atlas-roslin.pl

Lycopersicon esculentum Mill.

pomidor zwyczajny, psianka pomidor, "pomidor gruntowy"
Solanum lycopersicum L. [🔉 so·la·num *]
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Lycopersicon esculentum (pomidor zwyczajny)
XL
Lycopersicon esculentum (pomidor zwyczajny)
Lycopersicon esculentum (pomidor zwyczajny)

wartość

wymagania uprawowe Lycopersicon esculentum (pomidor zwyczajny)
antropofit zadomowiony we florze Polski [491]
🌱
Wartość odżywcza pomidorów jest nikła. Istotna jest jedynie ilość witamin i soli mineralnych, a przede wszystkim walor smakowy.

space

o znaczeniu produkcyjnym
wysokość: 0.3 – 1.2 m

uprawa

Lycopersicon esculentum (pomidor zwyczajny)
odm. Koralik
Masa tysiąca nasion wynosi 2.9-3.3 g, w jednym gramie znajduje się 300-350 nasion.

Zdolność kiełkowania zachowują długo, przez 4-6 lat.

Z uwagi na wysokie wymagania cieplne i długi okres wegetacji pomidory uprawia się niemal wyłącznie z rozsady. Produkcja rozsady trwa 50-60 dni.

space

Rozsadę sadzi się po minięciu ryzyka wiosennych przymrozków, gdy gleba jest dostatecznie ogrzana (powyżej 12°C) i ustala się ciepła pogoda, nie wcześniej jak w ostatniej dekadzie maja. Rozsada powinna być krępa, niewybiegnięta.

space

Rozstawa zależy od rosłości odmiany i sposobu uprawy, czy rośliny są cięte i palikowane. Maksymalna rozstawa między rzędami to 100-150 cm i 50-80 w rzędzie. Przy palikowaniu i mniej rosłych odmianach 70-100 × 60-30 cm. Odmianom karłowym wystarczy rozstawa 40-60 × 30-50 cm. Pod osłonami stosuję się większe zagęszczenie niż w gruncie.

space

pokrój, podpory

Wszystkie pędy pomidora obficie tworzą pędy boczne. Wyrastają one z kątów wszystkich liści. U odmian tzw. samokończących pędy zaprzestają wzrostu po kilku węzłach i zwykle mogą się one obyć bez cięcia. U typowych odmian, o silnym wzroście, bez cięcia roślina pomidora przybiera formę silnie krzaczastą.

space

Sporym ułatwieniem jest nie stosowanie palikowania, połączone z brakiem cięcia. Jest to łatwe w przypadku odmian karłowatych o sztywnych łodygach, jednak może być stosowane i u odmian wiotkołodygowych. Problemem jest wtedy brudzenie się owoców od ziemi i ich gnicie, dlatego warto wtedy ściółkować agrowłókniną, słomą itp. Ściółkowanie jest wysoce korzystne w każdym systemie uprawy.

tworzenie owoców, cięcie

Tworzenie kwiatostanów i owoców jest uwarunkowane sposobem wzrostu właściwym dla danej grupy odmian.

space

U odmian karłowych pierwszy kwiatostan powstaje powyżej nad 4-6 liściem a kolejne co 1-2 liście lub nawet bezpośrednio po sobie. U odmian "samokończących", wzrost pędu na długość ustaje po wytworzeniu 2-3 kwiatostanów.

Pomidory można prowadzić bez cięcia lub na określoną ilość pędów (1-3), usuwając liczne pędy boczne.

space

Tnie się odmiany wysokie. Dzięki cięciu na ograniczoną liczbę pędów uzyskuje się wcześniejszy plon i większe owoce ale mniejszy plon z krzaka.

space

Przy cięciu na 2 pędy, jako drugi pozostawia się silny pęd wyrastający z kąta liścia tuż pod pierwszym kwiatostanem na pędzie głównym. Niżej położone pędy byłyby słabsze i później wchodziły by w owocowanie niż pęd najsilniejszy. Przy prowadzeniu na 3 pędy, jako trzeci pozostawia się najsilniejszy pęd poniżej pędu drugiego. Z drugiego i trzeciego pędu tak samo, jak najwcześniej usuwa się pędy boczne przez uszczykiwanie.

space

Zabiegiem przyśpieszającym dojrzewanie jest usuwanie liścia pod gronem, w momencie gdy zawiązki są wielkości orzecha laskowego a liść jaśnieje.

zmianowanie

Pomidor nie wykazuje większych różnić w plonowaniu ze względu na roślinę poprzedzającą. Może być także uprawiany bezpośrednio po sobie.

space

Z uwagi na późne sadzenie rozsady pomidorów - w końcu maja, możliwe jest uprawianie wczesnych warzyw przedplonowych jak: szpinak ozimy, rzodkiewka, sałata, cebula z dymki na szczypior, kalarepa, bardzo wczesny kalafior i kapusta.

space

wymagania

Wymagania cieplne pomidora są wysokie. Przyrosty następują w przedziale temperatur 12-32°C, z optimum w dzień w okolicach 25°C a w nocy 17°C. Istotna jest też temperatura gleby która powinna być wyższa od 15°C. Dłuższe utrzymywanie się temperatury poniżej 10°C prowadzi do zrzucania kwiatów i zawiązków. Dla kwitnienia i zawiązywania owoców optymalna jest temperatura 25-30°C.

space

Wymagania świetlne są bardzo wysokie. W warunkach silnego oświetlenia plon jest większy i jakość owoców wyższa.
Pomidor ma system korzeniowy silny, daleko rozrastający się na boki i przy tym głęboki. Tworzy korzenie przybyszowe z każdego miejsca łodygi mającej styk z ziemią. Stąd zagłębianie rozsady przy sadzeniu jest korzystne, bo wzmacnia system korzeniowy.
Wymagania wodne, po przyjęciu się rozsady, są stosunkowo nieduże. Lekki deficyt wody w początkowym okresie wzrostu sprzyja tworzeniu silnego i głębokiego systemu korzeniowego oraz przyśpiesza wejście w owocowanie. W okresie wiązania owoców i ich przyrostu zapotrzebowanie na wodę staje się wysokie i jej dostępność decyduje o wysokości i jakości plonu. Silne wahania dostępności wody powodują pękanie owoców.
Wymagania glebowe są niewysokie. Optymalna gleba powinna się łatwo nagrzewać, być żyzna i nie może być podmokła i o zbyt wysokim poziomie wód gruntowych. Najodpowiedniejszy jest odczyn lekko kwaśny, pH 5-6. Wymagania nawozowe są bardzo wysokie.

choroby, zaraza ziemniaczana

Lycopersicon esculentum (pomidor zwyczajny)
XL
porażenie przez zarazę ziemniaczaną
Lycopersicon esculentum (pomidor zwyczajny)
XL
pęd, porażenie przez zarazę ziemniaczaną
Pomidory są niestety trapione przez różne choroby. Wśród nich, w amatorskiej uprawie, największe spustoszenie czyni zaraza ziemniaczana. Jest ona na tyle rozpowszechniona i groźna, że czyni uprawę pomidorów bez ochrony chemicznej praktycznie niemożliwą. Przy zwalczaniu zarazy wykonuje się od wystąpienia pierwszych symptomów (co ma miejsce zwykle w końcu czerwca, początku lipca) regularne opryski co 7-10 dni dwoma preparatami przemiennie (zgodnie z programem ochrony na dany rok) aż do końca sezonu.

space

zbiór i przechowywanie

Lycopersicon esculentum
owoce, mieszanka odmian
Zbiór należy prowadzić sukcesywnie, co kilka dni, gdy owoce są suche.

space

Najsmaczniejsze są owoce niedługo przez pełną dojrzałością lub w fazie pełnej dojrzałości. Dla przechowywania lepiej zbierać owoce zapalone bo są trwalsze.

Pod koniec sezonu w gruncie, gdy z uwagi na chłody nie ma szans na dojrzenie owoców na krzaku lub grozi nawet nieduży przymrozek, należy zebrać wszystkie owoce w pełni wyrośnięte, najlepiej całymi gronami, i przeprowadzić ich dojrzewanie w lepszych warunkach. Temperatura musi być powyżej 12°C, optymalna to około 25°C i w miarę duża wilgotność powietrza (80-85%). W okresie dojrzewania należy często przeglądać i usuwać wszystkie porażone przez choroby i uszkodzone.
Pomidory dopiero dojrzewające można przechować do kilku tygodni. Okres przechowywania w pełni dojrzałych owoców ograniczony jest do około tygodnia. Stąd dominującym sposobem jest konserwacja w różnego rodzaju przetworach np. jako przecier lub koncentrat pomidorowy.

odmiany

Lycopersicon esculentum (pomidor zwyczajny)
odm. Green Zebra
Lycopersicon esculentum (pomidor zwyczajny)
odm. Noire de Creme
🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • ciepłe
💧 woda: gleba przeciętnie wilgotna (świeża)
☷ gleba: przeciętna ogrodowa
ekologiczne liczby wskaźnikowe Lycopersicon esculentum (pomidor zwyczajny)
Pokrój roślin jest silnie zróżnicowany pomiędzy odmianami. Z natury pomidor silnie rozgałęzia się w każdym węźle łodygi i ma zdolność do nieograniczonego wzrostu na długość. Ta grupa odmian to odmiany wysokie. Łodyga u typowych odmian wysokich jest dość wiotka, musi być prowadzony przy podporze. Część odmian, tzw. półwysokich ma bardziej skrócone międzywęźla i sztywniejszą łodygę.

space

Odmiany silnie różnią się cechami owoców, ich wielkością, kształtem, barwą, liczbą i rozwojem komór nasiennych, grubością skórki, zwartością miąższu, aromatem, liczbą owoców w kwiatostanie.

space

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

rozstawa: 150 – 60 × 40 – 80 cm
wysiew nasion na rozsadę [druga połowa marca - początek kwietnia; do gruntu po zahartowaniu, w ostatniej dekadzie maja]

🌱 🌸

odmiany uprawne (#82) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion

A · Adam · Adonis · Akron F1 · Alice's Dream · Antares F1 · Apis · Ateron F1 · Atol · Awizo F1 · Aztek · B · Babinicz · Bajaja · Balkoni Red F1 · Baron · Bawole Serce (typ) · Bekas F1 · Beta · Beta Lux · Black Prince · Bohun · Bruno F1 · Brutus · C · Cherrola F1 · Chrobry F1 · Costoluto Fiorentino · D · Dafne F1 · E · Etna F1 · F · Faworyt · Figiel · Frodo · G · Granit · H · Hardy · Hubal · Huzar · I · Idyl · Ildi · J · Jantar · Jawor · Jokato · Jutrosz F1 · K · Kmicic · Krakus · Kujawski · L · Lambert F1 · Lolek · Lubań · M · Maliniak · Malinowy Bosman · Malinowy Henryka F1 · Malinowy Kapturek · Malinowy Olbrzym · Malinowy Ożarowski · Malinowy Retro · Malinowy Warszawski · Marmande · Maskotka · Mieszko F1 · O · Octawian F1 · Ola Polka · Ondraszek · Or Pera d'Abruzzo · Oxheart · P · Pedro F1 · Pelikan F1 · Pokusa · Poranek · Promyk · R · Red Pear · Remiz F1 · Rubin · Rumba Ożarowski · S · Saint - Pierre · San Marzano 3 · Słonka F1 · T · Talon · Tigerella · Tukan F1 · U · Ułan · V · Venus · Vilma · Y · Yellow Pear · Z · Złoty Ożarowski
idxGrupa amatorskie do pojemników (balkonowe) — silnie karłowe, drobnoowocowe, przeważnie silnie krzewiące się, do uprawy ogrodowej lub w skrzynkach i donicach na balkonach i tarasach
‘Aztek’ — amatorska, silnie karłowa, krzaczasta, polecana do uprawy donicowej, balkonowej; owoce drobne, typu cherry, 15-25 g, kuliste, żółte, smaczne
‘Bajaja’ — amatorska, silnie krzewiąca się, rozłożysta, wiotkołodygowa, samokończąca, polecana do uprawy ogrodowej, tarasowej, w tym w pojemnikach wiszących; owoce typu cherry, drobne, kuliste, czerwone, bez tendencji do pękania, bardzo smaczne, do dekoracji potraw i do konserwowania w całości
‘Balkoni Red F1’ — typu koktail
‘Maskotka’ — amatorska, karłowa, samokończąca, wiotkołodygowa, silnie krzewiąca się, do uprawy gruntowej lub w pojemnikach; owoce typu cherry, drobne (30-40 g, 2-4 cm średnicy) w długich gronach, kuliste, czerwone, smaczne, bez tendencji do pękania; do dekoracji potraw i konserwowania w całości
‘Ola Polka’ — amatorska, bardzo wczesna, karłowa, sztywnołodygowa, samokończąca, liście typu ziemniaczanego; do uprawy w ogródkach i w pojemnikach balkonowych; owoce drobne (30-50g), kuliste, żółte, smaczne; do spożycia bezpośredniego i konserwowania w całości
‘Vilma’ — karłowa, przeznaczona do amatorskiej uprawy doniczkowej; owoce typu cherry (wiśniowe), drobne, czerwone, ozdobne, do dekoracji potraw, do bezpośredniego spożycia, na przetwory w całości
symbolami ◼ ◕ ◑ ◔ ○ ▫ pokazano częstość występowania odmiany w ofercie handlowej, od najwyższej do najniższej; nazwy na żółtym tle są linkowane do własnej strony odmiany
idxGrupa gruntowy
‘Adam’
‘Alice's Dream’ — owoce bardzo duże (do 450g), ozdobne, żółopomarańczowe, po części czarno-bordowe i takimi smugami oraz czerwonymi prążkami, o cienkiej skórce, aromatyczne, soczyste, o słodkawym smaku; owoce dobrze zawiązują się także w niższych temperaturach; zwiększona odporność na choroby; do uprawy w gruncie i pod osłonami
‘Antares F1’ — wczesna, plenna, samokończąca, nie wymaga palikowania, większa odporność na zarazę ziemniaka; owoce kuliste, średniej wielości do dużych, czerwone, średnio twarde, mięsiste, bez piętki, z 4-5 komorami nasiennymi, szybko rozpoczynają dojrzewanie
‘Apis’
‘Atol’ — karłowa, wiotkołodygowa, wczesna, plenna; do bezpośredniego spożycia i przetwórstwa; owoce okrągłe, ok. 100 g, miąższ dość twardy, zwarty, soczysty
‘Awizo F1’ — wczesna, zbiór po 60-70 od posadzenia rozsady, bardzo plenna, plon wyrównany, karłowa, samokończąca, wiotkołodygowa; bardzo wysoka odporność na zarazę ziemniaka, odporna na wertycyliozę, wysoka tolerancja wobec bakteryjnej cętkowatości pomidora; owoce cylindryczne, 70-80 g, twarde, czerwone, wysoka zawartość ekstraktu
‘Babinicz’ — wczesna, karłowa, samokończąca, pokrój zwarty, plenna, do bezpośredniego spożycia; owoce duże, 140-150 g, lekko spłaszczone i płytko żebrowane, bez piętki, stosunkowo twarde, o intensywnej barwie miąższu
‘Bawole Serce (typ)’ — amatorska, wysoka, wymaga palikowania, silnie rosnąca, wymaga cięcia na 1-2 pędy, uprawiać w pełnym słońcu; owoce bardzo duże, mięsiste, czerwone, sercowate; miąższ słodki, smaczny; do bezpośredniego spożycia
‘Beta’ — bardzo wczesna, do uprawy polowej, sztywnołodygowa o zwartym karłowym pokroju, samokończąca, wymaga dużego nawożenia, odporna na zarazę ziemniaka, do uprawy amatorskiej i dla przetwórstwa; owoce kuliste, czerwone, średniej wielkości
‘Beta Lux’ — karłowy sztywnołodygowy; bardzo wczesna
‘Black Prince’ — amatorska, wysoka, wymaga palikowania, do uprawy gruntowej lub w tunelach nieogrzewanych, w pełnym nasłonecznieniu, zbiory po 70-80 dniach; owoce czarniawo-czerwone, ponad 100 g, nieco spłaszczone, żebrowane przy szypule, stosunkowo twarde, soczyste, słodkie, aromatyczne, smaczne
‘Bohun’ — bardzo wczesna, pierwsze owoce ok. 10 lipca, okres owocowania krótki i intensywny, do bezpośredniego spożycia, karłowa, samokończąca, pokrój dość zwarty; owoce duże, 120-140 g, lekko spłaszczone, lekko żebrowane, bez piętki, mięsiste, nie pękające, stosunkowo twarde
‘Brutus’ — średnio wczesna, wysoka, silnie rosnąca; owoce wielkie (20 cm, 500-2000g), żebrowane, czerwone
‘Cherrola F1’ — koktajlowy
‘Chrobry F1’ — średnio późna, karłowa, samokończąca, wiotkołodygowa, bardzo plenna; dojrzewanie skoncentrowane w czasie, dobre wybarwienie owoców także przy chłodnym i deszczowym lecie; tolerancja na zarazę ziemniaka; do bezpośredniego spożycia i na przetwory; owoce czerwone, elipsoidalne, słabo żebrowane, wyrównane, o zwiększonej twardości, łatwo odchodzą od szypułki
‘Costoluto Fiorentino’ — amatorska tradycyjna odmiana włoska, do uprawy przy palikach w gruncie i pod folią; do bezpośredniego spożycia na surowo i do przyrządzania potraw; owoce duże, 180-200 g, spłaszczone, bardzo silnie żebrowane ("typ włoski"); miąższ mięsisty, ciemnoczerwony, soczysty, aromatyczny,
‘Etna F1’ — wczesna, karłowa, bardzo plenna, wiernie plonująca, duża tolerancja na suszę i chłody, do bezpośredniego spożycia i na przetwory; owoce dobrze wybarwione, czerwone, 75-100 g, kuliste, lekko spłaszczone, nie pękające, dobrze znoszące transport, wysoka zawartość suchej masy
‘Faworyt’ — wysoki
‘Figiel’ — średnio wczesna, o ciągłym wzroście, do uprawy przy palikach na 1-2 pędy, bardzo plenna, amatorska, do uprawy w gruncie; owoce w kilkunastoowocowych gronach, typu "cherry", kuliste, 25-35 g, 3 cm średnicy, pomarańczowe, smaczne i soczyste
‘Frodo’ — karłowa, wczesna, początek zbiorów 66-75 od posadzenia rozsady, bardzo plenna; do bezpośredniego spożycia i do przetwórstwa, polecana do konserwowania w całości; owoce cylindryczno-owalne, 70-80 g, z 2-3 komorami; twarde, dobrze znoszą transport, dobrze oddzielają się od szypuły (ta bez kolanka), możliwy zbiór mechaniczny; miąższ intensywnie czerwony, ekstrakt 5-6%
‘Granit’ — średnio późna, zbiór po 75-80 dniach od wysadzenia rozsady, rośliny silnie rosnące i krzewiące się, owocowanie skoncentrowane do 1-2-krotnego zbioru; polecana do przetwórstwa na przeciery i kostkę; odporna na werticiliozę; owoce owalne wydłużone, 70-90 g, bardzo twarde, nie pękające, o wysokiej zawartości ekstraktu
‘Hubal’ — karłowy wiotkołodygowy
‘Huzar’
‘Idyl’ — średnio późna, wysoka, wymagająca palikowania, typowo amatorska; owoce typu czereśniowego, drobne, czerwone, w długich gronach, dobrze wypełnione, powierzchnia gładka, bez zielonej piętki, mięsiste
‘Ildi’ — owoce koktailowe, drobne, żółte, jajowato wydłużone, słodkie i soczyste
‘Jantar’ — wczesna, wysoka, wymaga podpór, do uprawy polowej i w tunelach foliowych; owoce żółtopomarańczowe, płaskokuliste, bardzo duże (450-600g), średnio twarde, aromatyczne, mięsiste, bez tendencji do pękania
‘Jawor’ — karłowy sztywnołodygowy
‘Jokato’ — średnio wczesna, karłowa, plenna; do bezpośredniego spożycia, na przetwory, do konserwowania w całości, jako kostka w mieszankach warzywnych, do sosów; owoce pomarańczowożółte, owalne-wydłużone, do 100 g, bardzo mięsiste, twarde, nie pękające, szypuła bez kolanka
‘Jutrosz F1’ — wczesna, karłowa, samokończąca, bardzo plenna; do przetwórstwa na soki i przeciery (5-6% suchej masy) oraz do bezpośredniego spożycia; duża tolerancja wobec zarazy ziemniaka; owoce czerwone, dobrze wybarwione, kulistospłaszczone, bez piętki, 140g
‘Kmicic’ — średnio wczesna, karłowa wiotkołodygowa, nie wymaga cięcia ani palikowania, dla przetwórstwa; owoce czerwone, wydłużone gruszkowate lub owalne, gładkie; miąższ bardzo słodki, aromatyczny
‘Krakus’ — średnio późna, wysoka, wymaga palikowania, typowo amatorska, na przetwory i sałatki; owoce kuliste, gładkie, bez zielonej piętki, dobrze wypełnione, mięsiste
‘Kujawski’ — średnio wczesna
‘Lambert F1’ — wczesna, 75 dni do wysadzenia rozsady do zbiorów, karłowa, bardzo plenna; do bezpośredniego spożycia i do przetwórstwa na przeciery; owoce czerwone, owalne, 80-90 g, 2-3-komorowe, mięsiste, nie pękające, szypułka łatwo oddzielająca się
‘Lolek’ — bardzo późna, karłowa, samokończąca, amatorska do gruntu i tuneli foliowych, do długiego przechowywania; owoce żółtopomarańczowe, duże, 100-120 g, lekko spłaszczone do kulistych, słabo żebrowane, bez piętki, miąższ krwistoczerwony
‘Lubań’ — średnio wczesna, karłowa, wiotkołodygowa, do bezpośredniego spożycia, przetwórstwa, na przeciery, wysoki plon handlowy i udział owoców handlowych; odporna na werticiliozę, owoce nie pękają; owoce czerwone, kuliste, 90-100 g, wyrównane, twarde, intensywna barwa miaższu
‘Maliniak’ — średnio wczesna, zbiory po 75-85 dniach od wysadzenia rozsady; karłowa, samokończąca, sztywnołodygowa, możliwa uprawa bez palikowania, gruntowa, plenna; odporna na chłody i stosunkowo choroby grzybowe i tolerancyjna na gorsze warunki uprawy; owoce malinowe, średniej wielkości (80-100g), z zanikającą piętką, miąższ intensywnie wybarwiony, smaczny
‘Malinowy Bosman’ — średnio wczesna, samokończąca, karłowa; do uprawy polowej dla przetwórstwa i do bezpośredniej konsumpcji; owoce wydłużone, cylindryczno-owalne ze szpiczastym dzióbkiem, 70-90 g, twarde, skórka malinowa, z 2-3 komorami nasiennymi, miąższ krwistoczerwony, dobrze oddzielają się od szypuły
‘Malinowy Henryka F1’ — wysoki malinowy
‘Malinowy Kapturek’ — wysoka, w dole łodyga sztywna, do uprawy przy podporach, samokończąca, silnie krzewiąca się; do uprawy pod folią i w gruncie; owoce drobne, 7-8 g, cylindryczne, różowomalinowe, bez skłonności do opadania, trwałe, bardzo smaczne, soczyste; z jednego krzaka 450-600 owoców na bardzo długich gronach (45-75cm), wysoce wskazane podwiązywanie gron z uwagi na ich ciężar
‘Malinowy Olbrzym’ — wczesny, wysoki, wymaga palikowanie, wymagania glebowe niewysokie; owoce duże (>200g), lekko spłaszczone i nieco żebrowane, malinowe, skórka delikatna, miąższ różowomalinowy, aromatyczny, mięsisty
‘Malinowy Ożarowski’ — wczesna, wysoka, typowo amatorska, do uprawy przy palikach, w gruncie lub wysokich tunelach foliowych; owoce duże, malinowe, kuliste, bez zielonej piętki, lekko żebrowane, bardzo smaczne
‘Malinowy Retro’ — wczesna, wysoka, amatorska, wymaga palikowania i cięcia, optymalnie do uprawy na 2 pędy i 6 gron; do uprawy w gruncie i pod folią; niska skłonność do pękania skórki; owoce z malinową skórką i miąższem, duże i średnie, kuliste bez żebrowania, bez piętki, mięsiste, smaczne
‘Malinowy Warszawski’ — wczesna, wysoka, amatorska, do uprawy w gruncie i pod folią, bardzo plenna; owoce duże, 180-250 g, malinowa skórka i miąższ, spłaszczone, umiarkowanie żebrowane, bez piętki, mięsiste, bardzo smaczne, niska skłonność do pękania
‘Marmande’ — wczesna, wysoka, wymaga palikowania, amatorsk; owoce ciemnoczerwone, płaskie, żebrowane, średniej wielkości (150-170g), bardzo słodkie i mięsiste
‘Mieszko F1’ — średnio wczesna, zbiór 75-80 dni od wysadzenia rozsady, plenna; do uprawy wielkotowarowej dla przetwórstwa, do konserwowania w całości i w kostce; owoce 80 g, eliptyczne, bardzo twarde, niepękające, 2-3-komorowe, prawie nie żebrowane, mięsiste, czerwone, równo wybarwione, długo mogą pozostawać do zbioru, szypułka łatwo się oddziela
‘Ondraszek’ — karłowy wiotkołodygowy
‘Or Pera d'Abruzzo’ — amatorska, silnie rosnąca, wymaga palikowania i cięcia na 1-2 pędy; do uprawy gruntowej lub pod folią; owoce szerokogruszkowate, do 250 g, ciemnoczerwone, zielona piętka zanika w miarę dojrzewania, smaczne, słodkie
‘Oxheart’ — wysoki, typ bawole serce
‘Pokusa’ — wczesna, amatorska, wysoka, wiotkołodygowa, wymaga palikowania i cięcia na 2-3 pędy, pokrój luźny; owoce w bardzo długich gronach, typu cherry, 10-20 g, okrągłe, czerwone, mięsiste, do bezpośredniego spożycia
‘Poranek’ — wczesna, zbiór po 70-75 dniach od wysadzenia rozsady, karłowa, wiotkołodygowa, bardzo plenna; tolerancyjna wobec zarazy ziemniaka i na niskie temperatury; dla przetwórstwa i do bezpośredniego spożycia; owoce czerwone dobrze wybarwione, 60-80 g, kuliste, lekko spłaszczone, nie pękające, bez piętki, 4-5% suchej masy
‘Promyk’
‘Red Pear’ — amatorska, plenna, wysoka, wymaga palikowania i cięcia na 2 pędy; do uprawy w gruncie lub pod folią; owoce drobne, w licznych gronach, gruszkowate, 20-30 g, czerwone; miąższ soczysty i słodki
‘Rubin’ — średnio wczesna
‘Rumba Ożarowski’ — karłowy, wiotkołodygowy
‘Saint - Pierre’ — wczesna (80 dni), wysoka, bardzo plenna, tolerancyjna na niekorzystne warunki uprawy; owoce malinowe, duże, kuliste
‘San Marzano 3’ — amatorska odmiana włoska, gruntowa i do tuneli nieogrzewanych, silnie rosnąca; owoce typu "long pear", wydłużone z przewężeniem, 100-130 g, czerwone, bardzo twarde, zbite, smaczne, z zieloną piętką zanikającą w czasie dojrzewania
‘Talon’ — karłowy
‘Tigerella’ — wczesna, wysoka, wymaga palikowania, samokończąca, do uprawy w gruncie i pod osłoanmi; owoce średniej wielkości, czerwone żółtopomarańczowo paskowane, bardzo smaczne słodko-kwaśne, mięsiste
‘Ułan’ — karłowy wiotkołodygowy
‘Venus’ — silnie karłowa, krzaczasta, amatorska, samokończąca, do gruntu i uprawy doniczkowej; owoce kuliste, drobne (15-20g), żółtopomarańczowe, dekoracyjne
‘Yellow Pear’ — amatorska, wysoka, wymaga palikowania i cięcia na dwa pędy; owoce gruszkowate, drobne (10-20 g, do 3.5 cm średnicy), żółte, soczyste, słodkie, do ozdoby potrwa i konserowania w całości
‘Złoty Ożarowski’ — wysoki żółtopomarańczowy
symbolami ◼ ◕ ◑ ◔ ○ ▫ pokazano częstość występowania odmiany w ofercie handlowej, od najwyższej do najniższej; nazwy na żółtym tle są linkowane do własnej strony odmiany
idxGrupa pod osłony
‘Adonis’ — wczesna, zbiór po 66-75 dniach od wysadzenia rozsady, wysoka, plenna, do uprawy pod osłonami i polowej przy palikach; owoce duże, malinowe, 180-200 g, bardzo dobrze wybarwiony miąższ, smaczny
‘Akron F1’ — żółty
‘Ateron F1’
‘Baron’
‘Bekas F1’
‘Bruno F1’ — wczesna, bujnie rosnąca, silnie krzewiąca się i wcześnie wiążąca owoce; do uprawy w szklarniach, tunelach foliowych i w gruncie, przy palikach; znosi upały i silne nasłonecznienie; owoce typu 'Baron', intensywnie czerwone, kulisto-spłaszczone, słabo żebrowane, duże (160-180g), błyszczące, bardzo twarde i jędrne, nie pękające, bez ordzawień, przebarwień i zielonej piętki, miąższ zbity
‘Dafne F1’
‘Hardy’ — średnio późna, do szklarni i tunelów foliowych; owoce duże (170-190g), kulisto-spłaszczone, czerwone, bez żebrowań, trwałe
‘Octawian F1’ — wczesna, bardzo lenna, wysoka, do uprawy w glebie lub wełnie mineralnej pod osłonami lub do uprawy polowej przy palikach; odporna na wirusa mozaiki tytoniu, fuzaryjne więdnięcie, brunatną plamistość liści i wertycyliozę (TmVFC5); owoce duże (180g), kształtne, wyrównane, delikatnie żebrowane, mięsiste, bardzo twarde
‘Pedro F1’
‘Pelikan F1’ — średnioowocowy
‘Remiz F1’ — wczesna, plenna, niezawodna, polecana w produkcji wielkotowarowej, do uprawy pod szkłem, folią lub w gruncie przy palikach, do bezpośredniego spożycia i na przetwory; odporna na wirusa mozaiki tytoniu; owoce kształtne, lekko spłaszczone, 80-100 g, ładnie wybarwione
‘Słonka F1’ — średnioowocowy
‘Tukan F1’ — średnioowocowy
symbolami ◼ ◕ ◑ ◔ ○ ▫ pokazano częstość występowania odmiany w ofercie handlowej, od najwyższej do najniższej; nazwy na żółtym tle są linkowane do własnej strony odmiany

występowanie

antropofit zadomowiony we florze Polski [491]
ekologiczne liczby wskaźnikowe Lycopersicon esculentum (pomidor zwyczajny)
Roślina jednoroczna.
Gatunek wyróżniający (D.) dla:
space_elw
Inwazyjność i/lub kategorie obcego elementu flory /Tokarska-Guzik et al. (2012) [234]/:
• zadomowiony
kenofit
• Pochodzenie: Ameryka Południowa.
• Czas przybycia na teren Polski: 1613*, XVIIIw. (introdukcja), druga połowa XXw.
• Wnika do siedlisk/zbiorowisk: antropogenicznych · o charakterze naturalnym.

wybrane okazy · selected collections

#2
bl.19
leg. Barbara Łotocka
#2
jmak.09_10_20
leg. Jarosław Makowski
/Sigmaringen Niemcy/
#20
13 00 00 - W98_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Green Zebra/
#6
bl.051000-7
leg. Barbara Łotocka
/Dawidy/
#15
13 00 00 - W97_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Noire de Creme/
#6
13 00 00 - W163_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Koralik/
#7
13 00 00 - W166_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Venus/
#5
13 00 00 - W100_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Maskotka/
#7
13 00 00 - W99_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Balkoni Red F1/
#2
13 00 00 - W174_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Pokusa/
#4
13 00 00 - W96_13_1
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Gartenperle/
literatura · references
specyfikacja literatury jest widoczna na szerszym ekranie 🛈
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji