atlas-roslin.pl
takson uprawiany [24][491]

Impatiens walleriana Hook. f. in Oliv. [🔉 im·pa·ti·ens *]

niecierpek Wallera, niecierpek sułtański, niecierpek Waleriana
Impatiens walleriana (niecierpek Wallera)
03.09.2021, Warszawa, Ogród Botaniczny UW; copyright © by Paweł Kalinowski
Impatiens walleriana (niecierpek Wallera)
Impatiens walleriana (niecierpek Wallera)
Impatiens walleriana (niecierpek Wallera)
cechy diagnostyczne w kluczu:Impatiens (niecierpek)kl 7808

wymagania i uprawa

🌸
Stanowisko mniej lub bardziej ocienione — jeden z nielicznych kwiatów letnich nie wymagających dla dobrego kwitnienia pełnego nasłonecznienia. Gleba przeciętna, stale umiarkowanie wilgotna, nie znosi suszy ani przelania; odczyn słabo kwaśny lub obojętny.

space

Można też rozmnożyć z sadzonek pędowych pochodzących z roślin przechowywanych przez zimę. Tego niecierpka zimujemy w stosunkowo ciepłym pomieszczeniu, o temperaturze nie spadającej poniżej 15°C. W korzystnych warunkach, przy dużej ilości światła może kwitnąć przez całą zimę.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

wysiew nasion na rozsadę

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #2) analiza dostępności nasion

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Impatiens walleriana (niecierpek Wallera)
🌱
Półkrzew z tropikalnych rejonów Afryki. Obecnie wypadł z mody, niegdyś uprawiany w ogromnej liczbie odmian ozdobnych jako kwiat letni z rozsady lub z sadzonek pobranych z zimowanych roślin. Może także uprawiany jako doniczkowa roślina pokojowa. Rośliny 30 – 50 cm wysokości; odmiany karłowate tylko 15 – 30 cm wysokości.

space

Sadzi się na rabatach. Niższe odmiany nadają się do tworzenia kobierców kwiatowych lub na obwódki. Dobrze sprawdza się w pojemnikach i w doniczce jako parapetowy kwiat pokojowy.

moim zdaniem

Można rozważyć jako kwiat letni dla ocienionych miejsc.
Nie jest to w Polsce kwiat popularny (czy był kiedykolwiek?) stąd w ofercie nasion jest tylko jedna biało-różowa mieszanka. Uprawiałem w 2012r. z samodzielnie przygotowanej rozsady z nasion. Skuszony tym, że jest to jeden z nielicznych kwiatów letnich dla miejsc silnie ocienionych. Sadziłem razem z koleusem (Solenostemon scutellarioides). O ile koleusy wspaniale się pokazały, to niecierpek nieszczególnie. Pozostaje kiedyś jeszcze raz sprawdzić, jakieś ciekawsze odmiany i dowiedzieć się dlaczego niektórzy go kochają?

nomenklatura polska

Polska nazwa tego niecierpka, podana w czekliście, jest dość nieszczęśliwa — „niecierpek Waleriana”, taka też funkcjonuje w ofertach nasion. Jeśli już używać epitetu od nazwiska niejakiego misjonarza Horacego Waller'a to winno być niecierpek Waller'a (bo raczej nie niecierpek Walleriana).

space

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K89_12.12 - Impatiens walleriana (niecierpek Wallera); ogród, Wrocław
120000-K89_12
leg. Marek Snowarski
/ogród, Wrocław/ #7