atlas-roslin.pl
Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superrosids » rosids » eurosids » Fabidae » nitrogen-fixing » Ord.Fabales » Fam.Fabaceae » Vicia » Vicia faba »

Vicia faba L. ssp. faba

bób
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Vicia faba ssp. faba (bób)
Takson uprawiany.[491]
🌱
Warzywo strączkowe, uprawiane z siewu wprost do gruntu lub rzadziej z rozsady.

Nasiona są spożywane głównie w fazie dojrzałości mlecznej, gdy są w pełni wykształcone ale jeszcze miękkie. Kaloryczność wynosi ok. 60kcal/100 g, zawierają 5-7 g białka na 100 g, 6-14 g węglowodanów na 100 g, 0.3 g tłuszczu na 100 g.
Sporo jest witamin z grupy B. Z soli mineralnych duża jest zwartość fosforu (100mg/100g) i wapnia (20mg/100g).

Suche nasiona zawierają 21-23 g białka na 100 g i 51-55 g węglowodanów 100 g.Warzywo strączkowe, uprawiane z siewu wprost do gruntu lub rzadziej z rozsady.

space

Suche nasiona zawierają 21-23 g białka na 100 g i 51-55 g węglowodanów 100 g.

Nasiona bobu charakteryzują się wyjątkowo wysoką zawartością białka, większą niż u grochu czy fasoli.Nasiona bobu charakteryzują się wyjątkowo wysoką zawartością białka, większą niż u grochu czy fasoli.
wysokość: 0.5 – 1 m

uprawa, siew, sadzonki

Masa tysiąca nasion to 1-2.5 kg.

Zdolność kiełkowania zachowują 5-6 lat.

Bób jest rośliną jednoroczną uprawianą z siewu wprost do gruntu lub rzadziej z sadzonek, co daje większy i wcześniejszy plon.
Vicia faba ssp. faba (bób)
XL
odm. Hangdown Biały
Najczęściej jest uprawiany z siewu wprost do gruntu. Wcześniejszy termin siewu daje wyraźnie wyższy plon. Dlatego należy go wykonać wcześnie, gdy tylko gleba nadaje się do uprawy, w końcu marca lub w kwietniu.

Nasiona zaczynają kiełkować w temperaturze 3-4°C. Wschody następują po tygodniu do dwóch. Młode siewki znoszą lekkie przymrozki, do -4°C. Optymalna temperatura wzrostu to okolice 20°C.

Wysiewa się na głębokość 4-6 cm, pojedynczo w rozstawie 40-60 × 10 cm lub gniazdowo po 2-3 nasiona w rozstawie 40-60 × 15-30 cm. Dociskając nasiona do gleby. Najczęściej jest uprawiany z siewu wprost do gruntu. Wcześniejszy termin siewu daje wyraźnie wyższy plon. Dlatego należy go wykonać wcześnie, gdy tylko gleba nadaje się do uprawy, w końcu marca lub w kwietniu.

space

Wysiewa się na głębokość 4-6 cm, pojedynczo w rozstawie 40-60 × 10 cm lub gniazdowo po 2-3 nasiona w rozstawie 40-60 × 15-30 cm. Dociskając nasiona do gleby.

Przy uprawie z rozsady uzyskuje się większy i znacznie wcześniejszy plon.

Rozsadę przygotowuje się w drugiej połowie lutego do połowy marca; produkcja zajmuje 40-45 dni; do gruntu wysadza się w końcu marca lub w pierwszej dekadzie kwietnia. Sadzonki doskonale regenerują uszkodzony system korzeniowy.Przy uprawie z rozsady uzyskuje się większy i znacznie wcześniejszy plon.

space

ogławianie

Po wytworzeni 4-6 strąków można ogławiać rośliny co zapobiega lub ogranicza występowanie mszycy trzmielinowo-burakowej, najczęstszego szkodnika tej uprawy. Ogławianie nie przyśpiesza i nie zmniejsza plonu.Po wytworzeni 4-6 strąków można ogławiać rośliny co zapobiega lub ogranicza występowanie mszycy trzmielinowo-burakowej, najczęstszego szkodnika tej uprawy. Ogławianie nie przyśpiesza i nie zmniejsza plonu.

zmianowanie

Bób może być uprawiany po sobie. Nie ma też szczególnych wskazań co do roślin poprzedzających. Nie zachwaszcza gleby i zostawia ją w dobrej strukturze.

Ponieważ zwalnia pole w końcu czerwca lub w pierwszej połowie lipca, możliwa jest uprawa warzyw poplonowych.Bób może być uprawiany po sobie. Nie ma też szczególnych wskazań co do roślin poprzedzających. Nie zachwaszcza gleby i zostawia ją w dobrej strukturze.

space

wymagania

Vicia faba ssp. faba (bób)
XL
odm. Dragon
Dla uprawy bobu najlepsze są gleby ciężkie, o dużej pojemności wodnej. Odczyn obojętny do lekko zasadowego. Dla uprawy bobu najlepsze są gleby ciężkie, o dużej pojemności wodnej. Odczyn obojętny do lekko zasadowego.
Generalnie bób ma wysokie wymagania wodne. Częściowo realizuje je głęboki i szroki system korzeniowy. Deficyt wody znacznie obniża plon. Największe wymagania wodne są w pierwszym okresie, podczas kiełkowania i wschodów, oraz w czasie kwitnienia i zawiązywanie strąków. Zwłaszcza w tym drugim krytycznym okresie może być wskazane nawadnianie.Generalnie bób ma wysokie wymagania wodne. Częściowo realizuje je głęboki i szroki system korzeniowy. Deficyt wody znacznie obniża plon. Największe wymagania wodne są w pierwszym okresie, podczas kiełkowania i wschodów, oraz w czasie kwitnienia i zawiązywanie strąków. Zwłaszcza w tym drugim krytycznym okresie może być wskazane nawadnianie.
Wskazane jest nawożenie fosforem i potasem. Azot skutecznie wiąże z powietrza. Jest wrażliwy na zasolenie.Wskazane jest nawożenie fosforem i potasem. Azot skutecznie wiąże z powietrza. Jest wrażliwy na zasolenie.

zbiór i przechowywanie

Najczęściej bób jest zbierany w fazie dojrzałości mlecznej nasion. Osiągają one wtedy pełną wielkość, strąki są napęczniałe ale nasiona są miękkie i jaśniejsze niż w pełni dojrzałe. Zwykle faza ta wypada na koniec czerwca lub lipiec. Zbiór może być jednorazowy lub podzielony na 2-3 etapy.

Nasiona mogą być przechowywane w temperaturze ok. 0°C przez okres do 3 tygodni.

Suche nasiona zbiera się we wrześniu, w fazie pełnej dojrzałości, gdy dolne strąki czernieją lub stają się plamiste. Na skalę przemysłową wyrywa się całe rośliny, dosusza, a następnie młóci.Najczęściej bób jest zbierany w fazie dojrzałości mlecznej nasion. Osiągają one wtedy pełną wielkość, strąki są napęczniałe ale nasiona są miękkie i jaśniejsze niż w pełni dojrzałe. Zwykle faza ta wypada na koniec czerwca lub lipiec. Zbiór może być jednorazowy lub podzielony na 2-3 etapy.

space

Suche nasiona zbiera się we wrześniu, w fazie pełnej dojrzałości, gdy dolne strąki czernieją lub stają się plamiste. Na skalę przemysłową wyrywa się całe rośliny, dosusza, a następnie młóci.

odmiany

🌸
🔆 miejsce:  słoneczne
💧 woda: gleba dostatecznie wilgotna • nie znosi przesuszania
☷ gleba: żyzna • ciężka (gliniasta/ilasta) • odczyn zbliżony do obojętnego • toleruje zasadową (wysokie pH)
Poszczególne odmiany różnią się wczesnością, wielkością nasion i ich zabarwieniem które w fazie dojrzałości mlecznej może być jasnozielone lub fioletowe, u dojrzałych suchych nasion kremowobiałe, zielonkawe lub brunatne. Zróżnicowane mogą być też inne cechy np. wysokość roślin - odmiany karłowe. Odmiany samokończące mają drobniejsze nasiona ale kończą w pewnym momencie przyrost pędu i nie potrzebują ogławiania.

Popularna odmiana White Windsor (Windsor Biały) należy do najwcześniejszych.Poszczególne odmiany różnią się wczesnością, wielkością nasion i ich zabarwieniem które w fazie dojrzałości mlecznej może być jasnozielone lub fioletowe, u dojrzałych suchych nasion kremowobiałe, zielonkawe lub brunatne. Zróżnicowane mogą być też inne cechy np. wysokość roślin - odmiany karłowe. Odmiany samokończące mają drobniejsze nasiona ale kończą w pewnym momencie przyrost pędu i nie potrzebują ogławiania.

space

Botanicy zaliczają do podgatunku typowego odmiany o nasionach bocznie spłaszczonych, eliptycznych do okrągławonerkowatych, różnie zabarwionych, jasnych lub ciemnych brunatnych, różowożółtych, ciemnofioletowych i innych; u odmian:
var. equina 15-20 mm długości, strąki cienkie, ±obłe, 4-5 nasienne, nasiona wałeczkowato-płaskie;
u odmian var. faba 17-30 mm długości, strąki grube, nieraz wygięte, do 12 cm długości. Botanicy zaliczają do podgatunku typowego odmiany o nasionach bocznie spłaszczonych, eliptycznych do okrągławonerkowatych, różnie zabarwionych, jasnych lub ciemnych brunatnych, różowożółtych, ciemnofioletowych i innych; u odmian:
var. equina 15-20 mm długości, strąki cienkie, ±obłe, 4-5 nasienne, nasiona wałeczkowato-płaskie;
u odmian var. faba 17-30 mm długości, strąki grube, nieraz wygięte, do 12 cm długości.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

rozstawa: 40 – 60 x 10 cm
wysiew nasion do gruntu [jak najwcześniej, gdy możliwa uprawa - koniec marca, kwiecień]
wysiew nasion na rozsadę [druga połowa lutego - pierwsza połowa marca; wysadzanie w końcu marca lub pierwszej dekadzie kwietnia]

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #13) analiza dostępności nasion

 • ◔ White WindsorWindsor Biały — średnio późna, plenna, dojrzałość mleczna po 80-90 dniach od wschodów, do bezpośredniego spożycia, zamrażania lub konserwowania; na roślinie 6-10 strąków z 3-4 nasionami, świeże nasiona białe, smaczne #3
 • ▫  ‘Bachus — wczesna, plenna; do bezpośredniego spożycia i konserwowania; grubonasienna, 1 kg świeżych nasion to ok. 290 szt., nasiona bardzo duże, jasne; strąki długie, szerokie
 • ○  ‘Bartek — średnio wczesna, do bezpośredniego spożycia i do przetwórstwa; rośliny wysokie, z 2-3 pędami; strąki długie, szerokie, wygięte, półzwisające, po 8-10 na roślinie, z 4-5 nasionami; nasiona bladozielone z jasnym znaczkiem, łatwe do wyłuskania, MTN świeżych ok. 4000 g, suchych 1800-200 g #2
 • ▫  ‘Bartom — średnio wczesna, bardzo plenna, rośliny 90-100 cm wysokości; strąki długie, proste; nasiona duże, świeże białozielone o MTN ok. 2500 g, smaczne, suche nasiona jasnokakaowe [Polska]
 • ▫  ‘Bizon — okres wegetacji 70-75 dni, rośliny 70-90 cm wysokości, do bezpośredniego spożycia i do mrożenia; strąki 14-17 cm, z 2-5 bardzo dużymi nasionami, świeżymi jasnozielonymi z jasnoszarym znaczkiem, w pełni dojrzałe nasiona kremowobeżowe
 • ○  ‘Bolero — wczesna; pokrój jak 'Bachus' ale nieco wyższe; nasiona bardzo duże (w 1 kg ok. 270szt.), kremowe, szerokoeliptyczne z jasnym znaczkiem #2
 • ▫  ‘Bonus — średnio wczesna, plenna; grubonasienna, 1 kg świeżych nasion ok. 330 szt., jasne, owalne, po 4-5 w strąku; strąki proste do lekko wygiętych, osadzone poziomo do półzwisających
 • ▫  ‘Bonzo
 • ▫  ‘Dragon — samokończąca
 • ▫  ‘Hangdown Biały — średnio późna, plenna, zbiór nasion w fazie dojrzałości mlecznej po 80-90 dniach od wschodów, do bezpośredniego spożycia i dla przetwórstwa; na roślinie 8-14 strąków, w nich po 3-5 dużych nasion, świeże nasiona białoseledynowe, smaczne
 • ○  ‘Jankiel Biały #2
 • ◔ ‘Karmazyn — średniowczesna, plenna, równomiernie dojrzewająca, wzrost typowy; do bezpośredniego spożycia i do przetwórstwa; strąki średniej długości, z 3-5 nasionami; nasiona świeże ciemnoróżowo-czerwone, wyschnięte czerwonobrązowe; #3
 • ○  ‘Rambos — wczesna; grubonasienna, 1 kg świeżych nasion ok. 260 szt.; nasiona duże, szerokoeliptyczne, wyrównane, smaczne; strąki długie, szerokie, łatwo się otwierają #2
 • ◔ ‘Windsor Biały’ (White Windsor) — średnio późna, plenna, dojrzałość mleczna po 80-90 dniach od wschodów, do bezpośredniego spożycia, zamrażania lub konserwowania; na roślinie 6-10 strąków z 3-4 nasionami, świeże nasiona białe, smaczne #3
cechy diagnostyczne w kluczu:Vicia faba (wyka bób)kl 7663

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20130000.W39_13.13 - Vicia faba ssp. faba (bób); Wrocław
130000-W39_13
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Hangdown Biały/ #10
znalezisko 20130000.W5_14.13 - Vicia faba ssp. faba (bób); Wrocław
130000-W5_14
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/
/cv. Dragon/ #9