nadziemne zamierają.

space

W naszym klimacie, dla dobrego zimowania należy zapewnić w miarę suche podłoże. Uzyskujemy to sadząc w podłożu z natury przepuszczalnym, a dla szczególnie wrażliwych gatunków konieczne może być zadaszanie. Na szczęście są też gatunki mało wybredne pod tym względem.

space

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

z nasion [po stratyfikacja, wczesną wiosną]
przez podział [w okresie spoczynku, w drugiej połowie lata]

🌱🌸
opcje Bazaru

A · Ambassador · · C · Cameleon · · G · Gladiator · · Globemaster · Globus · H · His Excellency · · L · Lucy Ball · · M · Mars · · Medusa Hair · Medusa's Hair · Millenium · Mont Blanc · O · Ostara · · R · Round And Purple · · S · Summer Beauty · · Summer Drummer

odmiany (form i odmian #14) analiza dostępności roślin