atlas-roslin.pl
Tracheophyta » Div.Euphyllophyta » Div.Spermatophyta » Div.Magnoliophyta » core angiosperms » Eudicotyledoneae » core eudicots » Pentapetalae » superrosids » rosids » eurosids » Malvidae » Ord.Malvales » Fam.Malvaceae » Hibiscus »

Hibiscus moscheutos L. [🔉 hi·bis·kus *]

ketmia bagienna, hibiskus bagienny
autorzy i statusy taksonu są widoczne na szerszym ekranie 🛈
Hibiscus moscheutos (ketmia bagienna)
25.08.2012, Wrocław; copyright © by Marek Snowarski
Hibiscus moscheutos (ketmia bagienna)
3D
Hibiscus moscheutos (ketmia bagienna)
Hibiscus moscheutos (ketmia bagienna)
Hibiscus moscheutos (ketmia bagienna)

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawa Hibiscus moscheutos (ketmia bagienna)
Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście.[491]
Hibiscus moscheutos (ketmia bagienna)
🌱
Bylina ze wschodniej części Ameryki Północnej, gdzie rośnie od Meksyku po południową Kanadę. Wystarczająco mrozoodporna do uprawy w naszym kraju. Zimują części podziemne. Późną wiosną pojawia się kilka krzaczasto rozgałęzionych, sztywno wzniesionych pędów. Przy gorącej pogodzie szybko rosną i w zależności od odmiany osiągają nawet od niecałego metra do około 2 metrów wysokości.

Główną ozdobę stanowią ogromne „malwowate” kwiaty (nawet powyżej 20 cm średnicy), w zależności od odmiany uprawnej, białe lub w różnych odcieniach różu, fioletu, purpury, czerwienie, często z ciemniejszym oczkiem. Kwitnie dopiero pod koniec lata i kwitnienie trwa do końca sezonu wegetacji (w chłodnym okresie jesieni nie jest już zbyt efektowne).

Do stosowania jako duża soliterowa bylina, w grupach po kilka lub w szpalerze; dołem ma tendencję do „łysienia” tak że należy obsadzać od frontu niższymi kwiatami. Małorosłe odmiany nadają się do uprawy w dużych pojemnikach.Bylina ze wschodniej części Ameryki Północnej, gdzie rośnie od Meksyku po południową Kanadę. Wystarczająco mrozoodporna do uprawy w naszym kraju. Zimują części podziemne. Późną wiosną pojawia się kilka krzaczasto rozgałęzionych, sztywno wzniesionych pędów. Przy gorącej pogodzie szybko rosną i w zależności od odmiany osiągają nawet od niecałego metra do około 2 metrów wysokości.

space

Do stosowania jako duża soliterowa bylina, w grupach po kilka lub w szpalerze; dołem ma tendencję do „łysienia” tak że należy obsadzać od frontu niższymi kwiatami. Małorosłe odmiany nadają się do uprawy w dużych pojemnikach.

⁂ pojedynczo lub po kilka w grupie (soliter)
wysokość: do 2 m

wymagania i uprawa

Hibiscus moscheutos (ketmia bagienna)
🌸
Wymaga stanowiska nasłonecznionego i ciepłego (ważne). Gleba żyzna (ale nie nadmiernie), stale dostatecznie wilgotna; odczyn obojętny. Typowe formy w pełni mrozoodporne (odmiany mogą być mniej pewne). Części nadziemne całkowicie zamierają zimą (pędy należy ściąć nieco nad ziemią). Wiosną rozpoczyna wegetację bardzo późno, u progu lata, pędy .

Można rozmnażać z nasion lub wegetatywnie przez podział rozrośniętych karp. W handlu dostępne są sadzonki różnych odmian (ostatnimi czasy (2012r.) robi się modną rośliną, sprzedawaną (podpędzone, kwitnące małe krzaczki) w marketach na początku lata.

Nasiona dość duże, okrągławe. Wysiewa się po kilka wprost do gruntu na początku maja lub analogicznie przygotowuje rozsadę w pojemniku i wysadza się ją w sierpniu lub na początku września. Tak mnożone kwitnąć będą od drugiego roku uprawy.

Z uwagi na okazałe rozmiary należy przewidzieć pomiędzy roślinami odległość 60-100 cm (w zależności od odmiany).Wymaga stanowiska nasłonecznionego i ciepłego (ważne). Gleba żyzna (ale nie nadmiernie), stale dostatecznie wilgotna; odczyn obojętny. Typowe formy w pełni mrozoodporne (odmiany mogą być mniej pewne). Części nadziemne całkowicie zamierają zimą (pędy należy ściąć nieco nad ziemią). Wiosną rozpoczyna wegetację bardzo późno, u progu lata, pędy .

space

Nasiona dość duże, okrągławe. Wysiewa się po kilka wprost do gruntu na początku maja lub analogicznie przygotowuje rozsadę w pojemniku i wysadza się ją w sierpniu lub na początku września. Tak mnożone kwitnąć będą od drugiego roku uprawy.

space

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

4 szt./m2

🌱🌸
opcje Bazaru

odmiany (form i odmian #5) analiza dostępności roślin

moim zdaniem

Piękna bylina o ogromnych kwiatach; ostatnio coraz modniejsza. Czy jednak u nas nie jest ciut za krótkie lato?
Mimo całego swojego uroku; gigantycznych kwiatów miłej mi „malwowatej” formy, mam wątpliwości czy warto, bo to jednak gatunek o nieco wyższych wymaganiach cieplnych niż zapewnia nasz przejściowy klimat. Po prostu chłodna jesień przychodzi zbyt szybko.

Roślina zajmuje sporo miejsca w ogrodzie a kwiatami cieszy dopiero w drugiej połowie lata. Może warto rozważyć lepiej dostosowane do Polski rośliny ozdobne, z równie dużych (jednoletnich) są ozdobne odmiany słonecznika (Helianthus annuus). Z bylin jest duży wybór gatunków kwitnących późnym latem i jesienią np. popularne marcinki (aster nowoangielski (Symphyotrichum novae-angliae)), czy Helenium xhybridum , a z malwowatych swojska, wcześniej i dlużej kwitnąca malwa różowa (Alcea rosea) (z mnogością odmian co do barwy i wypełnienia kwiatów).Mimo całego swojego uroku; gigantycznych kwiatów miłej mi „malwowatej” formy, mam wątpliwości czy warto, bo to jednak gatunek o nieco wyższych wymaganiach cieplnych niż zapewnia nasz przejściowy klimat. Po prostu chłodna jesień przychodzi zbyt szybko.

space

wybrane okazy · selected collections

znalezisko 20120825.5.12 - Hibiscus moscheutos (ketmia bagienna); Wrocław
120825-5
leg. Marek Snowarski
/Wrocław/ #14, 8.3D
znalezisko 20070805.10.js - Hibiscus moscheutos (ketmia bagienna); Ogród Botaniczny we Wrocławiu
070805-10
leg. Jacek Soboń
/Ogród Botaniczny we Wrocławiu/ #2