Solanum muricatum (pepino)
Solanum muricatum (pepino)
Solanum muricatum (pepino)
Solanum muricatum (pepino)

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawowe Solanum muricatum (pepino)
Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście. [491]
🌱
Pochodzi z tropikalnej strefy Ameryki Południowej, gdzie jest wiecznie zielonym krzewem, uprawianym dla jadalnych owoców. U nas amatorskie warzywo, z uwagi na wysokie wymagania cieplne możliwe do uprawy jednorocznej, z rozsady, tylko pod osłonami, a i to z niepewnym rezultatem. Ma charakter słabego pnącza (tak jak wysokie odmiany pomidorów), tworzy rozłożysty krzaczek do 80 cm wysokości i o wiotkich pędach.

space

wymagania i uprawa

Stanowisko słoneczne, ciepłe, pod folią lub w szklarni. Gleba żyzna, stale dostatecznie wilgotna; odczyn obojętny.

space

Rośliny mogą być rozmnażane wegetatywnie z sadzonek pędowych. Można też przetrzymać przez zimę w chłodnym i jasnym pomieszczeniu.

🌱 🌸

odmiany uprawne (#1) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion

bez odmiany
symbolami ◼ ◕ ◑ ◔ ○ ▫ pokazano częstość występowania odmiany w ofercie handlowej, od najwyższej do najniższej; nazwy na żółtym tle są linkowane do własnej strony odmiany

moim zdaniem

Podejmowałem uprawę dwukrotnie, w 2012 i 2014r. z samodzielnie przygotowanej rozsady z nasion. Raz trzymałem w dużej donicy na tarasie, drugi raz na rabacie w ogrodzie. W obu przypadkach do jesieni roślina zdołała tylko dojść do kwitnienia. Wygląda, że bez foliaka lub szklarenki, nawet dla sportowego wyczynu, nie da się uzyskać dojrzałych owoców. Ma zbyt wysokie wymagania cieplne i co do długości okresu intensywnej wegetacji.
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji