|
cechy charakterystyczne

Kwiaty zwykle 6-krotne (6 działek i płatków), bez zapachu. Owoce 3-4 (5) mm długości. Słupki i owoce proste, owłosione.
Płatki 5-9 mm długości. Pręciki odrobinę dłuższe od płatków.
Korzenie krótkie, z podługowato jajowatymi aż kulistymi, bulwiastymi zgrubieniami.
Drugi gatunek rodzaju, wiązówka błotna (Filipendula ulmaria) ma odmienne liście i inne cechy wyszczególnione w podpisie zdjęcia po lewej.Odziomkowe i dolne liście nieparzystopierzaste z (8) 10-30 (40) parami listów pierwszego rzędu, te listki (0.5) 1-2.5 (3) cm długości, 4-8 (15) mm szerokości, dalej pierzastodzielne, końcowy listek podobny do bocznych.
Płatki 5-9 mm długości. Pręciki odrobinę dłuższe od płatków.
Drugi gatunek rodzaju, wiązówka błotna (Filipendula ulmaria) ma odmienne liście i inne cechy wyszczególnione w podpisie zdjęcia po lewej.
właściwości i zastosowanie

W ogrodnictwie stosowana w niedużych grupach lub jako trwała bylina okrywowa w założeniach o charakterze naturalistycznym. Kwiatostany długo się utrzymują. Jako bylina ozdobna uprawiana jest głównie odmiana pełnokwiatowa 'Plena', niższa, rozmnażana wegetatywnie.
Nie jest ujęta w farmakopei, ale w lecznictwie ludowym ziele lub kwiat jest stosowane analogicznie jak wiązówka błotna (Filipendula ulmaria). Rodzima bylina z dość cienkimi kłączami i bulwiasto zgrubiałymi korzeniami, rosnąca na suchych murawach, w zaroślach i świetlistych lasach.
Nie jest ujęta w farmakopei, ale w lecznictwie ludowym ziele lub kwiat jest stosowane analogicznie jak wiązówka błotna (Filipendula ulmaria).
wymagania i uprawa
⇈🌱🌸 opcje Bazaru
odmiany (form i odmian #5) analiza dostępności roślin
- ○ ‘bez odmiany’ #2
- ‘Grandiflora’ — kwiaty większe; wysokość 50-60 cm
- ‘Kakome’ — kwiaty różowe
- ▫ ‘Plena ≡ Multiplex’ — odmiana pełnokwiatowa; niższa, do 40 cm
- ‘Rosea’ — kwiaty różowe