atlas-roslin.pl
Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superasterids » subCl.Asteridae » euasterids » campanulids » Ord.Asterales » Fam.Campanulaceae » Lobelia »

Lobelia erinus L. [🔉 lo·be·li·a *]

lobelia przylądkowa, stroiczka przylądkowa, "stroiczka"
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Lobelia erinus (lobelia przylądkowa)
21.08.2012, Świnoujście; copyright © by Marek Snowarski
Lobelia erinus (lobelia przylądkowa)
Lobelia erinus (lobelia przylądkowa)
XL
Lobelia erinus (lobelia przylądkowa)
Lobelia erinus (lobelia przylądkowa)

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Lobelia erinus (lobelia przylądkowa)
Takson uprawiany.[491]
🌱
Lobelia erinus (lobelia przylądkowa)
Bylina z Afryki Południowej, w uprawie jako kwiat jednoroczny z rozsady. Rośliny o zwartym kopulastym pokroju, niskie, 10-25 cm wysokości; w odmianach także o pędach zwisłych.

Ozdobę stanowią bogate, licznokwiatowe kwiatostany, w szczycie kwitnienia niemal całkowicie przykrywają liście; kwitnie długo od początku czerwca do końca sezonu wegetacji, czyli do pierwszych przymrozków; w zależności od odmiany kwiaty jednokolorowe lub dwukolorowe, od białego, przez róże i czerwienie po odcienie purpury, fioletu i niebieskiego, także ciemnoniebieskie; najczęściej jednak spotyka się różne odcienie niebieskiego i fioletu. Są dostępne odmiany wyższe i niższe, o pędach zwisłych („stroiczka zwisła”, „lobelia zwieszająca się”) oraz o kwiatach pełnych.

Kwiat o wszechstronnym zastosowaniu, na rabaty, kwietniki, z racji małej wysokości, zwartości i długotrwałego kwitnienia szczególnie przydatny na obwódki. Sprawdzi się w ogrodzie skalnym i w uprawie pojemnikowej, dla tego celu warto rozważać odmiany o pędach zwieszających się. Bylina z Afryki Południowej, w uprawie jako kwiat jednoroczny z rozsady. Rośliny o zwartym kopulastym pokroju, niskie, 10-25 cm wysokości; w odmianach także o pędach zwisłych.

space

Kwiat o wszechstronnym zastosowaniu, na rabaty, kwietniki, z racji małej wysokości, zwartości i długotrwałego kwitnienia szczególnie przydatny na obwódki. Sprawdzi się w ogrodzie skalnym i w uprawie pojemnikowej, dla tego celu warto rozważać odmiany o pędach zwieszających się.

wysokość: 10 – 25 cm
kwitnienie: od czerwca do października
🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • 🌤 słoneczne, nieco ocienione
💧 woda: gleba przeciętnie wilgotna (świeża) • nie znosi przesuszania • nie znosi gleby podmokłej
☷ gleba: przepuszczalna • przeciętna ogrodowa • odczyn zbliżony do obojętnego
Stanowisko słoneczne. Gleba przeciętna (nie nazbyt żyzna), przeciętnie wilgotna, w czasie suszy wymaga podlewania.

Rozsadę przygotowuje się od końca lutego lub w marcu. Amatorskie przygotowanie rozsady lobelii jest dość żmudne i warto rozważyć zakup w maju gotowych sadzonek. Nasiona są bardzo drobne — 35 tyś. szt./g. Wysiewa się je powierzchniowo i utrzymuje w temperaturze ok. 20°C; kiełkują do dwóch tygodni. Z uwagi na bardzo drobny rozmiar siewek, pierwsze pikowanie wykonuje się pęczkami po kilka roślinek razem, do skrzynki, w rozstawie co dwa cm. Rozsadę trzyma się w niższej temperaturze 12-14°C. Drugie pikowanie można już wykonać pojedynczo lub po 2-3 do doniczek torfowych. Do gruntu wysadza się rozsadę po minięciu majowych przymrozków w rozstawie w rzędzie 10-15 cm i 20-30 cm między rzędami lub gęściej 10 x 10 cm, mniej lub więcej w zależności od rosłości odmiany. Kwitnie po 10 tygodniach od siewu.

Po pierwszym intensywnym kwitnieniu (trwa około miesiąca) należy rośliny przyciąć, wtedy po kilku tygodniach ponawia intensywne kwitnienie.Stanowisko słoneczne. Gleba przeciętna (nie nazbyt żyzna), przeciętnie wilgotna, w czasie suszy wymaga podlewania.

space

Po pierwszym intensywnym kwitnieniu (trwa około miesiąca) należy rośliny przyciąć, wtedy po kilku tygodniach ponawia intensywne kwitnienie.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

44 szt./m2 • rozstawa: 15 × 15 cm
wysiew nasion na rozsadę [koniec lutego - marzec, 2 pikowania; do gruntu po przymrozkach]

🌱🌸
opcje Bazaru

A · Arletka · · ( · (biała) · · B · Blue Carpet · · ( · (ciemnoróżowa) · · (czerwona) · E · Emperor William · · ( · (fioletowa) · · (fioletowa zwisła) · M · Mitternachtsblau · · ( · (mix) · · (mix niebieska) · (mix zwisła) · R · Rapid (grupa) · · Riviera (grupa) · Rosamunda · Ruby · W · White Lady ·

odmiany (form i odmian #17) analiza dostępności nasion

idxGrupa lobelia zwieszająca się, zwisająca, stroiczka zwisła

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 00010000.09_9_27.jmak - Lobelia erinus (lobelia przylądkowa); Sigmaringen, Niemcy
09_9_27
leg. Jarosław Makowski
/Sigmaringen, Niemcy/ #2
znalezisko 00010000.74.konrad_kaczmarek - Lobelia erinus (lobelia przylądkowa)
74
leg. Konrad Kaczmarek
/zdziczała wśród roślinności na.../ #1