atlas-roslin.pl
warzywa psiankowate / Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superasterids » subCl.Asteridae » euasterids » lamiids » Ord.Solanales » Fam.Solanaceae » Solanum »

Solanum muricatum Ait. [🔉 so·la·num *]

pepino
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Solanum muricatum (pepino)
Solanum muricatum (pepino)
Solanum muricatum (pepino)
Solanum muricatum (pepino)

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Solanum muricatum (pepino)
Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście.[491]
🌱
Pochodzi z tropikalnej strefy Ameryki Południowej, gdzie jest wiecznie zielonym krzewem, uprawianym dla jadalnych owoców. U nas amatorskie warzywo, z uwagi na wysokie wymagania cieplne możliwe do uprawy jednorocznej, z rozsady, tylko pod osłonami, a i to z niepewnym rezultatem. Ma charakter słabego pnącza (tak jak wysokie odmiany pomidorów), tworzy rozłożysty krzaczek do 80 cm wysokości i o wiotkich pędach.

Owoce jajowate lub sercowate, 100-300 g wagi, skórka jasnokremowa lub żółtawa z purpurowymi lub fioletowymi smugami. Maja słodkawy, mało wyrazisty, mdły smak i aromatyczny zapach. Do jedzenia na surowo; można też suszyć lub kandyzować. Owoce dojrzewają późno, we wrześniu i październiku. Ozdobne walory są niewielkie; kwiaty są pachnące a żółtawe owoce wyglądają dość ciekawie.Pochodzi z tropikalnej strefy Ameryki Południowej, gdzie jest wiecznie zielonym krzewem, uprawianym dla jadalnych owoców. U nas amatorskie warzywo, z uwagi na wysokie wymagania cieplne możliwe do uprawy jednorocznej, z rozsady, tylko pod osłonami, a i to z niepewnym rezultatem. Ma charakter słabego pnącza (tak jak wysokie odmiany pomidorów), tworzy rozłożysty krzaczek do 80 cm wysokości i o wiotkich pędach.

space

wymagania i uprawa

🌸
Stanowisko słoneczne, ciepłe, pod folią lub w szklarni. Gleba żyzna, stale dostatecznie wilgotna; odczyn obojętny.

Z uwagi na długi okres wegetacji nasiona na rozsadę wysiewa się w lutym/marcu; w temperaturze ok. 20°C kiełkują do 2 tygodni. Na miejsce docelowe wysadza się po majowych przymrozkach, w drugiej połowie maja, w rozstawie co 70 cm. Pędy są dość wiotkie i wymagają podwiązywania. Prowadzi się tak jak pomidory wysokie na 2-3 pędy, usuwając pędy boczne.

Rośliny mogą być rozmnażane wegetatywnie z sadzonek pędowych. Można też przetrzymać przez zimę w chłodnym i jasnym pomieszczeniu.Stanowisko słoneczne, ciepłe, pod folią lub w szklarni. Gleba żyzna, stale dostatecznie wilgotna; odczyn obojętny.

space

Rośliny mogą być rozmnażane wegetatywnie z sadzonek pędowych. Można też przetrzymać przez zimę w chłodnym i jasnym pomieszczeniu.

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #1) analiza dostępności nasion

moim zdaniem

Podejmowałem uprawę dwukrotnie, w 2012 i 2014r. z samodzielnie przygotowanej rozsady z nasion. Raz trzymałem w dużej donicy na tarasie, drugi raz na rabacie w ogrodzie. W obu przypadkach do jesieni roślina zdołała tylko dojść do kwitnienia. Wygląda, że bez foliaka lub szklarenki, nawet dla sportowego wyczynu, nie da się uzyskać dojrzałych owoców. Ma zbyt wysokie wymagania cieplne i co do długości okresu intensywnej wegetacji.Podejmowałem uprawę dwukrotnie, w 2012 i 2014r. z samodzielnie przygotowanej rozsady z nasion. Raz trzymałem w dużej donicy na tarasie, drugi raz na rabacie w ogrodzie. W obu przypadkach do jesieni roślina zdołała tylko dojść do kwitnienia. Wygląda, że bez foliaka lub szklarenki, nawet dla sportowego wyczynu, nie da się uzyskać dojrzałych owoców. Ma zbyt wysokie wymagania cieplne i co do długości okresu intensywnej wegetacji.