takson uprawiany [24]

Actinidia kolomikta (Maxim. et Rupr.) Maxim.

aktinidia pstrolistna
Actinidia kolomikta
liście; 01.07.2006, Ogród Dendrologiczny Wojsławice; copyright © by Jacek Soboń
Actinidia kolomikta (aktinidia pstrolistna)

właściwości i zastosowanie

🌱
Niskie krzewiaste pnącze o wijących się pędach, u nas uprawiane amatorsko jako pnącze owocowe. W Polsce 2 – 3(4) metry wysokości. Pochodzi z Dalekiego Wschodu. Kwitnie w maju/czerwcu, kwiaty mają cytrynowy zapach. Owoce jadalne, drobne, 2 cm długości; dojrzewają nierównomiernie, w lipcu/sierpniu-wrześniu. Owoce zielone z zielonym miąższem, są bardzo smaczne, szybko opadają i nie dają się przechowywać; można je spożywać na surowo, suszyć, robić przetwory. Jesienne przebarwienie liści żółte przechodzące w brunatne. W miejscach nasłonecznionych ozdobę stanowią liście z biało-różowymi plamami.

space

🌸

Wymagania (parametry ogrodowe):

❄️ zimowanie: strefa mrozoodporności 4
Optymalne jest stanowisko częściowo ocienione, rośnie także w znacznym ocienieniu; osłonięte przed silnymi wiatrami. Gleba żyzna, wskazane nawożenie; przepuszczalna i stale dostatecznie wilgotna, ale nie podmokła, nie znosi suszy, wskazane ściółkowanie; odczyn lekko kwaśny. Wybitnie mrozoodporna i bez obawy może być uprawiana na terenie całego kraju; ale z uwagi na wczesne ruszanie wegetacji nowe pędy mogą być uszkadzana przez przymrozki co przeważnie ogranicza owocowanie w danym roku. Wymaga przywiązywania do podpór rozpinania na kratach itp. zabiegów, bo pędy słabo się wiją.

space

Pnącze atrakcyjne zapachowo dla kotów które mogą je niszczyć.

≈ odmiany i dostępność (#1/1)🌱🌸
opcje Bazaru

analiza dostępności roślin (form i odmian #1)

  • Dr Szymanowski #1 (liście różowo i biało przebarwione; odmiana żeńska owocująca bez zapylacza; owoce dojrzewają w sierpniu)

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 00010000.A005.bl - Actinidia kolomikta (aktinidia pstrolistna)
A005
leg. Barbara Łotocka #4
znalezisko 20080528.2.pk - Actinidia kolomikta (aktinidia pstrolistna); ogród botaniczny UW, Warszawa
080528-2
leg. Paweł Kalinowski
/ogród botaniczny UW, Warszawa/ #1