takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Cyclamen hederifolium Aiton

cyklamen bluszczolistny cyklamen neapolitański
Cyclamen neapolitanum Ten.

wymagania i uprawa

Stanowisko słoneczne lub pólcieniste, radzi sobie też w miejscach zacienionych, ciepłe. Gleba przeciętna, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna; odczyn obojętny. Dostatecznie zimotrwały pod warunkiem, że podłoże jest przepuszczalna i zimą nie będzie zalewane wodą. Nie należy zbyt dużo nawozić bo ma wtedy tendencję to tworzenia liści zamiast kwiatów.

space

Rozmnaża się z nasion. Wysiewa się z przykryciem 5 mm podłoża (kiełkują w ciemności). Najlepiej kiełkują wysiane bezpośrednio po zbiorze, w stale wilgotnym podłożu, w temperaturze 13-15°C; generalnie kiełkują powoli i nierównomiernie, nawet do 2-3 lat. Młode rośliny powoli się rozwijają i nie należy ich przesadzać. Najlepiej wysiewać do pojemnika w którym będą uprawiane przez pierwsze 2 lata.

Wymagania: światło · półcień lub umiarkowane słońce · odczyn · gleba zasadowa, z wapniem · ciepło · miejsce wybitnie ciepłe

Analiza dostępności roślin (form i odmian #3):
• bez odmiany · · ‘Album’ · ‘Silverme Pink’

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Bylina bulwiasta z rejonu śródziemnomorskiego. U nas uprawiana w ogrodach bylina ozdobna. Tworzy niskie kępy, do 10 cm wysokości. Ozdobny zimozielonych liści z białawym worem i jasnoróżowych kwiatów z ciemnym oczkiem, typowych dla cyklamenów; jest też odmiana o kwiatach białych. Kwitnie od sierpnia do końca sezonu wegetacji.

space

Grupy użytkowe: byliny ogrodowe · byliny cebulowe, bulwiaste lub kłączowe · zimozielone (wiecznie zielone) · na rabatę bylinową · do uprawy w pojemnikach · wysokość do 10 cm · strefa mrozoodporności 5 · kwitnienie: 8-10