Festuca glauca (kostrzewa sina)
cv Blauglut; Ogród Dendrologiczny w Wojsławicach; copyright © by Jacek Soboń
Festuca glauca (kostrzewa sina)
cv Blauglut
Festuca glauca (kostrzewa sina)
cv. AmiGold
Takson o niejasnym statusie. W ujęciach botanicznych wyodrębniony [150.5s150] lub synonimizowany z krajową kostrzewą bladą (Festuca pallens) [324s308].

Nie jest jasne w jakim stosunku do gatunku funkcjonuje ta nazwa w obiegu ogrodniczym, gdzie też bywa synonimizowana (lub nie synonimizowana) z rosnącą w południowo-wschodniej Francji i w północno-zachodnich Włoszech kostrzewą popielatą (Festuca cinerea).Takson o niejasnym statusie. W ujęciach botanicznych wyodrębniony [150.5s150] lub synonimizowany z krajową kostrzewą bladą (Festuca pallens) [324s308].

space

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Festuca glauca (kostrzewa sina)
Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście.[491]
🌱
Trawa wieloletnia z południowo-zachodniej Europy. U nas uprawiana jako ozdobna. Tworzy zwarte, kuliste w zarysie kępki szarosinoniebieskiej barwy, ±zimozielona. Wysokość kępek 15-20 cm. Kwitnie w maju i czerwcu.

Poszczególne odmiany różnią się odcieniem sinoniebieskie barwy.

Do ogrodów skalnych, na rabaty, skarpy, na tereny piaszczyste. Można tworzyć obwódki. Może być stosowana jako trwała trawa okrywowa dla terenów nasłonecznionych, gleby stosunkowo suchej i ubogiej. Szybko się rozrasta na boki tworząc zwartą darń.Trawa wieloletnia z południowo-zachodniej Europy. U nas uprawiana jako ozdobna. Tworzy zwarte, kuliste w zarysie kępki szarosinoniebieskiej barwy, ±zimozielona. Wysokość kępek 15-20 cm. Kwitnie w maju i czerwcu.

space

Do ogrodów skalnych, na rabaty, skarpy, na tereny piaszczyste. Można tworzyć obwódki. Może być stosowana jako trwała trawa okrywowa dla terenów nasłonecznionych, gleby stosunkowo suchej i ubogiej. Szybko się rozrasta na boki tworząc zwartą darń.

byliny ogrodowe„trawy ogrodowe” • zimozielona (wiecznie zielona) • o znaczeniu produkcyjnym
trwała • 🌿 ozdobne liście
wysokość: 15 – 20 (30) cm
kwitnienie: od maja do czerwca

wymagania i uprawa

🌸
🔆 miejsce:  słoneczne
💧 woda: gleba przeciętnie wilgotna (świeża) • znosi suszę
☷ gleba: przepuszczalna • lekka (piaszczysto-pylasta/gliniasta) • preferuje zasadową
❄️ zimowanie: strefa mrozoodporności 5 • ☔ osłona przed wilgocią (+drenaż)
Stanowisko słoneczne. Gleba uboga lub przeciętna, przepuszczalna, nie może być trwałe nadmiernie wilgotna lub podmokła.

Rozmnaża się z nasion sianych bezpośrednio do gruntu lub dla przygotowania rozsady. Wysiew powierzchniowy, z dociśnięciem nasion do podłoża, w kwietniu lub maju. W temperaturze ok. 20°C wschody trwają do trzech tygodni. Na miejsce stałe wysadza się po kilka sztuk razem, w rozstawie co 25-30 cm.

Wegetatywnie rozmnaża się przez podział starszych kęp w okresie wegetacji. Stanowisko słoneczne. Gleba uboga lub przeciętna, przepuszczalna, nie może być trwałe nadmiernie wilgotna lub podmokła.

space

Wegetatywnie rozmnaża się przez podział starszych kęp w okresie wegetacji.

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

16 – 11 szt./m2 • rozstawa: 25 – 30 cm
wysiew nasion do gruntu [wiosną]
przez podział [w okresie wegetacji, kwiecień-wrzesień]

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #18) analiza dostępności roślin