atlas-roslin.pl

Lobelia

lobelia

Lobelia dortmanna · lobelia jeziorna

takson rodzimy lub trwale zadomowiony [24]
ochrona ścisła (1.254); b/wył. gosp. (§8.1)
Czerwona Księga — EN–zagrożony
Czerwona Lista — EN–zagrożony
lobelia jeziorna (Lobelia dortmanna)
wystepowanie
o mapie występowania
Jedyny przedstawiciel rodzaju we florze Polski.

space

We florze Polski znajduje się tylko lobelia jeziorna (Lobelia dortmanna) (roślina wodna). Kilka innych gatunków to uprawiane rośliny ozdobne. Większość z nich rośnie na terenach mokradłowych, pochodzi ze strefy znacznie cieplejszej i u nas są uprawiane jako kwiaty sezonowe z rozsady lub sadzonek przygotowanych z roślin zimowanych w pomieszczeniach. Jedynie lobelia wielka (Lobelia siphilitica) jest byliną u nas pewnie zimującą w gruncie.

Lobelia erinus · lobelia przylądkowa

stroiczka przylądkowa, (potocznie: stroiczka)
takson uprawiany [24]
kolor kwiatów
kwiaty
lobelia przylądkowa (Lobelia erinus)
Bylina z Afryki Południowej, w uprawie jako kwiat jednoroczny z rozsady. Rośliny o zwartym kopulastym pokroju, niskie, 10 – 25 cm wysokości; w odmianach także o pędach zwisłych.

space

Lobelia ×speciosa · lobelia okazała

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
kwiaty
lobelia okazała (Lobelia ×speciosa)
Grupa odmian mieszańcowych, pochodzących od północnoamerykańskich gatunków mokradłowych ze strefy subtropikalnej: lobelia lśniąca (Lobelia fulgens), lobelia szkarłatna (Lobelia cardinalis) i lobelia wielka (Lobelia siphilitica). Byliny tworząca kępę ze wzniesionymi, sztywnymi pędami 40-70 cm wysokości. W górnym odcinku są one groniastym kwiatostanem.

Bardzo efektowne w okresie kwitnienia (lipiec-wrzesień) z uwagi na duże, dwuwargowe kwiaty, w zależności od odmiany karminowo-szkarłatne, różowe, fioletowe. U odmian liście mogą być ozdobnie zabarwione, np. ciemne, brązowoczerwone (‘Fan Scarlet’).

Na rabaty, na obwódki w miejscach stale wilgotnych. Do stosowania na podmokłym brzegu zbiorników wodnych. Z uwagi na brak mrozoodporności można też uprawiać w pojemnikach zimowanych w chłodnym pomieszczeniu.

Lobelia siphilitica · lobelia wielka

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
kwiaty
lobelia wielka (Lobelia siphilitica)
Bylina z mokradłowych obszarów umiarkowanej strefy Ameryki Północnej. Tworzy kępy ze sztywnymi, wzniesionymi pędami 40-80 cm wysokości, w górnym odcinku są groniastym kwiatostanem z licznymi niebieskofioletowymi kwiatami. Kwitnie od lipca do października; kwiaty bezwonne.

Bylina do podmokłej strefy przy zbiornikach wodnych i do innych miejsc bardzo wilgotnych.

Lobelia cardinalis · lobelia szkarłatna

takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]
kolor kwiatów
kwiaty
lobelia szkarłatna (Lobelia cardinalis)
Bylina z mokradłowych obszarów subtropikalnej strefy Ameryki Północnej. Tworzy kępy ze sztywnymi, wzniesionymi pędami 40-70 cm wysokości, w górnym odcinku są groniastym kwiatostanem z licznymi niebieskofioletowymi kwiatami. Kwitnie od lipca do października.

Bylina do podmokłej strefy przy zbiornikach wodnych i do innych miejsc bardzo wilgotnych.