uprawa
Portulaka ma krótki okres wegetacji, 4-8 tygodni. Nasiona wysiewa się sukcesywnie, od maja, w szklarni można siać przez cały rok. Sieje się rzutowo i powierzchniowo, po czym dociska się nasiona do gleby tak jak przy siewie traw. W okresie kiełkowania należy podlewać.Portulaka ma krótki okres wegetacji, 4-8 tygodni. Nasiona wysiewa się sukcesywnie, od maja, w szklarni można siać przez cały rok. Sieje się rzutowo i powierzchniowo, po czym dociska się nasiona do gleby tak jak przy siewie traw. W okresie kiełkowania należy podlewać.
Portulakę można ścinać 2-3 razy, po ścięciu szybko odrasta. Musi być użytkowana na bieżąco bo nie nadaje się do przechowywania.
Jest użytkowana podobnie jak szpinak. Można przyrządzać w całości pęd i liście lub same liście a mięsiste łodygi przygotowywać tak jak szparagi.
W mojej ocenie jest to warzywo nieprzyjemne w jedzeniu. Przyczyną jest znaczna śluzowatość połączona z cierpkawo-alkalicznym, mydlanym posmakiem.Portulakę można ścinać 2-3 razy, po ścięciu szybko odrasta. Musi być użytkowana na bieżąco bo nie nadaje się do przechowywania.
W mojej ocenie jest to warzywo nieprzyjemne w jedzeniu. Przyczyną jest znaczna śluzowatość połączona z cierpkawo-alkalicznym, mydlanym posmakiem.
treść specjalna [grupy uzytkowe] do usunięcia
wymagania
wybrane okazy · selected collections⇈

leg. Marek Snowarski
/Wrocław/ #5

leg. Wojciech Maksymilian Szymański #4

leg. Paweł Kalinowski
/Repki/ #1

leg. Paweł Kalinowski
/OB PAN (Powsin)/ #2
nomenklatura, etymologia
ℹ️
⇈
poznanie znaczenia i pochodzenia nazwy ułatwia jej zapamiętanie
Portulaca oleracea ssp. sativa [🔉 * sa·tī·wa] • Portulaca sativa Haw. [🔉 por·tu·la·ka sa·tī·wa] • (pl) portulaka pospolita siewna · "portulaka warzywna"
satīvus, -a, -um (lat., adj.)
uprawny, uprawiany, siewny, ogrodowy, sadowniczy; częsty epitet gatunków uprawianych; od lat. czasownika sero, -ere - siać
uprawny, uprawiany, siewny, ogrodowy, sadowniczy; częsty epitet gatunków uprawianych; od lat. czasownika sero, -ere - siać