cechy charakterystyczne
Okazała bylina, 50-150cm wysokości, liście płonne niezimujące, płodne zimujące.
Liści płodnych 1-6, brązowe, sztywne, 50-60cm długości; listki zredukowane do wąskiego paska z podwiniętym brzegiem, przykrywającym zarodnie. Zarodniki dojrzewają w okresie lipiec-wrzesień.
występowanie



Rzadki. Wilgotne lasy, olszyny, zarośla. Na wilgotnych glebach w dolinach rzek, zasobnych w próchnicę, ubogich w wapń. Także uprawiana bylina ozdobna, czasem zdziczała w parkach.

nomenklatura
Naukowa nazwa rodzaju to Matteuccia. W polskiej czekliście ([24]) i licznych polskich publikacjach występuje ona w formie z jednym c - Matteucia. Nie jest to forma prawidłowa. Nazwa ta jest utworzona od nazwiska włoskiego fizyka Carlo Matteucci i w nie-polskich publikacjach jest zawsze używana w fomie z dwoma literami cc.
wybrane okazy · selected collections ⇈

leg. Piotr Kobierski
/ok. Lubska, woj. lubuskie/

leg. Piotr Kobierski
/nad rzeką Tymnicą (Rzeczycą) w rezerwacie przyrody Żurawno, woj.lubuskie/

leg. Jarosław Makowski
/Niemcy park/

leg. Piotr Kobierski
/Wzniesienia Żarskie/

leg. Jacek Soboń
/Sine Wiry/

leg. Piotr Kobierski
/Wzgórza Dalkowskie/

leg. Marek Snowarski
/Park Grabiszyński, Wrocław/
właściwości i zastosowanie

Krajowa paproć, z silnymi kłączami i podziemnymi rozłogami. W ogrodnictwie stosowana jako okazała, trwała bylina okrywowa, na dużych powierzchniach w założeniach parkowych, naturalistycznych. W sprzyjających warunkach - półcień, gleba wilgotna, próchniczno-torfiasta, kwaśna, intensywnie się rozrasta i może być ekspansywna.
wymagania i uprawa
⇈ 🌱 🌸
odmiany uprawne (#2) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion
◔ | bez odmiany |
‘Erosa’ |