wspięga chińska · Vigna unguiculata ssp. sesquipedalis

chropawiec pospolity, fasolnik chiński · (potocznie: wspięga pospolita) · Vigna unguiculata (L.) ssp. sesquipedalis (L.) Verdc. ·
Dolichos sinensis L. · Dolichos sinensis L. ssp. sesquipedalis L. · Vigna sinensis (L.) Savi ex Hassk.

wymagania i uprawa

Vigna unguiculata ssp. sesquipedalis (wspięga chińska)
Stanowisko słoneczne, ciepłe, osłonięte. Z uwagi na wysokie wymagania cieplne uprawa w gruncie, w warunkach Polski, rzadko kończy się jako takim powodzeniem. Pewniejsza jest uprawa z sadzonek oraz w szklarni lub pod folią. Podłoże lekkie, przepuszczalne.

space

Do konsumpcji zbiera się nie w pełni dojrzałe strąki. Są one bezwłókniste i słodsze niż w przypadku fasoli szparagowej. Gotuje się lub smaży.

Analiza dostępności nasion (form i odmian #1):
• bez odmiany ·

właściwości i zastosowanie

Warzywo, uprawiane w suchych rejonach strefy tropikalnej i subtropikalnej, dla niedojrzałych strąków (tak jak nasza fasola szparagowa) oraz jako roślina paszowa. Pnącze o długich, kilkumetrowych pędach. Strąki długie, 30-60 cm, pojawiają się od lipca do końca sezonu wegetacji, zielone do ciemnopurpurowych.

moim zdaniem

Dwukrotnie próbowałem uprawiać. Nie jest warzywo dla naszego klimatu. Rośnie tylko w czasie najcieplejszych dni, a tych nie ma u nas wiele latem. W sumie tylko amatorsko dla zabawy, bo korzyści niewiele.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20130000.K141_13.13 - Vigna unguiculata ssp. sesquipedalis (wspięga chińska); Wrocław
130000-K141_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/ #3