| ||||
|
Ozdobne z uwagi na gęstą masę ciemnozielonych liści. Nie cięte kwitnie mało obficie, w okresie lipiec-wrzesień. Kwiaty rozwijają się stopniowo, są zebrane w zwarte kilku-kilkunastokwiatowe grono. Zwracają uwagę dużymi rozmiarami, trąbkowe, typowo o jaskrawej czerwonopomarańczowej barwie, w odmianach w różnych ciemnych odcieniach czerwieni i pomarańczu przechodzącego w żółty.
Doskonałe okazałe trwałe pnącze do okrywania dużych, szorstkich powierzchni.
wymagania i uprawa

Można rozmnażać z nasion lub wegetatywnie przez odkłady, z sadzonek korzeniowych (często spontanicznie tworzy nieliczne odrosty korzeniowe, nawet w znacznej odległości) i u progu lata z sadzonek pędowych niezdrewniałych.
Jeśli bardziej zależy nam na okazałych rozmiarach niż na kwiatach, to można wcale nie ciąć. Jednak, aby kwitnienie było w miarę obfite należy ostro ciąć (najlepiej w kwietniu, gdy już łatwo ocenić co przeżyło zimę). Milin kwitnie na pędach jednorocznych i dla obfitego kwitnienia tnie się go analogicznie jak winorośl, tj. do formy ±krzaczkowatej tj. z pozostawieniem kilku kilkuwęzłowych odcinków pędów ubiegłorocznych.
⇈🌱🌸 opcje Bazaru
odmiany (form i odmian #6) analiza dostępności roślin
- ▫ ‘bez odmiany’
- ▫ Tracamp → ‘Orangeade’ — kwiaty dwubarwne, pomarańczowe z czerwonymi smugami
- ▫ ‘Flamenco’
- ○ ‘Flava’ — kwiaty żółte; silnie rosnąca #2
- ▫ ‘Orangeade’ (Tracamp) — kwiaty dwubarwne, pomarańczowe z czerwonymi smugami
- ▫ ‘Stromboli’ — kwiaty czerwone, obficie kwitnie; silnie rosnąca
- ▫ ‘Ursynów’
moim zdaniem
Pewien problem może stwarzać tempo wzrostu — roczny przyrost jest rzędu 2-3 m i trzeba te pędy jakoś rozprowadzić. Pęczki korzeni czepnych niby słabe ale do szorstkiego podłoża (drewniane belki, pokrycie domku z płyt falistych) czepia się skutecznie nieco niszcząc podłoże.
Nie próbowałem bardzo ostrego cięcia (dla kwitnienia) ale wszystko przede mną.
W początkowym okresie wzrostu, najmłodsze odcinki pędów, bywają atakowane przez mszyce.