takson uprawiany [24]

Dianthus caryophyllus L.

goździk ogrodowy
Dianthus caryophyllus (goździk ogrodowy)
Dianthus caryophyllus (goździk ogrodowy)
Dianthus caryophyllus (goździk ogrodowy)
Dianthus caryophyllus (goździk ogrodowy)

cechy charakterystyczne

Płatki korony nagie; płytko ząbkowane. U licznych odmian uprawnych kwiaty ze zwielokrotnioną liczbą płatków “pełne”.

odmiany

Często uprawiana jest na rabatach kwiatowych grupa odmian wysokich (do 60 cm) tzw. grupa Szabo albo Chabaud.

space

wymagania i uprawa

Rozstawa roślin zależy od odmiany, przeciętnie 25 × 30 cm.
Stanowisko słoneczne, optymalnie rozwija się i kwitnie w umiarkowanych temperaturach, nie przekraczających znacznie 20°C. Gleba żyzna (ale nie w pierwszym roku po nawożeniu nawozami organicznymi), wilgotna, w razie suszy trzeba podlewać; odczyn zasadowy lub obojętny.

space

Uprawa w cyklu dwuletnim zaczyna się od wysiewu nasiona (500-700 szt./g) w maju lub czerwcu, z jednokrotnym pikowanie w w rozstawie co 5-6 cm. Na docelowe miejsca wysadza się przed końcem sierpnia. Na zimę należy okryć luźnymi gałązkami.

Przy uprawie jednorocznej nasiona wysiewa się możliwie wcześnie, np. już w lutym/marcu lub jeszcze prędzej gdy posiadamy po temu szklarniowe warunki i możemy doświetlać młode rośliny. W procesie przygotowania rozsady dwukrotnie pikujemy. Siewkom można uszczknąć wierzchołek pędu dla lepszego rozkrzewienia. Rozsadę można wysadzać do ogrodu w połowie maja, po wiosennych przymrozkach.

space

Analiza dostępności nasion (form i odmian #4):
• bez odmiany · mix · mix 'Wiedeński' · ‘Chabaud, Szabo mix’ · ‘Grenadin mix’

Analiza dostępności roślin (form i odmian #6):
• bez odmiany · ‘fl.Pl.’ · ‘Grenadin Pink’ · ‘Grenadin Red’ · ‘Grenadin White’ · ‘Grenadin Yellow’ · ‘Laced Romeo’

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Niegdyś najpopularniejszy, obok róży, kwiat cięty uprawiany w szklarniach (przy odpowiedniej technice uprawy kwitnie cały rok); obecnie moda się od niego odwróciła.
W naturalnych stanowiskach (półwysep Bałkański) bylina, u nas uprawiany w licznych odmianach jako kwiat dwuletni lub kwiat roczny z rozsady oraz jako kwiat szklarniowy uprawiany na kwiat cięty.

space

Stosowany na głównie rabatach. Odmiany niskie dobre do ogrodów skalnych, na obwódki i do kobierców kwiatowych. Można też uprawiać je w pojemnikach. Odmiany wysokie dobre na kwiat cięty z uwagi na długie utrzymywanie się w wazonie i przyjemny zapach kwiatów.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne z rozsady · kwiaty dwuletnie · kwiaty letnie zimowane w pomieszczeniach · do uprawy w pojemnikach · na obwódki · do ogrodu skalnego · jednoroczne na kwiat cięty · na suche bukiety i kompozycje · wysokość 7-10 cm

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 00010000.107.konrad_kaczmarek - Dianthus caryophyllus (goździk ogrodowy)
konrad_kaczmarek.107
leg. Konrad Kaczmarek #1