|
Główną ozdobę stanowią ogromne „malwowate” kwiaty (nawet powyżej 20 cm średnicy), w zależności od odmiany uprawnej, białe lub w różnych odcieniach różu, fioletu, purpury, czerwienie, często z ciemniejszym oczkiem. Kwitnie dopiero pod koniec lata i kwitnienie trwa do końca sezonu wegetacji (w chłodnym okresie jesieni nie jest już zbyt efektowne).
Do stosowania jako duża soliterowa bylina, w grupach po kilka lub w szpalerze; dołem ma tendencję do „łysienia” tak że należy obsadzać od frontu niższymi kwiatami. Małorosłe odmiany nadają się do uprawy w dużych pojemnikach.Bylina ze wschodniej części Ameryki Północnej, gdzie rośnie od Meksyku po południową Kanadę. Wystarczająco mrozoodporna do uprawy w naszym kraju. Zimują części podziemne. Późną wiosną pojawia się kilka krzaczasto rozgałęzionych, sztywno wzniesionych pędów. Przy gorącej pogodzie szybko rosną i w zależności od odmiany osiągają nawet od niecałego metra do około 2 metrów wysokości.
Do stosowania jako duża soliterowa bylina, w grupach po kilka lub w szpalerze; dołem ma tendencję do „łysienia” tak że należy obsadzać od frontu niższymi kwiatami. Małorosłe odmiany nadają się do uprawy w dużych pojemnikach.
Można rozmnażać z nasion lub wegetatywnie przez podział rozrośniętych karp. W handlu dostępne są sadzonki różnych odmian (ostatnimi czasy (2012r.) robi się modną rośliną, sprzedawaną (podpędzone, kwitnące małe krzaczki) w marketach na początku lata.
Nasiona dość duże, okrągławe. Wysiewa się po kilka wprost do gruntu na początku maja lub analogicznie przygotowuje rozsadę w pojemniku i wysadza się ją w sierpniu lub na początku września. Tak mnożone kwitnąć będą od drugiego roku uprawy.
Z uwagi na okazałe rozmiary należy przewidzieć pomiędzy roślinami odległość 60-100 cm (w zależności od odmiany).Wymaga stanowiska nasłonecznionego i ciepłego (ważne). Gleba żyzna (ale nie nadmiernie), stale dostatecznie wilgotna; odczyn obojętny. Typowe formy w pełni mrozoodporne (odmiany mogą być mniej pewne). Części nadziemne całkowicie zamierają zimą (pędy należy ściąć nieco nad ziemią). Wiosną rozpoczyna wegetację bardzo późno, u progu lata, pędy .
Nasiona dość duże, okrągławe. Wysiewa się po kilka wprost do gruntu na początku maja lub analogicznie przygotowuje rozsadę w pojemniku i wysadza się ją w sierpniu lub na początku września. Tak mnożone kwitnąć będą od drugiego roku uprawy.
🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:
4 szt./m2⇈🌱🌸 opcje Bazaru
odmiany (form i odmian #5) analiza dostępności roślin
- ▫ ‘bez odmiany’
- ▫ ‘Summerific Berry Awesome’ — kwiaty b. duże, różowe, w centrum czerwone
- ▫ ‘Summerific Cherry Cheesecake’ — kwiaty białoróżowe, w centrum czerwone
- ▫ ‘Summerific Midnight Marvel’ — kwiaty czerwone
- ▫ ‘Summerific Perfect Storm’ — kwiaty białoróżowe, w centrum malinowe
moim zdaniem
Roślina zajmuje sporo miejsca w ogrodzie a kwiatami cieszy dopiero w drugiej połowie lata. Może warto rozważyć lepiej dostosowane do Polski rośliny ozdobne, z równie dużych (jednoletnich) są ozdobne odmiany słonecznika (Helianthus annuus). Z bylin jest duży wybór gatunków kwitnących późnym latem i jesienią np. popularne marcinki (aster nowoangielski (Symphyotrichum novae-angliae)), czy Helenium xhybridum , a z malwowatych swojska, wcześniej i dlużej kwitnąca malwa różowa (Alcea rosea) (z mnogością odmian co do barwy i wypełnienia kwiatów).Mimo całego swojego uroku; gigantycznych kwiatów miłej mi „malwowatej” formy, mam wątpliwości czy warto, bo to jednak gatunek o nieco wyższych wymaganiach cieplnych niż zapewnia nasz przejściowy klimat. Po prostu chłodna jesień przychodzi zbyt szybko.