atlas-roslin.pl

Hemerocallis ×hybrida hort. [🔉 he·me·ro·kal·lis *]

liliowiec ogrodowy, "liliowce"
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Hemerocallis Hemerocallis Hemeroca… Hemerocallisliliowiec rdzawy (Hemerocallis fulva)liliowiec wysoki (Hemerocallis altissima)
🌸🌱

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Hemerocallis ×hybrida (liliowiec ogrodowy)
Takson uprawiany.[491]
🌱
Silnie rosnące byliny ozdobne uprawiane w olbrzymiej liczbie odmian mieszańcowych. Posiadają krótkie kłącza i grube mięsiste korzenie, z czasem tworzą szerokie i gęste kępy wąskich, odziomkowych, liści. W zależności od odmiany od 30 do 90 cm wysokości, czasem powyżej 150 cm.

Ozdobne z kwiatów i liści. Kwiaty zebrane w kilkukwiatowy kwiatostan, które stopniowo okwita; pojedynczy kwiat kwiatostanu kwitnie dobę, dlatego niezbyt nadają się na kwiat cięty. Wczesne odmiany kwitną już w maju, późne we wrześniu, większość w drugiej połowie lipca, niektóre powtarzają kwitnienie we wrześniu.

Kwiaty lejkowate, dość duże, zwykle wielobarwne, w zależności od odmiany w różnych odcieniach żółtego, pomarańczowego, czerwonego i różu, także w ciemnych rdzawych i bordowych odcieniach. Ozdobne są też gęste, szerokie kępy wąskich, trawiastych liści.

Do uprawy na rabatach bylinowych, w grupach jednorodnych lub mieszanych z innymi bylinami albo pojedynczo w charakterze soliterów. Z niskich odmian można tworzyć obwódki. Sadzi się także w strefie przybrzeżnej zbiorników wodnych lub w pojemnikach.

Odmiany różnią się rosłością, porą kwitnienia i tym czy powtarzają jesienią, barwą kwiatów. Niektóre odmiany mniej lub bardziej zimozielone. Dawne, historyczne odmiany generalnie mają delikatniejsze liście i kwiaty drobniejsze, węższe. Współczesne szykowne odmiany ogrodowe przeważnie mają szerokie, mięsiste kwiaty i szerokie liście.Silnie rosnące byliny ozdobne uprawiane w olbrzymiej liczbie odmian mieszańcowych. Posiadają krótkie kłącza i grube mięsiste korzenie, z czasem tworzą szerokie i gęste kępy wąskich, odziomkowych, liści. W zależności od odmiany od 30 do 90 cm wysokości, czasem powyżej 150 cm.

space

Kwiaty lejkowate, dość duże, zwykle wielobarwne, w zależności od odmiany w różnych odcieniach żółtego, pomarańczowego, czerwonego i różu, także w ciemnych rdzawych i bordowych odcieniach. Ozdobne są też gęste, szerokie kępy wąskich, trawiastych liści.

space

Odmiany różnią się rosłością, porą kwitnienia i tym czy powtarzają jesienią, barwą kwiatów. Niektóre odmiany mniej lub bardziej zimozielone. Dawne, historyczne odmiany generalnie mają delikatniejsze liście i kwiaty drobniejsze, węższe. Współczesne szykowne odmiany ogrodowe przeważnie mają szerokie, mięsiste kwiaty i szerokie liście.

💠 rabata bylinowa • ogród naturalistyczny • obrzeża roślinne • ▩ grupa/płat • uprawa w pojemnikach
byliny ogrodowe • częściowo zimozielona
👌 uprawa łatwa • trwała • 🌿 ozdobne liście
wysokość: (20) 30 – 90 (170) cm • szerokość: 40 – 60 cm
kwitnienie: od (maja) czerwca do września (października)

wymagania i uprawa

🌸
🔆 miejsce:  słoneczne • 🌤 słoneczne, nieco ocienione
💧 woda: gleba przeciętnie wilgotna (świeża) • gleba dostatecznie wilgotna • znosi suszę
☷ gleba: niskie wymagania • żyzna • przeciętna ogrodowa • próchniczna • mineralno-próchniczna • ciężka (gliniasta/ilasta) • odczyn zbliżony do obojętnego
❄️ zimowanie: strefa mrozoodporności 5
Stanowisko słoneczne lub częściowo ocienione. Optymalna gleba żyzna lub przeciętna, dostatecznie wilgotna, gliniasta lub próchniczna. Rośliny odporne i niewybredne, radzą sobie też na słabszych glebach. Kilkuletnie, dobrze zakorzenione egzemplarze znoszą okresowe susze i nie wymagają podlewania. Wiele odmian w pełni mrozoodpornych.

Długowieczne, w odpowiednich warunkach mogą rosnąć w tym samym miejscu, bez odmładzania, przez kilka-kilkanaście lat albo i dłużej z nieregularnym nawożeniem co kilka lat.

Brak istotnych zagrożeń przez choroby i szkodniki.

Odmiany rozmnaża się wegetatywnie, przez podział większych kęp, wczesną wiosną lub pod koniec lata, w sierpniu/wrześniu. W zależności od rosłości odmiany rozstawa co 30-60 cm.Stanowisko słoneczne lub częściowo ocienione. Optymalna gleba żyzna lub przeciętna, dostatecznie wilgotna, gliniasta lub próchniczna. Rośliny odporne i niewybredne, radzą sobie też na słabszych glebach. Kilkuletnie, dobrze zakorzenione egzemplarze znoszą okresowe susze i nie wymagają podlewania. Wiele odmian w pełni mrozoodpornych.

space

Brak istotnych zagrożeń przez choroby i szkodniki.

space

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

5 – 3 szt./m2 • rozstawa: 45 – 58 cm
przez podział [wczesną wiosną lub sierpień/wrzesień]

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #351) analiza dostępności roślin