wartość

wymagania uprawowe Brassica napus ssp. napobrassica (kapusta rzepak karpiel)
Takson uprawiany. [491]
🌱
Brukiew uprawiana jest jako roślina pastewna i warzywo z grupy rzepowatych. Zgrubienie zawiera sporo cukrów, które nadają mu nieco słodkawy smak.

space

uprawa

W 1 g znajduje się 270-410 nasion. Zachowują zdolność kiełkowania przez 5-7 lat.
Brassica napus ssp. napobrassica (kapusta rzepak karpiel)
Brukiew uprawia się jako plon główny z siewu do gruntu wprost na miejsce stałe lub jako poplon z rozsady.

space

Na rozsadę wysiewa się w końcu kwietnia lub w maju. Gotowa rozsada powinna mieć 3-4 liście właściwe. Rozsadę wysadza się w końcu czerwca do połowy lipca w rozstawie 40 × 30 cm lub 50 × 40 cm. Jeśli sadzenie ma miejsce w czasie upałów należy przyciąć blaszki liściowe. Należy sadzić na tę samą głębokość na jaką rosła rozsada.

zmianowanie

Do wytworzenia zgrubienia potrzeba 4-4.5 miesiąca od siewu. Brukiew można uprawiać jako poplon po wczesnych ziemniakach, grochu na zielone nasiona lub współrzędnie z pomidorami i wczesnymi ogórkami.

space

wymagania

Brassica napus ssp. napobrassica (kapusta rzepak karpiel)
młode rośliny
Brukiew ma niewysokie wymagania cieplne. Najlepiej rośnie w temperaturach 15-18°C, z zbyt wysokiej temperaturze tworzą się zgrubienia mniejsze, łykowate i niesmaczne. Nasiona kiełkują już w temperaturze 2-3°C, siewki znoszą przymrozki do -4°C, dorosłe rośliny jesienią do -8°C.

space

Wymagania wodne są wysokie. Korzystna jest wysoka wilgotność powietrza. W czasie suszy tworzą się mniejsze, łykowate zgrubienia.

space

zbiór i przechowywanie

Brassica napus ssp. napobrassica
Dorosłe rośliny są wytrzymałe na kilkustopniowe mrozy, jednak przemarznięte zgrubienia gorzej się przechowują. Zbiór przeprowadza się w październiku do początku listopada. Wyrwane zgrubienia oczyszcza się z liści i korzeni bocznych.

space

odmiany

W uprawie jako warzywa znajdują się odmiany o żółtym miąższu (subvar. rutabaga), zawierają one więcej suchej masy niż odmiany o białym miąższu (subvar. communis), uprawiane jako rośliny paszowe.

🌱 🌸

odmiany uprawne (#3) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion

‘Nadmorska’
‘Saba’
‘Wilhelmsburger Sator Otofte’ — plenna, dobrze przechowująca się; zgrubienie kulisto-owalne, skórka żółta, miąższ kremowożółty
symbolami ◼ ◕ ◑ ◔ ○ ▫ pokazano częstość występowania odmiany w ofercie handlowej, od najwyższej do najniższej; nazwy na żółtym tle są linkowane do własnej strony odmiany

wybrane okazy · selected collections

#4
01 00 00 - W153_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Wilhelmsburger/
#2
konrad_kaczmarek.115
leg. Konrad Kaczmarek
literatura · references
specyfikacja literatury jest widoczna na szerszym ekranie 🛈
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji