| |||||||
|
Liście 12-25 cm długości z 3-6 parami klap; z wierzchu ciemnozielone, spodem jaśniejsze bardziej żółtawe; spodem z wyraźnymi kępkami włosków w kątach żyłek. Klapy i zęby liścia ± długo zaostrzone, wyciągnięte w ostki 2-3 mm długości. Wcięcia dochodzą do połowy szerokości blaszki; ich górna powierzchnia pod kątem ostrym w stosunku do osi liścia.
Żołędzie siedzące lub z krótką szypułką, szerokojajowate do kulistawych, 2.5-3 cm średnicy, w płytkiej, talerzowatej miseczce. Łuski na niej ściśle przylegające. Endokarp (wewnętrzna strona łupiny nasiona) filcowato owłosiony. Owoce dojrzewają w drugim roku.Drzewo o szerokiej, rozłożystej koronie, dobrze oczyszczające się z zamierających gałęzi. Kora długo gładka, stalowoszara (jak u buka), późno płytko bruzdowana. Pędy grubsze, nie zwisłe. Pączki nagie.
Żołędzie siedzące lub z krótką szypułką, szerokojajowate do kulistawych, 2.5-3 cm średnicy, w płytkiej, talerzowatej miseczce. Łuski na niej ściśle przylegające. Endokarp (wewnętrzna strona łupiny nasiona) filcowato owłosiony. Owoce dojrzewają w drugim roku.

Wprowadzony do uprawy w lasach (a potem w parkach) na przełomie XVIII i XIX w. Sadzony także jako drzewo przydrożne. Samodzielnie zaczął rozprzestrzeniać się w drugiej połowie XX w.Najczęściej uprawiany z obcych gatunków dębów; często w lasach na terenie całego kraju, rzadziej na północnym-wschodzie. Pochodzi ze strefy umiarkowanego klimatu, wschodniej Ameryki Północnej.
Różne parametry ekologiczne, z objaśnieniem - opisowym rozwinięciem tekstowym, są podane tekstem po zalogowaniu.
Kategoria inwazyjności IV (najwyższa) 15pkt.: gatunek o bardzo dużym wpływie w Polsce — znana jest zarówno duża liczba stanowisk i duża liczebność na nich; zwiększa się liczba stanowisk lub zajmowany obszar
- zagrożenia: ekologiczne (bardzo istotne)
- zasięg krajowy (występuje na przeważającym obszarze Polski)
- populacje: występują na przeważającym obszarze Polski, przeważnie z dużą liczbą osobników lub w dużych skupieniach; stopniowo zajmuje nowe stanowiska
- kolonizuje siedliska/zbiorowiska: przede wszystkim częściowo przeobrażone lub o charakterze naturalnym
- wnika do siedlisk/zbiorowisk: o charakterze naturalnym
- główne typy siedlisk będących przedmiotem zainteresowania Wspólnoty, do których wnika:
· 6210 — murawy kserotermiczne (Cl. Festuco-Brometea i ciepłolubne murawy z Asplenion septentrionalis-Festucion pallentis) - priorytetowe są tylko murawy z ważnymi stanowiskami storczyków
· 9110 — kwaśne buczyny (SubAll. Luzulo-Fagenion)
· 9160 — grąd subatlantycki (Ass. Stellario holosteae-Carpinetum betuli)
· 9170 — grąd środkowoeuropejski i subkontynentalny (Ass. Galio sylvatici-Carpinetum betuli, Ass. Tilio cordatae-Carpinetum betuli)
· 9190 (szczególnie) — kwaśne dąbrowy (All. Quercion robori-petraeae)
Zagrożenie dla różnorodności biologicznej w przypadku zadomowienia na obszarach cennych przyrodniczo:
- gdzie stwarza zagrożenie: Lasy, obszary chronione.
- powód uprawy: Stosowany w zieleni jako drzewo ozdobne obficie ulistnione, jesienią przebarwiające się czerwono, szybko rosnące i o niskich wymaganiach glebowych, odporne na zanieczyszczenie powietrza. Dawniej chętnie wprowadzany w lasach.
- przypadki spontanicznego rozprzestrzeniania się: Od kilkudziesięciu lat, na dość licznych stanowiskach w lasach wielu regionów.
- zalecenia: Zaniechanie uprawy na terenach leśnych.
właściwości i zastosowanie

Najczęściej uprawiany obcy gatunek dębu. Ma niskie wymagania glebowe (poza bardzo suchymi i ubogimi) i cechuje go szybki wzrost. Oficie owocuje a jego nasiona łatwo kiełkują. Jest w pełni mrozoodporny i odporny na zanieczyszczenia powietrza.
Jesienią liście przebarwiają się intensywnie czerwono.Pochodzi ze wschodu Ameryki Północnej.
Jesienią liście przebarwiają się intensywnie czerwono.
wymagania i uprawa
Wymagania (optimum rozwoju/konkurencyjności na naturalnych stanowiskach wg ekologicznych liczb wskaźnikowych): światło — umiarkowane słońce • woda — gleba przeciętnie wilgotna • próchnica — gleba mineralno-próchnicza, zasobna w humus • ciepło — miejsce przeciętnie ciepłe • zwięzłość — gleba lekka, piaszczysta lub gleba średnio zwięzła • żyzność — podłoże ubogie lub podłoże umiarkowanie żyzne
⇈🌱🌸 opcje Bazaru
odmiany (form i odmian #6) analiza dostępności roślin
- ○ ‘bez odmiany’ #2
- ▫ ‘Aurea’ — liście żółte, duże
- ○ ‘Haaren’ — karłowa, kulista, typu czarcia miotła #2
- ▫ ‘Magick Fire’ — liście początkowo i jesienią złocistożółte
- ▫ ‘Rocket’ — kolumnowa
- ▫ ‘Wolfsdonk's Pride’ — liście biało plamiste