atlas-roslin.pl
takson uprawiany [24]

Berberis julianae C. K. Schneid.

berberys Julianny
Berberis julianae
owoce typu jagoda; 17.01.2006, Wejherowo; copyright © by Bartosz Melzer
Berberis julianae
dolna strona liścia
Berberis julianae
Berberis julianae
górna strona liści
Berberis julianae
ciernie
Berberis julianae
Berberis julianae

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Berberis julianae (berberys Julianny)
Piotr Grzegorzek: Okazy uprawiane w ogrodzie przy Domu Urbańczyka (oddziale Muzeum w Chrzanowie) nigdy nie przemarzły i to od 1984 roku. Sadzonki pochodziły z Ogrodu Botanicznego w Poznaniu. Krzewy kwitną i owocują. W tym okresie także dały mnóstwo siewek, ale nie wyprowadzono z nich dorosłych krzewów.
🌱
Krzew, zimozielony, do 1.5 m wysokości, luźno ugałęziony. Ciernie trójdzielne, sztywne, długie (do 3 cm). Liście duże (do 10 cm długości), skórzaste, górą ciemnozielone błyszczące, spodem bladozielone; część liści czerwienieje na zimę. Odmiany uprawne zwykle z mniejszymi liśćmi i słabiej ociernione. Kwiaty żółte, z zewnątrz czerwonawe, w licznokwiatowych pęczkach. Owoce wydłużone, do 8 mm długości, ciemnogranatowe, sino owoszczone.

space

wymagania i uprawa

🌸
Pochodzi ze środkowych Chin.

Najbardziej mrozoodporny z wiecznie zielonych berberysów ale i tak nawet w zachodniej Polsce może przemarzać dlatego zaleca się okrywanie na zimę. Jeśli przemarzną tylko części nadziemne, to szybko regeneruje się z części podziemnych. Pozostałe wymagania uprawowe — patrz na stronie berberysy (Berberis).