atlas-roslin.pl
takson uprawiany [24][491]

Citrullus lanatus (Thunb.) Mansf.

arbuz zwyczajny, kawon
Citrullus vulgaris Schrad.
Citrullus lanatus (arbuz zwyczajny)
Citrullus lanatus (arbuz zwyczajny)
Citrullus lanatus (arbuz zwyczajny)
XL
odm. Rosario F1
cechy diagnostyczne w kluczu:Citrullus (arbuz)kl 9345

wartość

wymagania uprawa Citrullus lanatus (arbuz zwyczajny)
🌱
Wartość energetyczna wynosi 13 – 36kcal/100 g. Zawartość białka 0.6g/100 g, tłuszczu 0.1g/100 g, węglowodanów 5.9 – 9.5g/100 g. Z witamin w większej ilości znajduje się witamina A.

uprawa

Citrullus lanatus ‘Zloto Wolicy’ (arbuz odm. Złoto Wolicy)
po lewej odmiana Złoto Wolicy, po prawej Janosik
Kawony mają dość długi okres wegetacji, rzędu 5 miesięcy. U nas uprawia się wyłącznie z rozsady.

space

Rozsadę wysadza się do gruntu po majowych przymrozkach i gdy ziemią się ogrzeje. Lepiej sadzić później niż nazbyt wcześnie, bo do prawidłowego wzrostu wymaga dużo ciepła. Optymalnie sadzić w fazie 5 – 6 liści, ale przy spóźniającej się wiośnie lepiej wysadzić przerośniętą rozsadę później, w końcu maja lub na początku czerwca, niż nazbyt wcześnie.

space

Uprawa w gruncie może być zawodna. Wiele zależy od stanowiska i przebiegu pogody w danym roku. Mniej zawodna jest uprawa w inspektach i pod osłonami gdzie można ją rozpocząć wcześniej i zapewniać średnio wyższe temperatury powietrza i gleby.

cięcie

Kawon na tej samej roślinie tworzy osobne kwiaty męskie i żeńskie. Zawiązki tworzą się przy końcach pędów dlatego nie należy ich ciąć do czasu ich zawiązania.

space

wymagania

Kawon ma bardzo wysokie wymagania cieplne. Optymalna temperatura wzrostu wynosi blisko 30°C, nie powinna spadać poniżej 24°C. Równie ciepłe powinno być podłoże. W temperaturze poniżej 15°C rośliny nie rosną. Są dostępne odmiany dające się w skali amatorskiej uprawiać u nas w gruncie w ciepłych rejonach kraju, na stanowiskach nagrzanych, słonecznych i osłoniętych przed chłodnymi wiatrami lub jeszcze lepiej pod osłonami.

space

Kawon, podobnie jak ogórek, ma silny ale bardzo płytki system korzeniowy, daleko rozchodzący się na boki (do 2 m). W razie suszy wymaga nawadniania. Szczególnie duże zapotrzebowanie na wodę jest w okresie wzrostu owoców.

space

zbiór i przechowywanie

Citrullus lanatus (arbuz zwyczajny)
owoc cały
Owoce polskich odmian dojrzewają w sierpniu i we wrześniu, w 30 – 40 dni od zapylenia. Należy je zbierać w fazie dojrzałości fizjologicznej. Nie ma jednoznacznych zewnętrznych cech wskazujących na tę dojrzałość. Wskazówką może być specyficzny głuchy odgłos przy opukiwaniu; jednak przy niektórych odmianach o zwartym miąższu (np. ‘Janosik’) jest to test zawodny. Inną wskazówką jest specyficzny chrzęst przy mocnym ściśnięcu arbuza, podobnie jak z opukiwaniem nie wszystkie odmiany taki wydają. Niekiedy można też obserwować zasychanie szypułki. Spóźnienie się ze zbiorem też nie jest korzystne. Miąższ przejrzałych owoców jest kaszowaty i stopniowo zanika od środka ku obwodowi.

space

odmiany

🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • ciepłe • osłonięte (przed wiatrami)
💧 woda: gleba dostatecznie wilgotna • nie znosi przesuszania
☷ gleba: żyzna • odczyn lekko kwaśny • toleruje kwaśną (niskie pH)
ekologiczne liczby wskaźnikowe Citrullus lanatus (arbuz zwyczajny)
Poszczególne odmiany różnią się długością okresu wegetacji i wymaganiami cieplnymi. Niektóre z nich, w sprzyjających warunkach, są możliwe do uprawy w gruncie. Owoce różnią się kształtem, wielkością, barwą skórki i barwą miąższu który może być typowo czerwony, żółty a nawet biały lub dwubarwny, obecnością nasion.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie (główna/preferowana metoda):

rozstawa: 80 – 100 cm
wysiew nasion na rozsadę [druga połowa kwietnia; wysadzanie w końcu maja lub na początku czerwca]

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #5) analiza dostępności nasion

  • ◔ ‘Bingo — średnio wczesna, bardzo plenna; owoce duże, 8 – 12 kg, owalne, skórka jasnozielona, miąższ różowoczerwony #3
  • ○  ‘Janosik — miąższ żółty, skórka ciemnozielona #2
  • ◑ ‘Rosario F1 — wczesna, pod osłony i do gruntu, przystosowana do polskiego klimatu, dobrze wiąże owoce w niższych temperaturach, wysoce tolerancyjna na mączniaka rzekomego i właściwego, plon do 80t/ha; owoce 3 – 4 kg, skórka ciemnozielona, miąższ ciemnoróżowoczerwony, soczysty, bardzo słodki [Polska] #4
  • ▫  ‘Sugar Baby — od uprawy pod osłonami; owoce duże, okrągłe, miąższ różowoczerwony, słodki, soczysty; owocuje na końcach pędów, nieowocujące należy usunąć
  • ▫  ‘Złoto Wolicy — miąższ czerwonawy, skórka żółta

moim zdaniem

Oj da się, da się w Polsce uprawiać arbuzy w ogródku, w gruncie, i to z powodzeniem.
Długo nie wierzyłem, że jest to możliwe. W końcu, w 2012r. uprawiałem z samodzielnie przygotowanej rozsady z nasion dwie znacznie różniące się odmiany. Uprawiałem je w gruncie. Oceniam, że z sukcesem, chociaż miejsce w ogrodzie było prawie dobre (a prawie czynni niejaką różnicę). Do ideału powinno być lepiej przygotowane co do żyzności i zapewniać pełne słońce od wschodu do zachodu, a tak niestety nie było. Miałem po kilka krzaczków dwóch odmian:

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20050900.2.bl - Citrullus lanatus (arbuz zwyczajny)
050900-2
leg. Barbara Łotocka #4
znalezisko 20130000.W129_13.13 - Citrullus lanatus (arbuz zwyczajny); Wrocław
130000-W129_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Rosario F1/ #6
znalezisko 20130000.W205_13.13 - Citrullus lanatus (arbuz zwyczajny); Wrocław
130000-W205_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Sugar Baby/ #2
znalezisko 20130000.W206_13.13 - Citrullus lanatus (arbuz zwyczajny); Wrocław
130000-W206_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Crimson Sweet/ #2