Do uprawy na rabatach kwiatowych, jako obwódki lub roślina kobiercowa — doskonale okrywają glebę. Można uprawiać w pojemnikach na balkonach lub tarasach oraz w uprawie pokojowej.
wymagania i uprawa
Rośliny mateczne przechowuje się przez zimę w jasnym pomieszczeniu w temperaturze powyżej 15°C, w umiarkowanie wilgotnym podłożu. Po uruchomieniu wegetacji w połowie lutego (co polega na podniesieniu temperatury powyżej 22°C) czeka się na wyrośnięcie nowych pędów. Sadzonki robi się z wierzchołkowych odcinków pędów, długości do 10 cm. Ukorzeniania się łatwo w ciągu kilka tygodni. Ukorzenionym sadzonkom uszczykuje się wierzchołki pędów dla lepszego rozkrzewienia się.
⇈ 🌱 🌸
odmiany uprawne (#3) ⇒ analiza dostępności roślin i nasion
◔ | bez odmiany — mix |
▫ | ‘Rokoko’ |
‘Wizard Mix’ |
moim zdaniem
Co do selekcji siewek. Pierwsze liście różnią się wybarwieniem i formą od dorosłych. Przeważnie różnica polega na uproszczeniu ostatecznego rysunku. Przy dobrych warunkach świetlnych i wigorze danego egzemplarza można jednak po trzeciej lub czwartej parze liści dobrze ocenić ostateczny efekt i usunąć mniej ciekawe sztuki. Ostateczny efekt — bogactwo szczegółów i intensywność wyrazu wzorów na liściach zależy od kondycji roślina, a ta w dużym stopniu od nasłonecznienia i braku stresu wodnego oraz dostatecznego nawożenia.
Olbrzymią zaletą koleusa jest to, że dobrze rośnie nawet przy gorszym oświetleniu, np. po północnej stronie budynku (o ile i tam będzie choć kilka godzin bezpośredniego słońca rano lub popołudniu, o co latem nietrudno). U mnie, w takich warunkach na północnym balkonie, w skrzynce zawieszonej na balustradzie, rozrosły się rewelacyjnie (bezpośrednio słońce miały tylko rano do ok. 9-10). Jesienią godnie prezentowały się do pierwszych przymrozków, a potem zostały przeniesione „na dożycie” do mieszkania — z wolna tracą liście i formę, gdy zrobią się brzydkie, to można wyrzucić lub przygotować sadzonki z młodych pędów szczególnie atrakcyjnie wybarwionych egzemplarzy.
Ozdobą są tylko liście. Kwiatostany może nie są szpetne, ale obniżają efekt i najlepiej je usuwać w zaczątku. Pozostawione łatwo zawiązują nasiona, gdyby się chciało eksperymentować, jakie też siewki wyjdą w kolejnym roku.
wybrane okazy · selected collections ⇈
nomenklatura, etymologia ℹ️ ⇈
· końcówka -form- (lat. forma - kształt, postać), a dla wyrazów z greki końcówka -oid- (gr. eidos ειδος - rodzaj, postać), dodawana do rdzenia rzeczowników tworzy przymiotnik oznaczający "posiadanie podobnej formy, kształtu, wyglądu, charakteru" np. fili‑form-is (nitkowaty), pyri-form-is (gruszowaty), disc-oid-eus (dyskowaty);
· tego rodzaju znaczenie daje też grecki przyrostek -morf- z gr. μορφη (wygląd, kształt, postać)
· daje ten sam efekt słowotwórczy co człon ‑at‑, np. pectin-at-us, czasem obie cząstki słowotwórcze są łączone w jednym wyrazie, np. pectin‑at‑i‑form-is (grzebieniasty, grzebieniokształtny); to samo lub podobne znaczenie przymiotników uzyskuje się końcówkami -(al/ar/os/at/ic)-
· np. jajowaty - ovatus = ovalis = oviformis = ovoideus