atlas-roslin.pl

Viola ×wittrockiana hort. [🔉 wi·o·la *]

fiołek ogrodowy, bratek · bratek ogrodowy · bratek szwajcarski, "bratek wielkokwiatowy"
Viola hortensis auct. [🔉 wi·o·la *] · Viola tricolor × lutea × altaica [🔉 wi·o·la *]
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Viola ×wittrockiana (fiołek ogrodowy)
Viola ×wittrockiana (fiołek ogrodowy)

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawowe Viola ×wittrockiana (fiołek ogrodowy)
takson uprawiany [491]
W uprawie znajduje się olbrzymia ilości odmian wyprowadzonych od mieszańców fiołka trójbarwnego (Viola tricolor), Viola lutea i fiołka ałtajskiego (Viola altaica).
🌱
Często uprawiana roślina ozdobna, czasem dziczejąca i jako efemerofit utrzymująca się przez kilka lat bez pomocy człowieka.
Fiołek ogrodowy, zwany potocznie bratkiem, jest często uprawianym kwiatem dwuletnim, w czasie kwitnienia zwykle 15-30 cm wysokości.

space

Wykorzystuje się bratki jako wiosenną ozdobę rabat ogrodowych, tradycyjnych kwietników. Można tworzyć obwódki i kobierce kwiatowe. Po wysadzeniu w pojemnikach można wiosną ozdabiać bratkami także balkony i tarasy. Można używać na kwiat cięty. Intensywne kwitnienie kończy się u progu lata. Wtedy zwykle zastępuje się je innymi kwiatami. Pozostawione będą kwitły słabiej, mniejszymi kwiatami, do jesieni.

wymagania i uprawa

Bratki w typowej uprawie to rośliny ozime. Wydają nasiona latem. Nasiona kiełkują niedługo później. Fiołki ogrodowe zimują jako podrośnięte rośliny aby wiosną dokończyć wzrost, zakwitnąć i wydać nasiona na początku lata - cykl się zamyka.
Viola xwittrockiana
Odmian bratków są tysiące. Poszczególne odmiany różnią się barwą kwiatów, ich rozmiarem (czasem do 12 cm), ogólną formą (np. o zbliżonym do okręgu zarysie korony kwiatowej), linią brzegu płatków. Ciekawą grupą są bratki "zimowe" (grupa hiemalis) mające mniejsze kwiaty ale za to wyjątkowo obficie kwitnące już na początku wiosny, bratki o krępym, niskim pokroju, bratki drobnokwiatowe kwitnące równomiernie przez cały sezon.
🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • 🌤 słoneczne, nieco ocienione • ⛅ półcieniste
☷ gleba: żyzna • przeciętna ogrodowa • próchniczna • odczyn zbliżony do obojętnego
❄️ zimowanie: strefa mrozoodporności 6
Gleba odpowiednia dla bratków powinna być żyzna, próchniczna, odczyn powinien być lekko kwaśny lub obojętny. W pełnym słońcu bratki obficie kwitną i mają korzystny bardziej zwarty pokrój, im więcej cienia tym słabsze kwitnienie i nieatrakcyjna wyciągnięta forma pędów.

space

Rozmnaża bratków nie jest trudne. Wysiewa się nasiona (850-900 szt./g), nieznacznie przykrywając glebą i utrzymując wilgotną powierzchnię w czasie kiełkowania.

space

Przy typowej uprawie, której celem jest wiosenne kwitnienie w drugim roku od wysiewu, sieje się bratki od połowy czerwca do początku lipca. Można je wysiać tak aby otrzymać po przerwaniu rozstawę 4-5 cm lub pikować 3-listkowe siewki w tej rozstawie. Drugi raz rozsadza się je w pierwszej połowie września na rabatę zapasową w rozstawie co 15 cm. W przydomowym ogrodzie można wtedy sadzić na docelowe miejsca, o ile te są już wolne, w rozstawie 25 × 15-20 cm. Jesienią mogą pojawić się pierwsze, nieliczne kwiaty. Dla lepszego przezimowania fiołki ogrodowe mogą być przykryte luźnym okryciem, np. gałęziami świerkowymi. Zwykle rozsadę bratków sadzi się na rabaty i do kwietników dopiero wiosną, w drugiej połowie kwietnia i na początku maja, aby szybko i pewnie otrzymać efekt. Wyrośnięte, nawet kwitnące egzemplarze, dobrze znoszą przesadzanie z bryłą korzeniową. Po przekwitnięciu - pod koniec czerwca zastępuje się bratki innymi roślinami ozdobnymi.

space

Aby uzyskać jesienne kwitnienie (w roku siewu) wysiewa się bratki w końcu maja lub na początku czerwca.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

44 szt./m2 • rozstawa: 15 × 15 cm
wysiew nasion na rozsadę [druga połowa czerwca, początek lipca (kwitnienie wiosną kolejnego roku); wysadzanie wrzesień lub przedwiośnie]

🌱 🌸

odmiany uprawne (#31) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion

A · Abendglut, Alpen Glow · Adonis · Alpengluhen · Alpensee · April Snow · Aurora · B · Bergwacht · Bingo F1 · Blumlisalp · C · Cap Horn · Carrera F1 · Cats mix · Celestial Blue · Colossus F1 · Crown F1 · D · Delta F1 · Dynamite F1 · F · Fama F1 · Firnengold · Firnenschnee, Mont Blanc · G · Goldgelb, Gold Gelb, Coronation Gelb · H · Hansanova · I · Icequeen · L · Lord Beaconsfield · M · Mount Blanc · O · Orange mit Auge · R · Rokoko, Rococo mix, Germania Rococo · S · Super Majestic Giant F1 · T · Toffee · V · Vorbote
bez odmiany — czerwony, niebieski, pomarańczowy, żółty lub mix
‘Abendglut, Alpen Glow’ — czer. z plamą
‘Adonis’ — błękit. z czar. pl.
‘Alpengluhen’ — ciem.czerw.
‘Alpensee’ — nieb. z plam.
‘April Snow’ — biały
‘Aurora’ — odmiana ustalona
‘Bergwacht’ — ciemnofioletowy
‘Bingo F1’
‘Blumlisalp’ — ciem.róż. z plam
‘Cap Horn’ — ciemnoniebieski z plamą
‘Carrera F1’
‘Cats mix’
‘Celestial Blue’ — błękitny
‘Colossus F1’
‘Crown F1’
‘Delta F1’
‘Dynamite F1’
‘Fama F1’
‘Firnengold’ — ciemnożółty z plamą
‘Firnenschnee, Mont Blanc’ — biały
‘Goldgelb, Gold Gelb, Coronation Gelb’ — złotożółty
‘Hansanova’ — odmiana ustalona
‘Icequeen’ — odmiana ustalona
‘Lord Beaconsfield’ — fiol.-biał.
‘Mount Blanc’ — biały
‘Orange mit Auge’
‘Rokoko, Rococo mix, Germania Rococo’ — pł. fryzowane
‘Super Majestic Giant F1’
‘Toffee’ — mix żółto-brązowy
‘Vorbote’ — odmiana ustalona
symbolami ◼ ◕ ◑ ◔ ○ ▫ pokazano częstość występowania odmiany w ofercie handlowej, od najwyższej do najniższej; nazwy na żółtym tle są linkowane do własnej strony odmiany

wybrane okazy · selected collections

#5
09 03 16 - 2
leg. Marek Snowarski
#5
12 05 24 - 43
leg. Marek Snowarski
/ogród, Wrocław/
#3
bl.050500-17
leg. Barbara Łotocka

opis botaniczny

Viola ×wittrockiana (fiołek ogrodowy)
Rośliny jednoroczne, ozime lub dwuletnie. Łodygi zielne, soczyste i dość kruche, 15-20(30)cm wysokości; gładkie, czterokanciaste.

space

Kwiaty duże, w zależności od odmiany średnicy od 4 do 10(12)cm, umieszczone pojedynczo na długiej szypule, która wyrasta z kąta liścia. Czasem z zapachem

space

Korona kwiatowa pięciopłatkowa, grzbiecista, płatki wolne, przy czym dwa górne płatki silnie nachodzą na siebie sprawiając z daleka wrażenie jednego płatka, dwa boczne płatki skierowane nieco ku górze i częściowo przesłaniające płatki górne, płatek dolny jeden, z żółtą nasadą. Korona kwiatowa jest rozmaicie zabarwiona w zależności od odmiany (biała, żółta, czerwona, niebieska, fioletowa, purpurowa, często bardzo ciemna, do niemal czarnej), zwykle wielobarwna, z reguły przynajmniej nasada dolnego płatka jest jednak żółta; bardzo często przynajmniej po części płatki korony mają aksamitną fakturę.

space

Kwitnienie marzec-wrzesień.

literatura · references
specyfikacja literatury jest widoczna na szerszym ekranie 🛈
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji