|
właściwości i zastosowanie
takson uprawiany, nie ujęty w czekliście [491]
Pochodzi z Ameryki Północnej i Dalekiego Wschodu; sięga po Kamczatkę, Alaskę, Grenlandię. W ojczyźnie rośnie na skrajach wilgotnych lasów iglastych i w miejscach prześwietlonych.
⇈
🌱
Bylina lub krzewinka ze zdrewniałymi podziemnymi cienkimi, pełzającymi kłączami. Ściele się dywanowo a jej cienkie pędy podnoszą się na 15-20 cm (może być stosowany jako roślina okrywowa). Naturalne stanowiska w Azji Wschodniej i Ameryce Północnej, gdzie rośnie w górskich lasach iglastych, na polanach i w zaroślach, w miejscach widnych i wilgotnych, razem z mchami.
Należy do grupy dereni o dużych białych podsadkach imitujących okwiat i nie zrośniętych owocach (tak jak dereń kwiecisty (Cornus florida)).
wymagania i uprawa
Bezproblemowy w uprawie na odpowiednim stanowisku. W pełni mrozoodporny. Problematyczne mogą być zbyt ciepłe, przesychające latem stanowiska. Gleby wilgotne, kwaśne, mogą być torfowe. Stanowisko słoneczne lub częściowo ocienione, może być pod drzewami.
⇈ 🌱 🌸
odmiany uprawne (#1) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion
○ | bez odmiany |
wybrane okazy · selected collections ⇈
opis
Bylina lub krzewinka, ze zdrewniałymi podziemnymi rozłogami, ściele się dywanowo a jej cienkie pędy podnoszą się na 15-20 cm.
Pod drobnymi, główkowatymi kwiatostanami (kwiaty nie zrośnięte) znajdują się duże białe podsadki imitujące okwiat. Kwitnie w czerwcu i wtedy jest bardzo efektowny.
nomenklatura, etymologia ℹ️ ⇈
poznanie znaczenia i pochodzenia nazwy ułatwia jej zapamiętanie
Cornus canadensis [🔉 kor·nus ka·na·den·sis] • (pl) dereń kanadyjski
canadensis, -e
(nazwa geograficzna, adj.)
— kanadyjski; dla nazw tworzonych w XVIII i początku XIXw. odnoszono się do terenów kolonizowanych przez Francję, od Labradoru, przez rejon Wielkich Jezior po ujście Misissipi i Zatokę Meksykańką, z więc w znaczeniu "(wschodnio)amerykański" lub "appalaski" [500]
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji