uprawa
W 1 g znajduje się 270-410 nasion. Zachowują zdolność kiełkowania przez 5-7 lat.
Brukiew uprawia się jako plon główny z siewu do gruntu wprost na miejsce stałe lub jako poplon z rozsady.
Na rozsadę wysiewa się w końcu kwietnia lub w maju. Gotowa rozsada powinna mieć 3-4 liście właściwe. Rozsadę wysadza się w końcu czerwca do połowy lipca w rozstawie 40 × 30 cm lub 50 × 40 cm. Jeśli sadzenie ma miejsce w czasie upałów należy przyciąć blaszki liściowe. Należy sadzić na tę samą głębokość na jaką rosła rozsada.
zmianowanie
Do wytworzenia zgrubienia potrzeba 4-4.5 miesiąca od siewu. Brukiew można uprawiać jako poplon po wczesnych ziemniakach, grochu na zielone nasiona lub współrzędnie z pomidorami i wczesnymi ogórkami.
wymagania

Brukiew ma niewysokie wymagania cieplne. Najlepiej rośnie w temperaturach 15-18°C, z zbyt wysokiej temperaturze tworzą się zgrubienia mniejsze, łykowate i niesmaczne. Nasiona kiełkują już w temperaturze 2-3°C, siewki znoszą przymrozki do -4°C, dorosłe rośliny jesienią do -8°C.
Wymagania wodne są wysokie. Korzystna jest wysoka wilgotność powietrza. W czasie suszy tworzą się mniejsze, łykowate zgrubienia.
zbiór i przechowywanie
Dorosłe rośliny są wytrzymałe na kilkustopniowe mrozy, jednak przemarznięte zgrubienia gorzej się przechowują. Zbiór przeprowadza się w październiku do początku listopada. Wyrwane zgrubienia oczyszcza się z liści i korzeni bocznych.
odmiany
⇈ 🌱 🌸
odmiany uprawne (#3) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion
▫ | ‘Nadmorska’ |
▫ | ‘Saba’ |
▫ | ‘Wilhelmsburger Sator Otofte’ — plenna, dobrze przechowująca się; zgrubienie kulisto-owalne, skórka żółta, miąższ kremowożółty |
wybrane okazy · selected collections ⇈

leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Wilhelmsburger/

leg. Konrad Kaczmarek