Roślina pochodzi z południa i wschodu Europy, z naturalnym zasięgiem przez Azję Centralną prawdopodobnie do Chin. U nas od dawna uprawiany w ogrodach kwiat letni; dziczejąca.
Różne parametry ekologiczne, z objaśnieniem - opisowym rozwinięciem tekstowym, są podane tekstem po zalogowaniu.
Roślina z południa Europy. U nas uprawiany kwiat roczny z siewu wprost do gruntu lub z rozsady. Ma charakterystyczny ±wąskostożkowaty pokrój, w ogólnym wyglądzie sprawia wrażenie miniaturowego iglaka np. z rodzaju cyprysik (Chamaecyparis), 100-150 cm wysokości.
Dobrze prezentują się pojedynczo. Walorem jest też bardzo szybki rozwój na wysokość, tak że jest też idealny na osłonę z rodzaju żywopłotu jednorocznego — co więcej można go strzyc i formować tak jak prawdziwy żywopłot.
Kwitnie od lipca do końca wegetacji ale nie ma to większego znaczenia bo kwiaty są niepozorne, żółtawozielone, tak jak i u innych przedstawicieli rodziny komosowatych (Chenopodiaceae).
Wymagania (optimum rozwoju/konkurencyjności na naturalnych stanowiskach wg ekologicznych liczb wskaźnikowych): światło — pełne słońce • woda — gleba sucha lub gleba przeciętnie wilgotna • próchnica — gleba mineralno-próchnicza, zasobna w humus • ciepło — miejsce przeciętnie ciepłe • zwięzłość — gleba kamienista, żwirowa lub gleba lekka, piaszczysta lub gleba średnio zwięzła lub gleba ciężka, gliniasta • żyzność — podłoże umiarkowanie żyzne lub podłoże żyzne
Rośnie dobrze zarówno w pełnym słońcu jak i w częściowym zacienieniu (ale wtedy jest mniej zwarta i jesienią będzie słabo wybarwiona). Gleba powinna być żyzna, wilgotna (ale nie podmokła), o odczynie obojętnym lub zasadowym. Im lepsze warunki glebowe tym wyższe będą rośliny i lepiej wybarwione jesienią.
Problemem jest samosiew mietelnika — w ogrodzie potrafi znacznie zachwaścić okoliczne rabaty i grządki bo tworzy ogromną liczbę nasion, które przeważnie z powodzeniem zimują. Na pocieszenie można dodać, że nasiona, w przeciwieństwie do innych komosowatych, mają krótki okres zachowania zdolności kiełkowania, zwykle nie przekracza on roku. Tak, że przy starannym usuwaniu młodych siewek i niekwitnących roślin można szybko się go pozbyć z ogrodu. W korzystniejszym (niż w Polsce) dla siebie klimacie może jednak być rośliną inwazyjną.
Tutin T.G. et al., 1993 — Flora Europaea. Volume 1. Psilotaceae to Platanaceae p.119 [150.1]
Szafer, Wł., Kulczyński, St., Pawłowski, B., 1988 — Rośliny polskie, cz. I i II. p.100 [3]
Smogorzewska W., Omiecka J., Nizińska A., 2020 — Architektura krajobrazu cz. 5. Rośliny ozdobne p.31 [427]
Mirek Z. et al., 2020 — Vascular plants of Poland. An annotated checklist. Rośliny naczyniowe Polski. Adnotowany wykaz gatunków. [491]
Zając, A., Zając, M. (Eds.), 2001 — Atlas rozmieszczenia roślin naczyniowych w Polsce. - Distribution Atlas of Vascular Plants in Poland. [25]
Tokarska-Guzik B., Dajdok Z., Zając M. i A., Urbisz A., Danielewicz W., Hołdyński Cz., 2012 — Rośliny obcego pochodzenia w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem gatunków inwazyjnych [234]
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji