atlas-roslin.pl
takson uprawiany [24][491]

Viola ×wittrockiana hort. [🔉 wi·o·la *]

fiołek ogrodowy, bratek, bratek ogrodowy, bratek szwajcarski, "bratek wielkokwiatowy"
Viola hortensis auct. · Viola tricolor × lutea × altaica
Viola ×wittrockiana (fiołek ogrodowy)
24.05.2012, ogród, Wrocław; copyright © by Marek Snowarski
Viola ×wittrockiana (fiołek ogrodowy)
cechy diagnostyczne w kluczu:Viola sect. Melaniumkl 235

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Viola ×wittrockiana (fiołek ogrodowy)
W uprawie znajduje się olbrzymia ilości odmian wyprowadzonych od mieszańców fiołka trójbarwnego (Viola tricolor), Viola lutea i fiołka ałtajskiego (Viola altaica).
🌱
Często uprawiana roślina ozdobna, czasem dziczejąca i jako efemerofit utrzymująca się przez kilka lat bez pomocy człowieka.

Fiołek ogrodowy, zwany potocznie bratkiem, jest często uprawianym kwiatem dwuletnim, w czasie kwitnienia zwykle 15 – 30 cm wysokości.

space

Wykorzystuje się bratki jako wiosenną ozdobę rabat ogrodowych, tradycyjnych kwietników. Można tworzyć obwódki i kobierce kwiatowe. Po wysadzeniu w pojemnikach można wiosną ozdabiać bratkami także balkony i tarasy. Można używać na kwiat cięty. Intensywne kwitnienie kończy się u progu lata. Wtedy zwykle zastępuje się je innymi kwiatami. Pozostawione będą kwitły słabiej, mniejszymi kwiatami, do jesieni.

wymagania i uprawa

Bratki w typowej uprawie to rośliny ozime. Wydają nasiona latem. Nasiona kiełkują niedługo później. Fiołki ogrodowe zimują jako podrośnięte rośliny aby wiosną dokończyć wzrost, zakwitnąć i wydać nasiona na początku lata - cykl się zamyka.
Viola xwittrockiana
Odmian bratków są tysiące. Poszczególne odmiany różnią się barwą kwiatów, ich rozmiarem (czasem do 12 cm), ogólną formą (np. o zbliżonym do okręgu zarysie korony kwiatowej), linią brzegu płatków. Ciekawą grupą są bratki "zimowe" (grupa hiemalis) mające mniejsze kwiaty ale za to wyjątkowo obficie kwitnące już na początku wiosny, bratki o krępym, niskim pokroju, bratki drobnokwiatowe kwitnące równomiernie przez cały sezon.
🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • 🌤 słoneczne, nieco ocienione • ⛅ półcieniste
☷ gleba: żyzna • przeciętna ogrodowa • próchniczna • odczyn zbliżony do obojętnego
❄️ zimowanie: strefa mrozoodporności 6
Gleba odpowiednia dla bratków powinna być żyzna, próchniczna, odczyn powinien być lekko kwaśny lub obojętny. W pełnym słońcu bratki obficie kwitną i mają korzystny bardziej zwarty pokrój, im więcej cienia tym słabsze kwitnienie i nieatrakcyjna wyciągnięta forma pędów.

space

Rozmnaża bratków nie jest trudne. Wysiewa się nasiona (850 – 900 szt./g), nieznacznie przykrywając glebą i utrzymując wilgotną powierzchnię w czasie kiełkowania.

space

Przy typowej uprawie, której celem jest wiosenne kwitnienie w drugim roku od wysiewu, sieje się bratki od połowy czerwca do początku lipca. Można je wysiać tak aby otrzymać po przerwaniu rozstawę 4 – 5 cm lub pikować 3-listkowe siewki w tej rozstawie. Drugi raz rozsadza się je w pierwszej połowie września na rabatę zapasową w rozstawie co 15 cm. W przydomowym ogrodzie można wtedy sadzić na docelowe miejsca, o ile te są już wolne, w rozstawie 25 × 15 – 20 cm. Jesienią mogą pojawić się pierwsze, nieliczne kwiaty. Dla lepszego przezimowania fiołki ogrodowe mogą być przykryte luźnym okryciem, np. gałęziami świerkowymi. Zwykle rozsadę bratków sadzi się na rabaty i do kwietników dopiero wiosną, w drugiej połowie kwietnia i na początku maja, aby szybko i pewnie otrzymać efekt. Wyrośnięte, nawet kwitnące egzemplarze, dobrze znoszą przesadzanie z bryłą korzeniową. Po przekwitnięciu - pod koniec czerwca zastępuje się bratki innymi roślinami ozdobnymi.

space

Aby uzyskać jesienne kwitnienie (w roku siewu) wysiewa się bratki w końcu maja lub na początku czerwca.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

44 szt./m2 • rozstawa: 15 × 15 cm
wysiew nasion na rozsadę [druga połowa czerwca, początek lipca (kwitnienie wiosną kolejnego roku); wysadzanie wrzesień lub przedwiośnie]

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #31) analiza dostępności nasion

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20090316.2.09 - Viola ×wittrockiana (fiołek ogrodowy)
090316-2
leg. Marek Snowarski #5
znalezisko 20120524.43.12 - Viola ×wittrockiana (fiołek ogrodowy); ogród, Wrocław
120524-43
leg. Marek Snowarski
/ogród, Wrocław/ #5
znalezisko 20050500.17.bl - Viola ×wittrockiana (fiołek ogrodowy)
050500-17
leg. Barbara Łotocka #3

opis botaniczny

Viola ×wittrockiana (fiołek ogrodowy)
Rośliny jednoroczne, ozime lub dwuletnie. Łodygi zielne, soczyste i dość kruche, 15 – 20 (30) cm wysokości; gładkie, czterokanciaste.

space

Kwiaty duże, w zależności od odmiany średnicy od 4 do 10 (12)cm, umieszczone pojedynczo na długiej szypule, która wyrasta z kąta liścia. Czasem z zapachem

space

Korona kwiatowa pięciopłatkowa, grzbiecista, płatki wolne, przy czym dwa górne płatki silnie nachodzą na siebie sprawiając z daleka wrażenie jednego płatka, dwa boczne płatki skierowane nieco ku górze i częściowo przesłaniające płatki górne, płatek dolny jeden, z żółtą nasadą. Korona kwiatowa jest rozmaicie zabarwiona w zależności od odmiany (biała, żółta, czerwona, niebieska, fioletowa, purpurowa, często bardzo ciemna, do niemal czarnej), zwykle wielobarwna, z reguły przynajmniej nasada dolnego płatka jest jednak żółta; bardzo często przynajmniej po części płatki korony mają aksamitną fakturę.

space

Kwitnienie marzec – wrzesień.