|
krótki opis
Synonimizowany z euroazjatyckim czerńcem krwistoowockowym (Actaea erythrocarpa).
Od północnoamerykańskiego gatunku czerniec grubopędowy (Actaea pachypoda) różni się cienkimi szypułami owoców. Owoce są czerwone (u niektórych form białe) i mają mniejszą pozostałość po znamieniu słupka; trujące. Bardzo podobny do europejskiego, rodzimego dla Polski, czerńca gronkowego (Actaea spicata).Od północnoamerykańskiego gatunku czerniec grubopędowy (Actaea pachypoda) różni się cienkimi szypułami owoców. Owoce są czerwone (u niektórych form białe) i mają mniejszą pozostałość po znamieniu słupka; trujące. Bardzo podobny do europejskiego, rodzimego dla Polski, czerńca gronkowego (Actaea spicata).
⇈🌱
Występuje na wschodzie Ameryki Północnej w lasach liściastych i mieszanych, w miejscach podmokłych i na brzegach cieków wodnych. Występuje na wschodzie Ameryki Północnej w lasach liściastych i mieszanych, w miejscach podmokłych i na brzegach cieków wodnych.
ogród naturalistyczny • "runa leśnego"
wysokość: 40 – 50 cm
kwitnienie: od maja do czerwca
⇈🌱🌸 opcje Bazaru
odmiany (form i odmian #2) analiza dostępności roślin
- ○ ‘bez odmiany’ #2
- ▫ ‘biały (Actaea alba)’
nomenklatura, etymologia
ℹ️
⇈
poznanie znaczenia i pochodzenia nazwy ułatwia jej zapamiętanie
Actaea rubra [🔉 * ru·bra] • Actaea arguta , Actaea erythrocarpa , Actaea spicata var. rubra [🔉 * spi·ka·ta], Actaea alba , Actaea rubra f. neglecta [🔉 * ru·bra *] • (pl) czerniec czerwony · czerniec krwistoowockowy
ruber, -bra, -brum (lat., adj.)
czerwony (także odcieniami pomarańczowego)
czerwony (także odcieniami pomarańczowego)