atlas-roslin.pl

Brassica oleracea L. var. italica Plenck

kapusta warzywna brokuł, brokuł
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Brassica oleracea var. italica (kapusta warzywna brokuł)
Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście.[491]
🌱
Warzywo kapustne uprawiane z rozsady.

Częścią jadalną są silnie skrócony i zgrubiały zaczątek pędu kwiatostanowego. Podobny do róży kalafiora z tym, że pąki kwiatowe są w niej w pełni wykształcone.Warzywo kapustne uprawiane z rozsady.

space

Wartość energetyczna brokuła wynosi ok. 27kcal/100 g. Białka 3g/100 g, tłuszczu 0.4g/100 g, węglowodany 2.7g/100 g.

Wysoka jest zawartość witamin A, C i z grupy B. Bardzo wysoka jest zwartość wapnia, sporo jest fosforu i żelaza.Wartość energetyczna brokuła wynosi ok. 27kcal/100 g. Białka 3g/100 g, tłuszczu 0.4g/100 g, węglowodany 2.7g/100 g.

space

wysokość: do 40 cm

uprawa

Brassica oleracea var. italica
różyczka
Brassica oleracea var. italica (kapusta warzywna brokuł)
Brokuł jest uprawiany z rozsady, dla zbioru w terminach: letnim, późnoletnio-jesiennym lub jesiennym.

Dla uprawy wczesnych brokułów, na zbiór letni, rozsadę przygotowuje się przez wysiew od połowy lutego do marca; produkcja rozsady trwa 30-40 dni; a do gruntu sadzi w kwietniu.

Dla uprawy na okres późnoletnio-jesienny, rozsadę przygotowuje się z siewu od kwietnia do maja, zwykle w połowie maja; produkcja rozsady trwa 30-40 dni; do gruntu wysadza się w końcu czerwca lub w lipcu.

Dla uprawy na zbiór jesienny rozsadę przygotowuje się w pierwszej połowie czerwca i wysadza w pierwszej połowie lipca.

Rozstawa 60-75 × 35 cm lub 50 × 50 cm lub nieco większa.Brokuł jest uprawiany z rozsady, dla zbioru w terminach: letnim, późnoletnio-jesiennym lub jesiennym.

space

Dla uprawy na okres późnoletnio-jesienny, rozsadę przygotowuje się z siewu od kwietnia do maja, zwykle w połowie maja; produkcja rozsady trwa 30-40 dni; do gruntu wysadza się w końcu czerwca lub w lipcu.

space

Rozstawa 60-75 × 35 cm lub 50 × 50 cm lub nieco większa.

wymagania

Wymagania uprawowe są takie jak u kapusty głowiastej. Istotny wpływ na optymalny rozwój róży brokuła ma umiarkowana temperatura, optymalnie nie przekraczająca 20°C. Przy zbyt wysokiej róże są poprzerastane liśćmi i szybko strzelają w pęd kwiatostanowy.

W porównaniu do kalafiora jest mniej wymagający, łatwiejszy w uprawie.Wymagania uprawowe są takie jak u kapusty głowiastej. Istotny wpływ na optymalny rozwój róży brokuła ma umiarkowana temperatura, optymalnie nie przekraczająca 20°C. Przy zbyt wysokiej róże są poprzerastane liśćmi i szybko strzelają w pęd kwiatostanowy.

space

zmianowanie

Brassica oleracea var. italica
plantacja
Brokuł może być uprawiany w poplonie, po wczesnych warzywach zwalniających pole w czerwcu. Przy takiej uprawie tworzenie róż przypada w chłodniejsze jesiennej porze, co poprawia ich jakość.

Jako przedplon należy wykluczyć inne warzywa kapustne.Brokuł może być uprawiany w poplonie, po wczesnych warzywach zwalniających pole w czerwcu. Przy takiej uprawie tworzenie róż przypada w chłodniejsze jesiennej porze, co poprawia ich jakość.

space

zbiór i przechowywanie

Brassica oleracea var. italica
pokrój roślin przed wiązaniem róż
Róże zbiera się przez wycinanie z fragmentem mięsistego pędu i kilkoma liśćmi które także mogą być jedzone. Optymalne róże są w pełni wykształcone ale jeszcze zwarte, z zamkniętymi pąkami kwiatowymi. Po wycięciu róży głównej, w kątach poniższych liści, rozwijają się mniejsze róże, tak samo zdatne do konsumpcji.

Brokuły nie nadają się do długiego przechowywania. Można je przechować do kilku dni w temperaturze zbliżonej do zera i przy wysokiej wilgotności.Róże zbiera się przez wycinanie z fragmentem mięsistego pędu i kilkoma liśćmi które także mogą być jedzone. Optymalne róże są w pełni wykształcone ale jeszcze zwarte, z zamkniętymi pąkami kwiatowymi. Po wycięciu róży głównej, w kątach poniższych liści, rozwijają się mniejsze róże, tak samo zdatne do konsumpcji.

space

odmiany

W czekliście [24] jest podany takson Brassica cretica Lam. (kapusta kreteńska) ssp. botrytis (L.) O. Schwarz (brokuł, kalafior).
🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • chłodne
💧 woda: gleba dostatecznie wilgotna
☷ gleba: żyzna • ciężka (gliniasta/ilasta) • odczyn zbliżony do obojętnego
Brokuł jest rośliną jednoroczną. Poszczególne odmiany różnią się długością okresu wegetacji, wielkością i barwą róż która u większości uprawianych odmian jest zielona, ale może też być żółta lub fioletowa.Brokuł jest rośliną jednoroczną. Poszczególne odmiany różnią się długością okresu wegetacji, wielkością i barwą róż która u większości uprawianych odmian jest zielona, ale może też być żółta lub fioletowa.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

rozstawa: 50 × 50 cm
wysiew nasion na rozsadę [siew do marca do początku czerwca, w zależności od planowanego terminu zbioru; wysadzanie po 30-40 dniach]

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #5) analiza dostępności nasion

  • ◔ ‘Cezar — średnio wczesna, do uprawy w gruncie i nieogrzewanych tunelach foliowych; do bezpośredniego spożycia i do mrożenia; róże duże, bardzo ścisłe, zielone z fioletowym odcieniem, bez tendencji do przerastania liśćmi; #3
  • ▫  ‘Limba — bardzo wczesna, do uprawy wiosennej i jesiennej, nie wybija szybko w pędy kwiatostanowe
  • ▫  ‘Ramoso Calabrese — wczesna, do bezpośredniego spożycia i do mrożenia; różyczki zwarte, ciemnozielone
  • ○  ‘Sebastian #2
  • ○  ‘Wiarus — wczesna, 45-50 dni do wysadzenia do zbioru, do uprawy wiosennej i jesiennej; róże szarozielone, 15-20 cm średnicy, 250-300 g #2

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 00010000.8.adobrzanski
8
leg. Adam Dobrzański #2
znalezisko 00010000.5.rk
5
leg. Robert Kiedrowski #2