atlas-roslin.pl
byliny rabatowe / Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superrosids » Ord.Saxifragales » core Sxf » Sxf alliance » Fam.Saxifragaceae »

Bergenia

bergenia
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Bergenia (bergenia)
🌱
Bergenie mogą rosnąć na stanowiskach od pełnego słońca do bardzo cienistych, udają się także zarówno na glebach ciężkich, jak i piaszczystych lub żwirowych. Są też tolerancyjne jeśli chodzi o niedobór lub nadmiar wody. Część gatunków i odmian ±zimozielona.

Często stosowane w trudnych warunkach wodnych, glebowych lub świetlnych. Sprawdzają się na obwódkach.Bergenie mogą rosnąć na stanowiskach od pełnego słońca do bardzo cienistych, udają się także zarówno na glebach ciężkich, jak i piaszczystych lub żwirowych. Są też tolerancyjne jeśli chodzi o niedobór lub nadmiar wody. Część gatunków i odmian ±zimozielona.

space

Grupa kilkudziesięciu odmian bergenii mieszańcowych jest uprawianych w ogrodach jako byliny ozdobne. Mają grube, pełzające przy powierzchni ziemi kłącze; tworzą płaty z dużymi ciemnozielonymi liśćmi odziomkowymi, wysokości 30-45 cm.

Ozdobne z ±zimozielonych liści które są okrągławe lub jajowato wysłużone, skórzaste, błyszczące, ciemnozielone. W okresie kwitnienia, w kwietniu i maju, ozdobę stanowią masywne, wiechowate kwiatostany z licznymi kwiatami. Ich barwa od odmianach w rożnych odcieniach różowopurpurowych, często dwubarwne biało-różowe lub białe. Odmiany różnią się też purpurowo-brązowym odcieniem liści (silniejsze wybarwienie jest na słonecznym stanowisku).

Jako trwałe byliny okrywowe o liściach ±zimozielonych, można stosować w miejscach ocienionych, pod drzewami i w cieniu murków. Na rabaty bylinowe, do ogrodów skalnych, do ogrodów naturalistycznych, na obwódki. Kwiatostany nadają się na kwiat cięty.Grupa kilkudziesięciu odmian bergenii mieszańcowych jest uprawianych w ogrodach jako byliny ozdobne. Mają grube, pełzające przy powierzchni ziemi kłącze; tworzą płaty z dużymi ciemnozielonymi liśćmi odziomkowymi, wysokości 30-45 cm.

space

Jako trwałe byliny okrywowe o liściach ±zimozielonych, można stosować w miejscach ocienionych, pod drzewami i w cieniu murków. Na rabaty bylinowe, do ogrodów skalnych, do ogrodów naturalistycznych, na obwódki. Kwiatostany nadają się na kwiat cięty.

💠 rabata bylinowa • ⛰ ogród skalny • 🧱 na murki skalne • ogród naturalistyczny • 🟩 okrywowe lub zadarniające • obrzeża roślinne
byliny ogrodowe • zimozielona (wiecznie zielona) • o znaczeniu produkcyjnym
trwała • 🌿 ozdobne liście • ✄ na kwiat cięty
wysokość: 20 – 40 cm
kwitnienie: od kwietnia do maja

wymagania i uprawa

🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • 🌤 słoneczne, nieco ocienione • ⛅ półcieniste • ☁ cieniste
💧 woda: gleba przeciętnie wilgotna (świeża) • gleba dostatecznie wilgotna • znosi suszę
☷ gleba: bez większych wymagań • przeciętna ogrodowa • lekka (piaszczysto-pylasta/gliniasta) • odczyn zbliżony do obojętnego
❄️ zimowanie: strefa mrozoodporności 5a
Rośliny o niskich wymaganiach i tolerancyjna. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Gleba przeciętna, przepuszczalna, dobrze rośnie na glebach lekkich; sucha lub wilgotna ale nie podmokła; odczyn obojętny. Byliny w pełni mrozoodporna i długowieczna.

Odmiany rozmnaża się wegetatywnie przez podział starszych egzemplarzy wczesną wiosną, w marcu/kwietniu lub przez sadzonkowanie w okresie zimowym, 8-10 cm odcinków kłączy. Na rabacie sadzi się w rozstawie co 30-40 cm (6-11 szt./m2).Rośliny o niskich wymaganiach i tolerancyjna. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Gleba przeciętna, przepuszczalna, dobrze rośnie na glebach lekkich; sucha lub wilgotna ale nie podmokła; odczyn obojętny. Byliny w pełni mrozoodporna i długowieczna.

space

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

7 szt./m2 • rozstawa: 38 cm
z nasion [zimą po przemrożeniu kiełkować w wyższej temperaturze, pikować pojedynczo]
przez podział [od marca do kwietnia]
przez sadzonki kłączowe [odcinki zimą, ukorzeniane w szkalarni]

🌱🌸
opcje Bazaru

B · Baby Doll · · Bach · Beethoven · Brahms · Bressingham Bountyful · Bressingham White · C · Claire Maxine · · D · Doppelgänger · · Dragonfly Sakura · E · Eroica · · F · Flirt · · G · Gesberg · · J · Jelle · · M · Morgenröte · · N · Nebellicht · · P · Pink Dragonfly · · Pinneberg · R · Rosi Klose · · Rotblum · S · Schneekoenigin · · Schneekönigin · Silberlicht · Spring Fling · T · Tuby Andrews · · W · Wintermärchen · · X · XXL ·

odmiany (form i odmian #20) analiza dostępności roślin