koleus Blumego · Solenostemon scutellarioides

pokrzywka brazylijska · Solenostemon scutellarioides L. Codd ·
Coleus blumei Benth. · Plectranthus scutellarioides (L.) R. Br.
Solenostemon scutellarioides (koleus Blumego)
forma typowa, początek kwitnienia; 2012, ogród; copyright © by Marek Snowarski
Solenostemon scutellarioides (koleus Blumego)
w skrzynce balkonowej po północnej stronie budynku
Solenostemon scutellarioides (koleus Blumego)
Solenostemon scutellarioides (koleus Blumego)
cv. Malibu Apricot

wymagania i uprawa

Solenostemon scutellarioides (koleus Blumego)
Solenostemon scutellarioides
cv. Ruffles Lime
Stanowisko słoneczne sprzyja najpełniejszemu wybarwieniu liści; ale rośnie niemal równie dobrze także w półcieniu i cieniu. Gleba żyzna, próchniczna, stale wilgotna ale nie podmokła, przy braku wody zrzuca najstarsze, dolne liście; odczyn gleby obojętny.

space

Rośliny mateczne przechowuje się przez zimę w jasnym pomieszczeniu w temperaturze powyżej 15°C, w umiarkowanie wilgotnym podłożu. Po uruchomieniu wegetacji w połowie lutego (co polega na podniesieniu temperatury powyżej 22°C) czeka się na wyrośnięcie nowych pędów. Sadzonki robi się z wierzchołkowych odcinków pędów, długości do 10 cm. Ukorzeniania się łatwo w ciągu kilka tygodni. Ukorzenionym sadzonkom uszczykuje się wierzchołki pędów dla lepszego rozkrzewienia się.

space

Wymagania: światło · cień lub półcień lub umiarkowane słońce lub pełne słońce · woda · gleba przeciętnie wilgotna · zwięzłość · gleba lekka, piaszczysta lub gleba średnio zwięzła · żyzność · podłoże żyzne lub podłoże bardzo żyzne

Analiza dostępności nasion (form i odmian #2):
• bez odmiany · mix · ‘Rokoko’

właściwości i zastosowanie

kolor liści
Solenostemon scutellarioides (koleus Blumego)
Tropikalna bylina u nas uprawiana jako kwiat letni z rozsady lub z sadzonek pobranych z zimowanych roślin matecznych. Uprawiany także jako pokojowa roślina doniczkowa („pokrzywka”). Wysokość 30-80 cm.

space

Do uprawy na rabatach kwiatowych, jako obwódki lub roślina kobiercowa — doskonale okrywają glebę. Można uprawiać w pojemnikach na balkonach lub tarasach oraz w uprawie pokojowej.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · ozdobne z liści · kwiaty letnie zimowane w pomieszczeniach · do uprawy w pojemnikach · na obwódki · wysokość 30-80 cm

moim zdaniem

Jak najbardziej godne polecenia kolorowe, niespodzianki liściowe. Niezastąpione w długo zacienionych miejscach.
Solenostemon scutellarioides (koleus Blumego)
bogato wybarwiony egzemplarz mieszanki Rokoko, w tle młoda kufea ognista (Cuphea ignea)
Solenostemon scutellarioides (koleus Blumego)
mniej atrakcyjny egzemplarz (bez czerwonego barwnika) z mieszanki Rokoko, po lewej kufea ognista (Cuphea ignea)
Solenostemon scutellarioides (koleus Blumego)
Uprawiałem w 2012 r. z rozsady samodzielnie przygotowanej z nasion. Te wysiewałem (jak okazało się) niepotrzebnie wcześnie, w lutym; oceniam że efekt (przy amatorskiej uprawie na własne potrzeby) nie byłby wiele różny gdyby wysiać spokojnie w marcu, nawet przy jego końcu. Mimo że siewki początkowo bardzo drobne i wolno rosną, to w cieple przyśpieszają i rozwijają się bez problemu.

space

Co do selekcji siewek. Pierwsze liście różnią się wybarwieniem i formą od dorosłych. Przeważnie różnica polega na uproszczeniu ostatecznego rysunku. Przy dobrych warunkach świetlnych i wigorze danego egzemplarza można jednak po trzeciej lub czwartej parze liści dobrze ocenić ostateczny efekt i usunąć mniej ciekawe sztuki. Ostateczny efekt — bogactwo szczegółów i intensywność wyrazu wzorów na liściach zależy od kondycji roślina, a ta w dużym stopniu od nasłonecznienia i braku stresu wodnego oraz dostatecznego nawożenia.

space

Olbrzymią zaletą koleusa jest to, że dobrze rośnie nawet przy gorszym oświetleniu, np. po północnej stronie budynku (o ile i tam będzie choć kilka godzin bezpośredniego słońca rano lub popołudniu, o co latem nietrudno). U mnie, w takich warunkach na północnym balkonie, w skrzynce zawieszonej na balustradzie, rozrosły się rewelacyjnie (bezpośrednio słońce miały tylko rano do ok. 9-10). Jesienią godnie prezentowały się do pierwszych przymrozków, a potem zostały przeniesione „na dożycie” do mieszkania — z wolna tracą liście i formę, gdy zrobią się brzydkie, to można wyrzucić lub przygotować sadzonki z młodych pędów szczególnie atrakcyjnie wybarwionych egzemplarzy.

space

Ozdobą są tylko liście. Kwiatostany może nie są szpetne, ale obniżają efekt i najlepiej je usuwać w zaczątku. Pozostawione łatwo zawiązują nasiona, gdyby się chciało eksperymentować, jakie też siewki wyjdą w kolejnym roku.

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120000.K5_12.12 - Solenostemon scutellarioides (koleus Blumego); ogród
120000-K5_12
leg. Marek Snowarski
/ogród/
/cv. mix zbliżony do typu (PNOS Ożarów)/ #3
znalezisko 20120000.K107_12.12 - Solenostemon scutellarioides (koleus Blumego); ogród
120000-K107_12
leg. Marek Snowarski
/ogród/
/cv. Rokoko mix (Legutko)/ #13