atlas-roslin.pl
warzywa strączkowe / Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superrosids » rosids » eurosids » Fabidae » nitrogen-fixing » Ord.Fabales » Fam.Fabaceae »

Vigna unguiculata (L.) ssp. sesquipedalis (L.) Verdc.

wspięga chińska, chropawiec pospolity, fasolnik chiński, "wspięga pospolita"
Dolichos sinensis L. · Dolichos sinensis L. ssp. sesquipedalis L. · Vigna sinensis (L.) Savi ex Hassk.
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Vigna unguiculata ssp. sesquipedalis (wspięga chińska)
Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście.[491]
🌱
Warzywo, uprawiane w suchych rejonach strefy tropikalnej i subtropikalnej, dla niedojrzałych strąków (tak jak nasza fasola szparagowa) oraz jako roślina paszowa. Pnącze o długich, kilkumetrowych pędach. Strąki długie, 30-60 cm, pojawiają się od lipca do końca sezonu wegetacji, zielone do ciemnopurpurowych.Warzywo, uprawiane w suchych rejonach strefy tropikalnej i subtropikalnej, dla niedojrzałych strąków (tak jak nasza fasola szparagowa) oraz jako roślina paszowa. Pnącze o długich, kilkumetrowych pędach. Strąki długie, 30-60 cm, pojawiają się od lipca do końca sezonu wegetacji, zielone do ciemnopurpurowych.

wymagania i uprawa

Vigna unguiculata ssp. sesquipedalis (wspięga chińska)
🌸
Stanowisko słoneczne, ciepłe, osłonięte. Z uwagi na wysokie wymagania cieplne uprawa w gruncie, w warunkach Polski, rzadko kończy się jako takim powodzeniem. Pewniejsza jest uprawa z sadzonek oraz w szklarni lub pod folią. Podłoże lekkie, przepuszczalne.

Na rozsadę wysiewa się w marcu-kwietniu, w temperaturze około 20°C. Do gruntu można wysadzać w końcu maja, po przymrozkach i gdy nieco się ociepli; rozstawa 60-80 × 40 cm. W klimacie subtropikalnym to rosłe pnącze wymagające solidnej podpory, u nas duże nie urośnie, wystarczy tyczka.

Do konsumpcji zbiera się nie w pełni dojrzałe strąki. Są one bezwłókniste i słodsze niż w przypadku fasoli szparagowej. Gotuje się lub smaży.Stanowisko słoneczne, ciepłe, osłonięte. Z uwagi na wysokie wymagania cieplne uprawa w gruncie, w warunkach Polski, rzadko kończy się jako takim powodzeniem. Pewniejsza jest uprawa z sadzonek oraz w szklarni lub pod folią. Podłoże lekkie, przepuszczalne.

space

Do konsumpcji zbiera się nie w pełni dojrzałe strąki. Są one bezwłókniste i słodsze niż w przypadku fasoli szparagowej. Gotuje się lub smaży.

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #1) analiza dostępności nasion

moim zdaniem

Dwukrotnie próbowałem uprawiać. Nie jest warzywo dla naszego klimatu. Rośnie tylko w czasie najcieplejszych dni, a tych nie ma u nas wiele latem. W sumie tylko amatorsko dla zabawy, bo korzyści niewiele.Dwukrotnie próbowałem uprawiać. Nie jest warzywo dla naszego klimatu. Rośnie tylko w czasie najcieplejszych dni, a tych nie ma u nas wiele latem. W sumie tylko amatorsko dla zabawy, bo korzyści niewiele.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20130000.K141_13.13 - Vigna unguiculata ssp. sesquipedalis (wspięga chińska); Wrocław
130000-K141_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/ #3