atlas-roslin.pl
takson uprawiany [24]

Phaseolus coccineus L.

fasola wielokwiatowa fasola ozdobna (fasola)
Phaseolus coccineus (fasola wielokwiatowa)
XL
karłowa odmiana nasienna Felicja
Phaseolus coccineus (fasola wielokwiatowa)
XL
zgrubiałe korzenie spichrzowe
Phaseolus coccineus (fasola wielokwiatowa)
3D
świeżo wyłuskane nasiona odm. d'Esagne mix
Phaseolus coccineus (fasola wielokwiatowa)
kiełkowanie hypogeicznie - liścienie pozostają w glebie
Fasola wielokwiatowa jest uprawiana w dwóch funkcjach:
fasola jako warzywo strączkowe dla jadalnych nasion - w tej roli są odmiany karłowate i wysokie, tyczne np. popularny ‘Piękny Jaś’,
• jako fasola jako jednoroczne pnącze ozdobne - w tej roli są używane odmiany wysokie, tyczne, zwłaszcza te o czerwonych kwiatach.

W Polsce w uprawie znajdują się dwa gatunki botaniczne fasoli. Większość odmian uprawnych należy do gatunku fasoli zwykłej (Phaseolus vulgaris), mniejsza część to fasola wielokwiatowa (Phaseolus coccineus).

Fasola wielokwiatowa (Phaseolus coccineus) jest z natury rośliną wieloletnią, u nas ze względu na klimat uprawianą jak jednoroczna. Kiełkuje hypogeicznie - liścienie pozostają w glebie. Tworzy silny system korzeniowy ze zgrubiałymi korzeniami o charakterze spichrzowym. W cieplejszym klimacie zimują i wiosną wyrastają z nich nowe pędy. Charakteryzuje się silniejszym wzrostem i jej pędy form tycznych mogą osiągać 3 – 4 m wysokości. Kwiatostan jest licznokwiatowy, z 15 – 30 kwiatami. Barwa kwiatów jest biała lub czerwona. Jest obcopylna, owadopylna. Nasion w strąku jest 3 – 4. Są one białe lub prawie czarne, czasem mozaikowate.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120520.1.12 - Phaseolus coccineus (fasola wielokwiatowa); ogród, Wrocław
120520-1
leg. Marek Snowarski
/ogród, Wrocław/
/cv. D'Esagne mix/ #13, 3.3D
znalezisko 20130000.W117_13.13 - Phaseolus coccineus (fasola wielokwiatowa); Wrocław
130000-W117_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Piękny Jaś/ #5
znalezisko 20130000.K145_13_1.13 - Phaseolus coccineus (fasola wielokwiatowa); Wrocław
130000-K145_13_1
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Nata/ #2
znalezisko 20130000.K114_13.13 - Phaseolus coccineus (fasola wielokwiatowa); Wrocław
130000-K114_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Felicja/ #4

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Phaseolus coccineus (fasola wielokwiatowa)
🌱
Fasola wielokwiatowa (Phaseolus coccineus) to uprawiane warzywo strączkowe. Jej formy wysokie, pnące, zwłaszcza te o czerwonych kwiatach, są uprawiane jako jednoroczne pnącze ozdobne.

W klimacie Polski to jednoroczne silnie rosnące pnącze wysiewane wprost do gruntu. Pędy nawet do 5 m długości (zwykle 3 – 4 m) owijają się wokół podpór.

Ozdobna dzięki długiemu kwitnieniu i tworzeniu gęstej ściany liści. Kwiaty czerwone, w odmianach także białe lub dwukolorowe; pewną ozdobę stanowią jesienią strąki; nasiona są kolorowe ale tego nie widać w ogrodzie, choć można wykorzystać ten walor w ozdobach kuchennych. Rozpoczyna kwitnienie od czerwca lub lipca aż do końca sezonu wegetacyjnego, z tym że jako roślina ciepłolubna obficiej tylko w najcieplejszej części lata.

Do wysadzania przy plotach, kratach ogrodowych; z uwagi na znaczną długość szybko i skutecznie oplecie też konstrukcje typu altana lub pergola. Można tworzyć gęste, nieprzeniknione dla wzroku osłony o charakterze parawanu lub żywopłotu jednorocznego. Sprawdza się na tarasie lub balkonie, o ile posadzona w dużym pojemniku. Uboczną korzyścią są jadalne nasiona.

👌 uprawa łatwa
wysokość: 3 – 4 m
kwitnienie: od (czerwca) lipca do października • owocowanie: od września do października

wymagania i uprawa

Phaseolus coccineus (fasola wielokwiatowa)
🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • ciepłe • osłonięte (przed wiatrami)
💧 woda: gleba dostatecznie wilgotna • nie znosi przesuszania • nie znosi gleby podmokłej
☷ gleba: przepuszczalna • żyzna • przeciętna ogrodowa • odczyn zbliżony do obojętnego
Phaseolus coccineus (fasola wielokwiatowa)
Wymaga pełnego słońca i ciepłego stanowiska. Gleba żyzna, ciepła, dostatecznie i stale wilgotna; nie znosi suszy i zalewania.

Nasiona bardzo duże (1 – 2 szt./g), wysiew wprost do gruntu w końcu kwietnia lub na początku maja (tak aby rośliny wzeszły po ostatnich przymrozkach), przy podporze, punktowo, pojedynczo w szeregu 5 – 7 nasion na metr bieżący lub po 2 – 3 w dołku ale w rzadszej rozstawie, co 40 – 50 cm.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

wysiew nasion do gruntu [koniec kwietnia  –  początek maja; wschody po przymrozkach]

≈ odmiany i dostępność (#4/8)🌱🌸
opcje Bazaru

analiza dostępności nasion (form i odmian #4)

moim zdaniem

Godna polecenia. Bardziej dla parawanu liści niż dla kwiatów. Uboczną korzyścią są jadalne nasiona.
Phaseolus coccineus (fasola wielokwiatowa)
Niekłopotliwe jednoroczne pnącze ogrodowe. Wygodne w uprawie bo wysiewa się wprost do gruntu, punktowo, duże nasiona.

Im bardziej słoneczne i ciepłe stanowisko tym szybciej uzyskuje się gęstą okrywę liści. W sezonie 2012 dysponowałem dla niej miejscem w słońcu jedynie od południa i wtedy rosła wyraźniej wolniej, osiągając pełne zwarcie dopiero na początku sierpnia. Same kwiaty w sumie gubią się w morzu liści więc jeśli oprócz parawanu zależy nam na kwiatach warto rozważyć jako alternatywę któryś z wilców: wilec purpurowy (Ipomoea purpurea) lub wilec trójbarwny (Ipomoea tricolor).

Nie do pogardzenia jest korzyść uboczna — plon nasion. Zbierzemy ich oczywiście mniej niż w przypadku uprawnych odmian fasoli zwykłej (Phaseolus vulgaris) ale z kilkunastu egzemplarzy można zebrać nasion na danie dla kilku osób na kilka dni. Fasolki z tego gatunku są nieco smaczniejsze, chyba dlatego że odrobinę słodkawe. Mają też przyjemną, bardziej sypką konsystencję miąższu po ugotowaniu.