atlas-roslin.pl

rok 2011

14.12.2011

• kilkanaście opisów użytkowych kwiatów sezonowych.

Szczególne podziękowania dla Michała Smoczyka za kolejną porcję korekt nomenklatorycznych.

13.12.2011

• Wreszcie wyszukiwarka na stronie atlasu - stosowne okienko wyszukiwania jest w prawym górnym rogu każdej strony atlasu. Działa w wersji przeglądowej i pełnej. Nie śmieci reklamami - to autonomiczny system będący częścią atlasu on-line.
Wiele osób zgłaszało potrzebę dodania do atlasu wyszukiwarki. Po części to sprawa przyzwyczajenia, po części są niewątpliwie sytuacje, gdy szybciej i wygodniej poruszać się przez wyszukiwanie niż przez skorowidz. Jeszcze testuję tę nowość ale wygląda, że działa znacznie lepiej niż oczekiwałem.

12.12.2011

• nowe taksony z fotografiami Jarosława Makowskiego na stronach: aminek wielki (Ammi majus), arnika Chamissa (Arnica chamissonis), Brassica rapa ssp. rapa f. teltowiensis, Eucryphia glutinosa

i uzupełnienia fotografii: czosnek cebula (Allium cepa), czosnek szalotka (Allium ascalonicum), arnika górska (Arnica montana), bylica draganek (Artemisia dracunculus), traganek szerokolistny (Astragalus glycyphyllos), złocień balsamiczny (Tanacetum balsamita), Borago pygmaea, przewiercień sierpowaty (Bupleurum falcatum), łączeń baldaszkowy (Butomus umbellatus), dzwonek szerokolistny (Campanula latifolia), modrzyk górski (Cicerbita alpina), moszenki południowe (Colutea arborescens), marchew zwyczajna (Daucus carota), Delosperma harazianum, Dianthus barbatus hort., goździk ogrodowy (Dianthus caryophyllus), naparstnica zwyczajna (Digitalis grandiflora), trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus), figowiec właściwy (Ficus carica), goryczka żółta (Gentiana lutea), słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus).

9.12.2011

• nowe taksony w atlasie z fotografiami Jacka Sobonia: Alchemilla epipsila, brzoza grabolistna (Betula grossa), kasztan niski (Castanea pumila), żylistek wysmukły (Deutzia gracilis), dichondra srebrzysta (Dichondra argentea), mikołajek różnobarwny (Eryngium variifolium), kostrzewa różnolistna (Festuca heterophylla), kostrzewa ostrolistna (Festuca punctoria), Geranium cv. Patricia, bodziszek rozłogowy (Geranium soboliferum var. kiusianum), Hemiptelea davidii, funkia późnokwiatowa (Hosta ‘Tardiflora’), czerpatka kanadyjska (Hydrophyllum canadense), kosaciec blady (Iris pallida), liriope szafirkowata (Liriope muscari), tojeść orzęsiona (Lysimachia ciliata), Magnolia virginiana, niezapominajka darniowa  (Myosotis rehsteineri), Myrica carolinensis, wierzba wawrzynkowa (Salix daphnoides), Sedum hybridum hort., symplokos wiechowaty (Symplocos paniculata), kalina herbaciana (Viburnum setigerum), Xanthorhiza simplicissima

i uzupełnienia fotografii: szarłat zwisły (Amaranthus caudatus), bylica Schmidta (Artemisia schmidtiana), aster karłowaty (Symphyotrichum dumosum), budleja Davida (Buddleja davidii), turzyca stożkowata (Carex conica), Caryopteris xclandonensis, kupidynek błękitny (Catananche caerulea), ceratostigma ołownikowata (Ceratostigma plumbaginoides), kosmos pierzasty (Cosmos bipinnatus), irga pomarszczona (Cotoneaster bullatus), irga okazała (Cotoneaster dielsianus var. elegans), jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea), trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus), golteria pełzająca (Gaultheria procumbens), dzielżan jesienny (Helenium autumnale), Heuchera hort., kłosówka miękka (Holcus mollis), hortensja krzewiasta (Hydrangea arborescens), hortensja kosmata (Hydrangea aspera), hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla), lobularia nadmorska (Lobularia maritima), miskant chiński (Miscanthus sinensis), szczawik rożkowaty (Oxalis corniculata), szczawik żółty (Oxalis fontana), pogonaterum wiechowate (Pogonatherum paniceum), Rosa hybridum, wierzba amerykanka (Salix eriocephala), wierzba czerniejąca (Salix myrsinifolia), szałwia otwarta (Salvia patens), bez czarny (Sambucus nigra), skalnica Fourtune'a (Saxifraga cortusifolia var. fortunei), Tradescantia xandersoniana, wiąz drobnolistny (Ulmus parvifolia), wernonia nowojorska (Vernonia noveboracensis), przetacznik kłosowy (Veronica spicata), fiołek wyniosły (Viola elatior), xHeucherella tiarelloides.

7.12.2011

• nowe taksony w atlasie z fotografiami Jacka Sobonia: Abelia cv. Edward Gouche, aktinidia chińska (Actinidia chinensis), skrzydlinka okrągłolistna (Noccaea germanii), przywrotnik czerwonołodygowy (Alchemilla erythropoda), alternantera powabna (Alternanthera ficoidea var. bettzickiana), Alternanthera ficoidea, Aubrieta libanotica, żagwin zwyczajny (Aubrieta deltoidea), azorella trójwidlasta (Azorella trifurcata), Carduncellus pinnatus, Cassiope mertensiana, Cassiope tetragona, żółwik ukośny (Chelone obliqua), Colchicum byzantinum, Colchicum cv. Waterlily, Cotoneaster buxifolius, kotula nowozelandzka (Cotula squalida), Crocus cancellatus, krokus okazały (Crocus speciosus), Erica xwatsonii, Genista pulchella, bodziszek bezszypułkowy (Geranium sessiliflorum), hebe Armnstronga (Hebe armstrongii), hebe mięsista (Hebe carnosula), hebe dachówkowata (Hebe imbricata), złocieniec alpejski (Leucanthemopsis alpina), litodora rozpostarta (Lithodora diffusa), Oenothera odorata, Penstemon whippleanus, pernecja chilijska (Pernettya mucronata), Pieris nana, sosna dalmatyńska (Pinus leucodermis), jaskier trawiasty (Ranunculus gramineus), Rhododendron keiskei, różanecznik ostrokończysty (Rhododendron mucronulatum), róża igiełkowata (Rosa acicularis), róża bagienna (Rosa pisocarpa), kapturnica purpurowa (Sarracenia purpurea), Saxifraga crustata, Saxifraga longifolia, Saxifraga xlandaueri, rozchodnik grubopędowy (Rhodiola pachyclados), Phedimus stevenianus, Senecio incanus, Silene saxifraga, Townsendia formosa, werbesina wysmukła (Verbesina alternifolia), Woodsia intermedia,
przywrotnik alpejski (Alchemilla alpina), Anisodontea capensis, kopytnik długopłatkowy (Asarum caudatum), aster karłowaty (Symphyotrichum dumosum), aster wąskolistny (Aster sedifolius), Astragalus granatensis, Bergenia stracheyi, browalia amerykańska (Browallia americana), pięknotka miękka (Callicarpa mollis), aster chiński (Callistephus chinensis), kamelia japońska (Camellia japonica), Celastrus rugosus, pluskwica prosta (Actaea simplex), Clematis armandii, Clematis brevicaudata, kleome kolczasta (Cleome hassleriana), łzawnica ogrodowa (Coix lacryma-jobi), Colchicum bornmuelleri, Colchicum cv. Lilac Wonder, zimowit powabny (Colchicum speciosum), cyfomandra grubolistna (Cyphomandra betacea), rosiczka przylądkowa (Drosera capensis), eriofil darniowy (Eriophyllum lanatum), eukomia wiązowata (Eucommia ulmoides), wilczomlecz błękitnawy (Euphorbia characias), Euphorbia xmartinii, Euphorbia hypericifolia, olszanka japońska (Euptelea polyandra), heptakodium chińskie (Heptacodium miconioides), chmiel japoński (Humulus scandens), Hypericum bupleuroides, ligustr japoński (Ligustrum japonicum), Ligustrum quihoui, wiciokrzew etruski (Lonicera etrusca), Lonicera fragrantissima, wiciokrzew kamczacki (Lonicera orientalis), Paronychia capitata, penstemon palczasty (Penstemon digitalis), Penstemon serrulatus, ołownik uszkowaty (Plumbago auriculata), dąb ostrolistny (Quercus ilex), szakłak skalny (Rhamnus saxatilis), rozchodnik himalajski (Rhodiola himalensis), rudbekia owłosiona (Rudbeckia hirta), wierzba borówkolistna (Salix myrtilloides), mydlnica rozesłana (Saponaria caespitosa), skalnica trójwidlasta (Saxifraga trifurcata), Saxifraga xgeum, driakiew kaukaska (Scabiosa caucasica), rojnik ćmy (Sempervivum marmoreum), rożnik przerośnięty (Silphium perfoliatum), Solidago cv. Nana, nawłoć sztywna (Solidago rigida), komonicznik purpurowy (Tetragonolobus purpureus), trójsklepka tajwańska (Tricyrtis formosana), trójsklepka owłosiona (Tricyrtis hirta), trójskrzydlak Regela (Tripterygium regelii), Verbascum virgatum, Vitis flexuosa

i uzupełnienia fotografii: jodła balsamiczna (Abies balsamea), naradka sztyletolistna (Androsace mucronifolia), przelot górski (Anthyllis montana), Ceterach officinarum, powojnik mandżurski (Clematis mandschurica), Clematis xjouiniana, irga położona (Cotoneaster adpressus), irga rozkrzewiona (Cotoneaster divaricatus), irga pozioma (Cotoneaster horizontalis), Cotula atrata, głóg miękki (Crataegus mollis), Crataegus persimilis cv. Splendens, cymbalaria blada (Cymbalaria pallida), rosiczka pośrednia (Drosera intermedia), przęśl dwukłosowa (Ephedra distachya), wilczomlecz główkowaty (Euphorbia capitulata), fargesia błyskotliwa (Fargesia nitida), oczar wirginijski (Hamamelis virginiana), ostrokrzew Perny'ego (Ilex pernyi), modrzew japoński (Larix kaempferi), miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus), kocimiętka naga (Nepeta pannonica), Opuntia humifusa, rozplenica japońska (Cenchrus alopecuroides), Phyllodoce aleutica, pięciornik drobnokwiatowy (Potentilla micrantha), ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea), róża rdzawa (Rosa rubiginosa), skalnica cienista (Saxifraga umbrosa), rozchodnik ościsty (Petrosedum rupestre), Phedimus sichotensis, sybaldia rozesłana (Sibbaldia procumbens), miecznica wąskolistna (Sisyrynchium bermudiana), jarząb mączny (Sorbus aria), tawuła japońska (Spiraea japonica), cis pospolity (Taxus baccata), Ulmus xhollandica, Woodsia polystichoides,
aktinidia ussuryjska (Actinidia polygama), czosnek sinawy (Allium senescens ssp. glaucum), farbownik lazurowy (Anchusa azurea), argyrantema krzewiasta (Argyranthemum frutescens), aster wrzosolistny (Symphyotrichum ericoides), aster nowoangielski (Symphyotrichum novae-angliae), aster nowobelgijski (Symphyotrichum novi-belgii), Berberis xstenophylla, Borago pygmaea, bukszpan koreański (Buxus sinica), pięknotka japońska (Callicarpa japonica), kielichowiec wonny (Calycanthus floridus), dławisz okrągłolistny (Celastrus orbiculatus), Celastrus rosthornianus, guzikowiec zachodni (Cephalanthus occidentalis), śniegowiec wirginijski (Chionanthus virginicus), kobea pnąca (Cobaea scandens), głóg zakłopotany (Crataegus intricata), dynia olbrzymia (Cucurbita maxima), Epimedium xrubrum, pszonak nadobny (Erysimum pulchellum), wilczomlecz błękitnawy Wulfena (Euphorbia characias ssp. wulfenii), felicja gawędkowa (Felicia amelloides), kostrzewa walezyjska (Festuca valesiaca), rzeżuszka alpejska (Hutchinsia alpina), irezyna Herbsta (Iresine herbstii), lawenda francuska (Lavandula stoechas), len trwały (Linum perenne), lobularia nadmorska (Lobularia maritima), Mentha xcitrata, mokrzyca Kitaibela (Minuartia kitaibelii), Nepeta xfaassenii, nikandra miechunkowa (Nicandra physalodes), odętka wirginijska (Physostegia virginica), plejoblastus Fortunea (Pleioblastus fortunei), portulaka wielkokwiatowa (Portulaca grandiflora), róża Wichury (Rosa wichuraiana), rudbekia błyskotliwa (Rudbeckia fulgida), Scabiosa holosericea, rozchodnik mieszańcowy (Phedimus hybridus), rozchodnik grubopędowy (Rhodiola pachyclados), nawłoć alpejska (Solidago alpestris), zefirant biały (Zephyranthes candida).

Szczególne podziękowania dla Michała Smoczyka za liczne korekty nomenklatoryczne

30.11.2011

• nowe taksony w atlasie z fotografiami Jacka Sobonia: tatarak trawiasty (Acorus gramineus), Agapanthus cv. Blue Giant, alstremeria pomarańczowa (Alstroemeria aurantiaca), Alyssum spinosum, anafalis trójnerwowy (Anaphalis triplinervis), Androsace studiosorum, ukwap alpejski (Antennaria alpina), piaskowiec wielkokwiatowy (Arenaria grandiflora), bylica Ludovica (Artemisia ludoviciana), Bellium bellidioides, podrzeń nadmorski (Blechnum penna-marina), Cardamine asarifolia, Clematis addisonii, Cocculus carolinus, Cotoneaster cv. Ursynow, szczodrzeniec płożący (Cytisus decumbens), goździk niskołodygowy (Dianthus subacaulis), głodek kosmaty (Draba lasiocarpa), Draba xsuendermannii, Drosera binata, Echinacea cv. Big Sky Series Sunset, ichornia rozdęta (Eichhornia crassipes), Froelichia floridana, Geranium hybridum, kocanki włoskie (Helichrysum italicum), przylaszczka siedmiogrodzka (Hepatica transsilvanica), funkia mniejsza (Hosta minor), Hypericum grandifolium, wilec ziemniaczany (Ipomoea batatas), Jovibarba globifera var. hirta, Jovibarba heuffelii, Jovibarba hirta var. hildebrandtii, Lilium hybridum, ludwigia błotna (Ludwigia palustris), Mandevilla cv. Red, Melandrium xdubium, onoklea wrażliwa (Onoclea sensibilis), opuncja ciemnociernista (Opuntia phaeacantha), Opuntia phaeacantha var. comanchica, lebiodka ‘Kent Beauty’ (Origanum ‘Kent Beauty’), Orthopterum waltoniae, Patrinia triloba, rozplenica wschodnia (Cenchrus orientalis), Polygonum microcephalum, Plectranthus cv. Two Tune, Polanisia dodecandra ssp. trachysperma, Potentilla alchemilloides, pięciornik dwudzielny (Potentilla bifurca), Potentilla desertorum, Potentilla nicicii, pięciornik lśniący (Potentilla nitida), Pupalia lappacea, Sasa veitchii, Saxifraga omolojensis, Saxifraga tenella, skalnica Veitcha (Saxifraga veitchiana), Scabiosa graminifolia, Schoenoplectus pungens, Sedum laconicum, rozchodnik Neva (Sedum nevii), rozchodnik topololistny (Hylotelephium populifolium), rozchodnik rozłogowy (Sedum sarmentosum), rozchodnik nicejski (Petrosedum sediforme), Sedum stenopetalum, Hylotelephium viviparum, Sempervivum cantabricum, Sempervivum charadzeae, Sempervivum cv. Othello, Sempervivum dolomiticum, Sempervivum xfunckii, Sempervivum xmichaelis-borsii, Sempervivum xrupicolum, lepnica alpejska (Silene alpestris), Silene frivaldszkyana, lepnica pnąca (Silene pendula), lepnica nadmorska (Silene uniflora), sinowilsonia Henry'ego (Sinowilsonia henryi), koleus Blumego (Solenostemon scutellarioides), ostnica Lessinga (Stipa lessingiana), wrotycz Haradjana (Tanacetum haradjanii), tobołki wczesne (Noccaea praecox), Vernonia flexuosa, Veronica cinerea, Veronica multifida, przetacznik cząbrowaty (Veronica saturejoides), Veronica surculosa, przetacznik wirginijski (Veronicastrum virginicum), Woodsia polystichoides

i uzupełnienia fotografii: akantolimon błoniasty (Acantholimon glumaceum), czerniec czerwony (Actaea rubra), skrzydlinka wielkokwiatowa (Aethionema grandiflorum), naradka odroślowa (Androsace sarmentosa), parzydło blekotolistne (Aruncus aethusifolius), aster nowobelgijski (Symphyotrichum novi-belgii), berberys zwyczajny (Berberis vulgaris), butelua smukła (Bouteloua gracilis), kotula owłosiona (Cotula hispida), Cylindropuntia whipplei, paprotnica królewska (Cystopteris alpina), wietlica japońska (Deparia japonica), goździk brodaty (Dianthus barbatus ssp. barbatus), żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare), przęśl amerykańska (Ephedra americana), pokoślin baldaszkowy (Eriogonum umbellatum), iglica pirenejska (Erodium manescavii), eukomis czubaty (Eucomis comosa), trzmielina japońska (Euonymus japonicus), Festuca gautieri, Fuchsia regia, Fuchsia xhybrida, łyszczec rogownicowaty (Gypsophila cerastioides), podbiałek alpejski (Homogyne alpina), hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla), Hypericum kouytchense, niedośpian ognisty (Hypoestes phyllostachya), lantana pospolita (Lantana camara), groszek pachnący (Lathyrus odoratus), wiciokrzew pomorski (Lonicera periclymenum), perłówka jednokwiatowa (Melica uniflora), Muehlenbeckia axillaris, sałatnik leśny (Mycelis muralis), Pallenis maritima, mozga kanaryjska (Phalaris canariensis), pilea drobnolistna (Pilea microphylla), Pilea serpyllacea, rozwar wielkokwiatowy (Platycodon grandiflorus), rdest himalajski (Polygonum amplexicaulis), rozpław sercowaty (Pontederia cordata), pięciornik złoty (Potentilla aurea), Potentilla calabra, pięciornik Thurbera (Potentilla thurberi), sasanka alpejska (Pulsatilla alba), szczaw górski (Rumex alpestris), Salvia xsuperba, skalnica zagłębiona (Saxifraga cotyledon), skalnica rozłogowa (Saxifraga stolonifera), tarczyca alpejska (Scutellaria alpina), rozchodnik Ewersa (Hylotelephium ewersii), rozchodnik amurski (Phedimus middendorffianus), rozchodnik Sielskiego (Phedimus selskanianus), przetacznik kłosowy (Veronica spicata).

Szczególne podziękowania dla Michała Smoczyka za liczne korekty nomenklatoryczne

29.11.2011

• nowe taksony w atlasie z fotografiami Marka Malickiego: dzwonek okrągłolistny sudecki (Campanula rotundifolia ssp. sudetica), wierzbownica zwieszona (Epilobium nutans), goryczuszka polna (Gentianella campestris), biedrzeniec mniejszy skalny (Pimpinella saxifraga ssp. rupestris)
i uzupełnienia fotografii: wełnianeczka alpejska (Baeothryon alpinum), zmienka górska (Cryptogramma crispa), przytulia sudecka (Galium sudeticum), szarota drobna (Gnaphalium supinum), listera sercowata (Listera cordata), pierwiosnek maleńki (Primula minima), sasanka alpejska (Pulsatilla alba), wierzba zielna (Salix herbacea), skalnica mchowata (Saxifraga bryoides), skalnica darniowa bazaltowa (Saxifraga moschata ssp. basaltica), rozrzutka alpejska (Woodsia alpina).

• nowy takson w atlasie z fotografiami Zygmunta Dajdoka: niecierpek pomarańczowy (Impatiens capensis)

• uzupełnienia z fotografiami Ivana Moysiyenko: bylica roczna (Artemisia annua), ambrozja zachodnia (Ambrosia psilostachya)

• nowy takson w atlasie z fotografiami Jerzego Kruka: wierzbownica zwieszona (Epilobium nutans)
i uzupełnienia fotografii: skalnica mchowata (Saxifraga bryoides).

Specjalne podziękowanie dla Jerzego Kruka za zorganizowanie dodawanych wyżej ilustracji oraz uwagi.

28.11.2011

• nowe taksony w atlasie z fotografiami Jacka Sobonia: karagana ciernista (Caragana spinosa), chaber nadobny (Centaurea bella), głodek kaukaski (Draba bruniifolia), Erigeron xhybridus, Helleborus xhybridus, jastrzębiec łąkowy (Hieracium caespitosum), Hosta cv. Aoki Variegata, Hosta cv. August Moon, Hosta cv. Blue Moon, Hosta cv. Blue Skies, Hosta cv. Bright Lights, Hosta cv. Crusader, Hosta cv. Ginko Craig, Hosta cv. Gold Standard, Hosta cv. Golden Waffles, Hosta cv. Ground Master, Hosta cv. Hadspen Blue, Hosta cv. June, Hosta cv. Krossa Regal, Hosta cv. Moegi Fukurin Otome, Hosta cv. On Stage, Hosta cv. Oriana, Hosta cv. Patriot, Hosta cv. Pearl Lake, Hosta cv. Piedmont Gold, Hosta cv. Reversed, Hosta cv. Samurai, Hosta cv. Shade Fanfare, Hosta cv. Sheila West, Hosta cv. Silvery Slugproof, Hosta cv. So Sweet, funkia prostolistna (Hosta rectifolia var. chionea), funkia rozdęta (Hosta ventricosa), Rhododendron cv. Buchlovice, Rhododendron cv. Marilee, Rhododendron cv. Laetevirens, różanecznik zachodni (Rhododendron occidentale), malina czarna (Rubus occidentalis), Sorbus microphylla,
Datisca cannabina, kostrzewa ametystowa (Festuca amethystina), Hosta clausa var. stolonifera, Hosta cv. Canadian Blue, Hosta cv. Halcyon, pelargonia tarczowata (Pelargonium peltatum), Rhododendron cv. Annabella, Rhododendron cv. Bashful, Rhododendron cv. Bellini, Rhododendron cv. Bismarck, Rhododendron cv. Blue Danube, Rhododendron cv. Comte de Quincy, Rhododendron cv. Ernest Inman, Rhododendron cv. Narcissiflora, Rhododendron cv. Orlice, Rhododendron cv. Polaris, Rhododendron cv. Sapphire, różanecznik znakomity (Rhododendron insigne), Rhododendron kiusianum cv. Albiflorum, Rhododendron rufum, skalnica cienista (Saxifraga umbrosa), Silene acaulis var. exscapa, Verbena xhybrida,
klon winnolistny (Acer cissifolium), klon mandżurski (Acer pictum ssp. mono), klon trójkwiatowy (Acer triflorum), czerniec czerwony (Actaea rubra), Ajuga reptans cv. Binblasca, Ajuga reptans cv. Burgundy Glow, modrzewnica siwolistna (Andromeda glaucophylla), zawilec wielosieczny (Anemone multifida), Anemone sylvestris cv. Polish Star, bylica Schmidta (Artemisia schmidtiana), parzydło blekotolistne (Aruncus aethusifolius), urodlin trójłatkowy (Asimina triloba), trzcinnik krótkowłosy (Calamagrostis brachytricha), kupidynek błękitny (Catananche caerulea), dereń błękitny (Cornus amomum), dereń Drummonda (Cornus drummondii), dereń ukośny (Cornus obliqua), irga wyrazista (Cotoneaster conspicuus), modrak morski (Crambe maritima), głóg soczysty (Crataegus succulenta), Crataegus wattiana, cyprys wiecznie zielony (Cupressus sempervirens), Deutzia parviflora var. amurensis, dwutarczka brzuchata (Dipelta ventricosa), skrzyp arktyczny (Equisetum scirpoides), Euphorbia amygdaloides cv. Purpurea, Festuca costei, Forestiera neomexicana, bodziszek himalajski (Geranium himalayense), żurawka owłosiona (Heuchera villosa), Lonicera chrysantha var. chrysantha, suchodrzew pęcherzykowaty (Lonicera vesicaria), magnolia walcowata (Magnolia cylindrica), Malus florentina, szafirek armeński (Muscari armeniacum), jaśminowiec owłosiony (Philadelphus pubescens), plejoblastus Fortunea (Pleioblastus fortunei), Prunus nipponica cv. Brillant, Rhododendron cv. Ella, Rhododendron cv. Etzel, Rhododendron cv. Golden Eagle, Rhododendron cv. Marcel Menard, Rhododendron cv. Oberschlesien, Rhododendron cv. Polarnacht, Rhododendron cv. Roseum Elegans, Rhododendron cv. Rumba, Rhododendron cv. Satan, różanecznik Smirnowa (Rhododendron smirnowii), różanecznik bagienny (Rhododendron telmateium), Rhododendron xkosterianum, róża czteropłatkowa (Rosa sericea), Salix reinii, Salix serpyllifolia, Salvia xsuperba, skalnica Fourtune'a (Saxifraga cortusifolia var. fortunei), skalnica rozłogowa (Saxifraga stolonifera), sekurinega chińska (Securinega suffruticosa), kolcorośl szczeciniasta (Smilax hispida), jarząb Pratta (Sorbus prattii), tawuła trójłatkowa (Spiraea trilobata), stewarcja piłkowana (Stewartia serrata), Tiarella cv. Pink Skyrocket, kalina Siebolda (Viburnum sieboldii), kalina amerykańska (Viburnum trilobum), xHeucherella tiarelloides

i uzupełnienia fotografii: olsza czarna (Alnus glutinosa), pajęcznica liliowata (Anthericum liliago), glistnik jaskółcze ziele (Chelidonium majus), nachyłek okółkowy (Coreopsis verticillata), cieciorka pstra (Coronilla varia), eukomis dwubarwny (Eucomis bicolor), przytulia wonna (Galium odoratum), Hosta cv. Golden Scepter, Hosta cv. Minute Man, Hosta cv. Sun Power, niecierpek balsamina (Impatiens balsamina), czarnuszka wschodnia (Nigella orientalis), rdestnica alpejska (Potamogeton alpinus), pierwiosnek ząbkowany (Primula denticulata), wiśnia ptasia (Cerasus avium), brzoskwinia zwyczajna (Persica vulgaris), daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii), dąb błotny (Quercus palustris), dąb szypułkowy (Quercus robur), dąb czerwony (Quercus rubra), starzec srebrzysty (Senecio cineraria), stulisz lekarski (Sisymbrium officinale), Tetragonolobus maritimus, pałka szerokolistna (Typha latifolia), pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica),
jodła szlachetna (Abies procera), tatarak zwyczajny (Acorus calamus), gorczycznik pospolity (Barbarea vulgaris), bartsja alpejska (Bartsia alpina), berberys Thunberga (Berberis thunbergii), nagietek lekarski (Calendula officinalis), dzwonek alpejski (Campanula alpina), nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora), nachyłek okółkowy (Coreopsis verticillata), paprotnica górska (Cystopteris montana), naparstnica zwyczajna (Digitalis grandiflora), widlicz alpejski (Diphasiastrum alpinum), bażyna obupłciowa (Empetrum hermaphroditum), gailardia oścista (Gaillardia aristata), kuklik górski (Geum montanum), cienistka Roberta (Gymnocarpium robertianum), wieczornik damski biały (Hesperis matronalis ssp. candida), lulek czarny (Hyoscyamus niger), rojownik pospolity (Jovibarba sobolifera), jałowiec pospolity halny (Juniperus communis ssp. alpina), złocieniec alpejski tatrzański (Leucanthemopsis alpina ssp. tatrae), zaraza przytuliowa (Orobanche caryophyllacea), ostrołódka polna (Oxytropis campestris), zerwa kulista (Phyteuma orbiculare), sosna limba (Pinus cembra), sosna górska (Pinus mugo), krzyżownica gorzka górska (Polygala amara ssp. brachyptera), pierwiosnek łyszczak (Primula auricula), głowienka pospolita (Prunella vulgaris), różeniec górski (Rhodiola rosea), Rhododendron cv. Holbein, Rhododendron cv. Speks Brilliant, rudbekia naga (Rudbeckia laciniata), trędownik omszony (Scrophularia scopolii), koniczyna pannońska (Trifolium pannonicum), przetacznik alpejski (Veronica alpina), Viola xwittrockiana, kukurydza zwyczajna (Zea mays),
podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria), przywrotnik żółtawozielony (Alchemilla xanthochlora), czosnek południowy (Allium moly), czosnek główkowaty (Allium sphaerocephalon), olsza zielona (Alnus viridis), modrzewnica zwyczajna (Andromeda polifolia), orlik pospolity (Aquilegia vulgaris), rajgras wyniosły (Arrhenatherum elatius), brukentalia ostrolistna (Bruckenthalia spiculifolia), knieć błotna górska (Caltha laeta), szalej jadowity (Cicuta virosa), irga położona (Cotoneaster adpressus), irga czarna (Cotoneaster niger), głóg cętkowany (Crataegus punctata), przytulinka wiosenna (Cruciata glabra), przytulinka krzyżowa (Cruciata laevipes), palecznik chiński (Decaisnea fargesii), żywiec dziewięciolistny (Dentaria enneaphyllos), żywiec gruczołowaty (Dentaria glandulosa), nerecznica górska (Dryopteris expansa), bażyna obupłciowa (Empetrum hermaphroditum), bażyna czarna (Empetrum nigrum), skrzyp olbrzymi (Equisetum telmateia), mikołajek agawolistny (Eryngium agavifolium), obiela wielkokwiatowa (Exochorda racemosa), kostrzewa popielata (Festuca cinerea), bluszczyk kosmaty (Glechoma hirsuta), soja warzywna (Glycine max), Helianthemum xhybridum, ciemiernik czerwonawy (Helleborus purpurascens), liliowiec Middendorffa (Hemerocallis middendorffii), jastrzębiec leśny (Hieracium murorum), hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris), ubiorek wiecznie zielony (Iberis sempervirens), kosaciec bezlistny (Iris aphylla), kosaciec mlecznobiały (Iris lactea), kosaciec syberyjski (Iris sibirica), złotlin japoński (Kerria japonica), strzęplica nadobna (Koeleria macrantha), śnieżyca wiosenna (Leucojum vernum), leukotoe wawrzynowe (Leucothoe fontanensiana), lilia złotogłów (Lilium martagon), ambrowiec amerykański (Liquidambar styraciflua), nawrot czerwonobłękitny (Lithospermum purpurocaeruleum), wiciokrzew siny (Lonicera caerulea), miesiącznica trwała (Lunaria rediviva), łubin żółty (Lupinus luteus), kosmatka śnieżna (Luzula nivea), magnolia purpurowa (Magnolia liliflora), jabłoń jagodowa (Malus baccata), pióropusznik strusi (Matteuccia struthiopteris), bobrek trójlistkowy (Menyanthes trifoliata), trzęślica modra (Molinia caerulea), piwonia krzewiasta (Paeonia suffruticosa), Papaver orientale, parrocja perska (Parrotia persica), lepiężnik biały (Petasites albus), gorysz miarz (Peucedanum ostruthium), Philadelphus cv. Falconeri, świerk kłujący (Picea pungens), paprotnik Brauna (Polystichum braunii), miodunka ćma (Pulmonaria obscura), sumak odurzający (Rhus typhina), robinia akacjowa (Robinia pseudoacacia), róża gęstokolczasta (Rosa spinosissima), wierzba lapońska (Salix lapponum), wierzba purpurowa (Salix purpurea), wierzba płożąca typowa odmiana piaskowa (Salix repens ssp. repens var. arenaria), Salix xfinmarchica, rojnik pajęczynowaty (Sempervivum arachnoideum), sesleria tatrzańska (Sesleria tatrae), jarząb pospolity (Sorbus aucuparia), Stachyurus praecox, kłokoczka południowa (Staphylea pinnata), liczydło górskie (Streptopus amplexifolius), Syringa xchinensis, Thuja xplicatoides, borówka czarna (Vaccinium myrtillus), Viburnum xpragense, barwinek pospolity (Vinca minor), fiołek wyniosły (Viola elatior).

• strona o kwiatach na suche bukiety

25.11.2011

• nowe taksony w atlasie z fotografiami Jacka Sobonia: Erythronium tuolumnense, forsycja koreańska (Forsythia ovata), Hosta cv. Blue Umbrellas, Hosta cv. Queen Josephine, sosna giętka (Pinus flexilis), Rhododendron brachycarpum ssp. fauriei, Rhododendron cv. Anuschka, Rhododendron cv. August, Rhododendron cv. Beaute de Flandre, Rhododendron cv. Boubin, Rhododendron cv. Catawbiense Album, Rhododendron cv. Catawbiense Boursault, Rhododendron cv. Chromatella, Rhododendron cv. Comte de Papadopoli, Rhododendron cv. Daviesii, Rhododendron cv. Duke of York, Rhododendron cv. Edward S. Rand, Rhododendron cv. Erato, Rhododendron cv. Fanny, Rhododendron cv. Fumiko, Rhododendron cv. Georg Arends, Rhododendron cv. Gibraltar, Rhododendron cv. Gloria Mundi, Rhododendron cv. Glowing Embers, Rhododendron cv. Grandeur Triomphante, Rhododendron cv. Haruko, Rhododendron cv. Holger, Rhododendron cv. Homebush, Rhododendron cv. Ignatius Sargent, Rhododendron cv. Irene Koster, Rhododendron cv. Karl Sauerborn, Rhododendron cv. Lees Dark Purple, Rhododendron cv. Maruschka, Rhododendron cv. Noordtiana, Rhododendron cv. Nova Zembla, Rhododendron cv. Old Port, Rhododendron cv. Parkfeuer, Rhododendron cv. Parsons Gloriosum, Rhododendron cv. Percy Wiseman, Rhododendron cv. Pink Cherub, Rhododendron cv. Polly Claessens, Rhododendron cv. Porzellan, Rhododendron cv. Rosebud, Rhododendron cv. Rubinstern, Rhododendron cv. Schneegold, Rhododendron cv. Scout, Rhododendron cv. Speks Brilliant, Rhododendron cv. Tunis, Rhododendron decorum cv. Rose Marie, azalia tępolistna (Rhododendron obtusum), Rhododendron tschonoskii
i uzupełnienia fotografii: śmiałka wczesna (Aira praecox), brzoza brodawkowata (Betula pendula), ostrzeń pospolity (Cynoglossum officinale), żarnowiec miotlasty (Sarothamnus scoparius), wełnianka pochwowata (Eriophorum vaginatum), pszonak jastrzębcolistny (Erysimum hieraciifolium), jesion wyniosły (Fraxinus excelsior), zimoziół północny (Linnaea borealis), narcyz trąbkowy (Narcissus pseudonarcissus), świerk pospolity (Picea abies), paprotka zwyczajna (s.l.) (Polypodium vulgare), różanecznik krótkoowocowy (Rhododendron brachycarpum), Rhododendron cv. Norma, różanecznik pontyjski (Rhododendron ponticum), jeżyna pachnąca (Rubus odoratus), marek szerokolistny (Sium latifolium), podbiał pospolity (Tussilago farfara), borówka wysoka (Vaccinium corymbosum).

22.11.2011

• nowe taksony w atlasie z fotografiami Jacka Sobonia: jodła szlachetna (Abies procera), rumian ruski (Anthemis ruthenica), Berberis thunbergii cv. Atropurpurea Nana, Berberis thunbergii cv. Helmond Pillar, wieczornik damski biały (Hesperis matronalis ssp. candida), Hosta cv. Blue Angel, Hosta cv. Golden Scepter, Hosta cv. Hercules, Hosta cv. Minute Man, Hosta cv. Sun Power, Hosta lancifolia, funkia piękna (Hosta venusta), modrzew dahurski (Larix gmelinii), dziwaczek Jalapa (Mirabilis jalapa), Oenanthe javanica, Pallenis maritima, Phlox nivalis, Rhododendron ambiguum, Rhododendron canadense, Rhododendron cv. Gloriosum, Rhododendron cv. Hugo Hardij, Rhododendron cv. Jacksonii, Rhododendron cv. Orange Beauty, Rhododendron degronianum, Rhododendron edgarianum, różanecznik gęsty (Rhododendron impeditum), Rhododendron makinoi, różanecznik Metternicha (Rhododendron metternichii), różanecznik drobnokwiatowy (Rhododendron micranthum), azalia żyłkowana (Rhododendron reticulatum), Rhododendron rigidum, Rhododendron roseum, Rhododendron roxieanum, azalia Schlippenbacha (Rhododendron schlippenbachii), lilak drobnolistny (Syringa microphylla)
i uzupełnienia fotografii: kapusta warzywna jarmuż (Brassica oleracea ssp. acephala var. sabellica), wierzbówka kiprzyca (Chamaenerion angustifolium), nerecznica Borrera (Dryopteris borreri), bażyna obupłciowa (Empetrum hermaphroditum), barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi), jastrzębiec pomarańczowy (Hieracium aurantiacum), złotokap zwyczajny (Laburnum anagyroides), sałata siewna (Lactuca sativa), rdestnica połyskująca (Potamogeton lucens), jaskier platanolistny (Ranunculus platanifolius), Ranunculus serpens ssp. nemorosus, gorczyca jasna (Sinapis alba), wyka grochowata (Vicia pisiformis), fiołek wonny (Viola odorata).

21.11.2011

• nowe taksony w atlasie z fotografiami Jacka Sobonia: Aesculus xmarylandica, brzoza chichibueńska (Betula chichibuensis), kołotocznik wierzbolistny (Buphthalmum salicifolium), Erigeron cv. Wuppertal, Pericallis xhybrida, różanecznik krótkoowocowy (Rhododendron brachycarpum), różanecznik Bureava (Rhododendron bureavii), Rhododendron calophytum, różanecznik karoliński (Rhododendron minus var. minus), Rhododendron pachytrichum, Rhododendron praevernum, różanecznik Purdoma (Rhododendron purdomii), Rhododendron repens cv. Baden-Baden, różanecznik jakuszimański (Rhododendron yakushimanum), cząber górski (Satureja montana)
i uzupełnienia fotografii: bażyna obupłciowa (Empetrum hermaphroditum), oman szlachtawa (Inula conyza), Lamium orvala, włośnica ber (Setaria italica), włośnica sina (Setaria pumila)

• opisy użytkowe kilkunastu roślin ozdobnych; rozdzielenie kwiatów rocznych na uprawiane z rozsady i z siewu wprost do gruntu

14.11.2011

• nowe gatunki w atlasie z fotografiami Barbary Sudnik-Wójcikowskiej: krwawnik szlachetny (Achillea nobilis), malwa pomarszczona (Alcea rugosa), szarłat biały (Amaranthus albus), szarłat siny (Amaranthus lividus), ambrozja bylicolistna (Ambrosia artemisiifolia), ambrozja zachodnia (Ambrosia psilostachya), naradka kielichowa (Androsace maxima), bylica roczna (Artemisia annua), bylica austriacka (Artemisia austriaca), bylica miotłowa (Artemisia scoparia), łoboda szara (Atriplex tatarica), Bassia sedoides, przestęp dwupienny (Bryonia dioica), jaskierek podolski (Ceratocephala testiculata), komosa murowa (Chenopodium murale), komosa kalinolistna (Chenopodium opulifolium), ostróżeczka wschodnia (Consolida orientalis), pępawa makolistna (Crepis rhoeadifolia), marzymięta grzebieniasta (Elsholtzia ciliata), miłka połabska (Eragrostis albensis), pszonak siwy (Erysimum diffusum), pszonak obłączysty (Erysimum repandum), wilczomlecz rozesłany (Euphorbia humifusa), dymnica różowa (Fumaria schleicheri), łyszczec trójdzielny (Gypsophila perfoliata), iwa rzepieniolistna (Iva xanthiifolia), mietelnik piaskowy (Kochia laniflora), lnica janowcowata (Linaria genistifolia), ślaz drobnokwiatowy (Malva pusilla), czarnuszka polna (Nigella arvensis), parietaria pensylwańska (Parietaria pensylvanica), rdest szczawiolistny typowy (Polygonum lapathifolium ssp. lapathifolium), płesznik czerwonkowy (Pulicaria dysenterica), szczaw żółty (Rumex patientia), szczaw rozpierzchły (Rumex thyrsiflorus), Salvia aethiopis, lepnica dwudzielna (Silene dichotoma), lepnica francuska (Silene gallica), stulisz nadwołżański (Sisymbrium wolgense), ożanka czosnkowa (Teucrium scordium), krowiziół zbożowy (Gypsophila vaccaria), przetacznik obcy (Veronica peregrina ssp. peregrina), rzepień pospolity (Xanthium strumarium)
i uzupełnienia fotografii: łoboda długolistna (Atriplex oblongifolia), bodziszek syberyjski (Geranium sibiricum ssp. sibiricum), sałata kompasowa (Lactuca serriola), wilczypieprz roczny (Thymelaea passerina)

• nowe gatunki w atlasie z fotografiami Marka Malickiego: dzwonek brodaty (Campanula barbata), dzwonek karkonoski (Campanula bohemica ssp. bohemica), rzeżucha rezedolistna (Cardamine resedifolia), świetlik maleńki (Euphrasia minima), skalnica śnieżna (Saxifraga nivalis)
i uzupełnienia fotografii: gnidosz sudecki (Pedicularis sudetica), przetacznik alpejski (Veronica alpina),

• nowe gatunki w atlasie z fotografiami Zygmunta Dajdoka: włosienicznik pędzelkowaty (Batrachium penicillatum), rzeżucha drobnokwiatowa (Cardamine parviflora), rdestnica podługowata (Potamogeton polygonifolius),

• nowe gatunki w atlasie z fotografiami Pawła Pawlikowskiego: podejźrzon wirginijski (Botrychium virginianum), turzyca życicowa (Carex loliacea)

• uzupełnienie fotografii Agnieszki Kreitschitz: krwawnik kowniatkolistny (Achillea crithmifolia)

Specjalne podziękowanie dla Jerzego Kruka za zorganizowanie dodawanych wyżej ilustracji oraz uwagi.

• nowy gatunek z fotografiami Piotra Sikorskiego: dąb omszony (Quercus pubescens)

• opisy użytkowe kilkunastu roślin ozdobnych

7.11.2011

• nowe gatunki w atlasie z fotografiami Piotra Kobierskiego: próchniczek błotny (Aulacomnium palustre), turzyca drobna (Carex demissa), centuria nadobna (Centaurium pulchellum), przytulia wydłużona (Galium elongatum), kiksja oszczepowata (Kickxia elatine), wywłócznik okółkowy (Myriophyllum verticillatum), wgłębka wodna (Riccia fluitans), wgłębik pływający (Ricciocarpos natans)
i uzupełnienia fotografii: krwawnik kichawiec (Achillea ptarmica), dąbrówka kosmata (Ajuga genevensis), czosnek winnicowy (Allium vineale), wyczyniec czerwonożółty (Alopecurus aequalis), skrytek polny (Aphanes arvensis), zawciąg pospolity wydłużony (Armeria maritima ssp. elongata), bylica polna (Artemisia campestris), owsica omszona (Avenula pubescens), potocznik wąskolistny (Berula erecta), stokłosa żytnia (Bromus secalinus), rzęśl hakowata (Callitriche hamulata), turzyca tęga (Carex bigelowii ssp. rigida), turzyca wiosenna (Carex caryophyllea), turzyca niby-lisia (Carex cuprina), turzyca dwustronna (Carex disticha), turzyca sina (Carex flacca), turzyca bagienna (Carex limosa), turzyca prosowa (Carex paniculata), turzyca wczesna (Carex praecox), turzyca Reichenbacha (Carex pseudo-brizoides), turzyca ściśniona (Carex spicata), turzyca pęcherzykowata (Carex vesicaria), turzyca lisia (Carex vulpina), śledziennica naprzeciwlistna (Chrysosplenium oppositifolium), czartawa pospolita (Circaea lutetiana), ostrożeń łąkowy (Cirsium rivulare), szczwół plamisty (Conium maculatum), ponikło igłowate (Eleocharis acicularis), kruszczyk błotny (Epipactis palustris), wrzosiec bagienny (Erica tetralix), wilczomlecz drobny (Euphorbia exigua), bodziszek gołębi (Geranium columbinum), bodziszek porozcinany (Geranium dissectum), łyszczec polny (Gypsophila muralis), okrężnica bagienna (Hottonia palustris), wroniec widlasty (Huperzia selago), kosaciec syberyjski (Iris sibirica), sit ostrokwiatowy (Juncus acutiflorus), brodawnik różnoowockowy (Leontodon taraxacoides), jastrun właściwy (Leucanthemum vulgare), namulnik brzegowy (Limosella aquatica), ślaz piżmowy (Malva moschata), bniec czerwony (Melandrium rubrum), zagorzałek wiosenny (Odontites verna), kropidło piszczałkowate (Oenanthe fistulosa), seradela drobna (Ornithopus perpusillus), długosz królewski (Osmunda regalis), kokoryczka wielokwiatowa (Polygonatum multiflorum), paprotka zwyczajna (s.l.) (Polypodium vulgare), pięciornik rozścielony (Potentilla anglica), pięciornik gęsi (Potentilla anserina), jaskier sardyński (Ranunculus sardous), Rhinanthus angustifolius, szczaw nadmorski (Rumex maritimus), strzałka wodna (Sagittaria sagittifolia), skalnica ziarenkowata (Saxifraga granulata), czarcikęs łąkowy (Succisa pratensis), kozłek lekarski (Valeriana officinalis), roszpunka ząbkowana (Valerianella dentata), przetacznik wodny (Veronica catenata), Veronica longifolia, przetacznik macierzankowy (Veronica serpyllifolia), fiołek psi (Viola canina)
• nowy gatunek w atlasie z fotografiami Marcina Sulwińskiego — turzyca darniowa (Carex cespitosa)
• opisy użytkowe kolejnych kilkudziesięciu roślin ozdobnych; przejrzane i uzupełnione rośliny okrywowe; kilka ulepszeń „nawigacji ogrodowej” w atlasie, w tym służących nie wchodzeniu sobie w drogę „ścieżek botanika i ogrodnika” — te zmiany będą jeszcze kontynuowane


• szczególne podziękowania dla Michała Smoczyka za uwagi i liczne korekty nomenklatoryczne

30.10.2011

• uzupełnienia z fotografiami Piotra Sikorskiego: judaszowiec południowy (Cercis siliquastrum), porównanie — wiśnia karłowata (Cerasus fruticosa) i śliwa tarnina (Prunus spinosa)
• opisy użytkowe kolejnych kilkudziesięciu krzewów i drzew; przejrzany i uzupełniony artykuł o zimoodporności,

23.10.2011

• nowe gatunki w atlasie

(new species) z fotografiami Dariusza Tlałki: paprotnica sudecka (Cystopteris sudetica), widlicz Zeillera (Diphasiastrum zeilleri)
i uzupełnienia fotografii: zanokcica skalna (Asplenium trichomanes), nerecznica Borrera (Dryopteris borreri), nerecznica górska (Dryopteris expansa);
rysunki przekroju pędu: Equisetum xlitorale, Equisetum xtrachyodon

• opisy użytkowe: jodła (Abies) (i niektóre jej gatunki), sosna (Pinus) (i jej gatunki), amorfa krzewiasta (Amorpha fruticosa), berberys (Berberis) (i gatunki), krajowe drzewiaste brzoza (Betula), buk zwyczajny (Fagus sylvatica), bukszpan zwyczajny (Buxus sempervirens), runianka japońska (Pachysandra terminalis), choina (Tsuga) (i gatunki), daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii)
• podziękowania za korektę dla: Roberta Puchalskiego (niejasny odsyłacz w skorowidzu dla mlecz)

18.10.2011

• nowe gatunki w atlasie z fotografiami Artura Pliszko: żabieniec trawolistny (Alisma gramineum), rzęśl jesienna (Callitriche autumnalis), dzwonek rapunkuł (Campanula rapunculus), Epilobium xsubhirsutum, bodziszek syberyjski (Geranium sibiricum ssp. sibiricum), jastrzębiec wysoki (Hieracium piloselloides), rdestnica szczeciolistna (Potamogeton friesii), pięciornik rozścielony (Potentilla anglica), Salix xdasyclados, gwiazdnica grubolistna (Stellaria crassifolia), gwiazdnica długolistna (Stellaria longifolia)
i uzupełnienie: mięta zielona (Mentha spicata)

• uzupełnienia: pyleniec pospolity (Berteroa incana) (opis, fot.), Brassicaceae-K (część klucza)
• uzupełnienia: przymiotno białe północne (Erigeron annuus ssp. septentrionalis) (fot.)
• opis użytkowy gatunków z rodzaju cyprysik (Chamaecyparis), uzupełnienie strony żywopłot

15.10.2011

• nowe gatunki w atlasie z fotografiami Artura Pliszko: turzyca oścista (Carex atherodes), jastrzębiec Schultesa (Hieracium schultesii), rdestnica błyszcząca (Potamogeton rutilus), fiołek mokradłowy (Viola stagnina)

• uzupełnienia: przymiotno białe typowe (Erigeron annuus ssp. annuus) (opis, fot.), przymiotno białe północne (Erigeron annuus ssp. septentrionalis) (opis, fot.), przymiotno białe (Erigeron annuus) (opis, klucz), Erigeron annuus ssp. annuus - ssp. septentrionalis, przymiotno (Erigeron) (część klucza), krąg Erigeron annuus (Phalacroloma) (opis, klucz), przymiotno gałęziste (Erigeron ramosus) (opis)
• dziękuję Andreas Herrmann za korektę fotografii i fotografie goździka wąskopłatkowego (Dianthus leptopetalus)
• dziękuję Jerzemu Krukowi za uwagi do niektórych fiołków

10.10.2011

• uzupełnienia: selery węzłobaldachowe (Apium nodiflorum) (opis, fot., uwagi z wizji lokalnej stanowiska), potocznik wąskolistny (Berula erecta) (opis, fot.), Apium nodiflorum - Berula erecta (zestawienie cech kluczowych obu gatunków i wskazówki do oznaczania)
• uzupełnienia: śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera) (fot.)
• dziękuję Romanowi Rysiowi za przewodnictwo i wycieczkę w okolicach Żar

5.10.2011

• tablica (przygotowana przez Piotra Sikorskiego) porównująca krajowych przedstawicieli rodziny rzęsowate (Lemnoideae)
• uzupełnienia: Prunus (klucz), śliwa domowa (Prunus domestica) (klucz do podgatunków), śliwa wiśniowa (Prunus cerasifera) (opis, fot.), skrócone opisy kilku taksonów śliw

3.10.2011

• nowy gatunek w atlasie — szarłat prosty (Amaranthus powellii) (opis, fot.), rozszerzenie klucza szarłat (Amaranthus), skrócone opisy gatunków z kompleksu Amaranthus hybridus; szarłat szorstki (Amaranthus retroflexus) (fot.)
• klucz do dymnica (Fumaria), dymnica różowa (Fumaria schleicheri) (opis), dymnica pospolita typowa (Fumaria officinalis ssp. officinalis) (fot.), skrócone opisy kilku pozostałych gatunków rodzaju
• klucz do ślazówka (Lavatera), ślazówka turyngska (Lavatera thuringiaca) (opis, fot.), ślazówka letnia (Lavatera trimestris) (opis, fot.)
• klucz do malwa (Alcea), malwa różowa (Alcea rosea) (opis, fot.), skrócone opisy pozostałych gatunków rodzaju
• uzupełnienie fotografii: ślaz zaniedbany (Malva neglecta), ślaz dziki (Malva sylvestris), łoboda błyszcząca (Atriplex nitens), kielisznik zaroślowy (Calystegia sepium)

25.9.2011

• uzupełnienia: ślazowate (Malvaceae) (opis, klucz), ślaz (Malva) (opis, klucz), ślaz zaniedbany (Malva neglecta) (opis), ślaz dziki (Malva sylvestris) (opis), skrócone opisy kilku innych gatunków z tej rodziny

18.9.2011

• uzupełnienia: klon (Acer) (klucz, opis), klon jawor (Acer pseudoplatanus) (opis, foto), skrócone opisy kilku innych gatunków klonów

15.9.2011

• uzupełnienia: czeremcha (Padus) (klucz, opis), czeremcha późna (Padus serotina) (opis, foto), czeremcha zwyczajna (Padus avium) (skrócony opis), czeremcha skalna (Padus petraea) (skrócony opis)
• uzupełnienia: nawłoć (Solidago) (uzupełnienia), nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis) (opis, foto), nawłoć późna (Solidago gigantea) (foto), nawłoć najwyższa (Solidago altissima) (skrócony opis, uwagi)

29.8.2011

• uzupełnienia: chaber driakiewnik (Centaurea scabiosa) (opis, fot.), chaber (Centaurea) (klucz), gruszynka jednostronna (Orthilia secunda) (opis, fot.), gruszyczkowate (Pyrolaceae) (klucz)

23.8.2011

• uzupełnienia: Epilobium ciliatum (opis, fot.), wierzbownica błotna (Epilobium palustre) (opis, fot.), wierzbownica (Epilobium) (uzupełnienia klucza, podział klucza na części), gwiazdnica błotna (Stellaria palustris) (opis, fot.), gwiazdnica (Stellaria) (podział klucza na części)
• zmiana układu strony gatunków: blok „ekologiczne liczby wskaźnikowe” został właczony do bloku „Występowanie”; ma to na celu poprawę czytelności i estetyki strony, zwłaszcza na stronach z dużą liczbą fotografii

11.8.2011

• uzupełnienia: karbieniec pospolity (Lycopus europaeus) (opis, fot.), pałka (Typha) (opis, klucz), pałka szerokolistna (Typha latifolia) (opis, fot.), wierzba uszata (Salix aurita) (fot.)

2.7.2011

• uzupełnienia: Salix fragilis Salix alba (nowa strona), wierzba biała (Salix alba) (fot.), wierzba krucha (Salix fragilis) (fot.), wierzba purpurowa (Salix purpurea) (fot.), wierzba wiciowa (Salix viminalis) (fot.), wierzba trójpręcikowa (Salix triandra) (fot.)

15.6.2011

• uzupełnienia: koniczyna (Trifolium) (uzupełnienia klucza), Trifolium zolte drobne, koniczyna różnoogonkowa (Trifolium campestre), koniczyna drobnogłówkowa (Trifolium dubium), lucerna nerkowata (Medicago lupulina)

• dziękuję Jerzemu Krukowi za kilka uwag korektorskich

12.6.2011

• uzupełnienia fotografii: klon polny (Acer campestre), grab pospolity (Carpinus betulus), dąb burgundzki (Quercus cerris), koniczyna łąkowa (Trifolium pratense), wyka ptasia (Vicia cracca)

10.6.2011

• uzupełnienia: komonica (Lotus) (klucz, skrócony opis) i skrócone opisy gatunków tego rodzaju; modernizacja najwyższego poziomu klucza do bobowatych (Fabaceae)

• modernizacja kluczy: lucerna (Medicago), wyka (Vicia)

5.6.2011

• nowe taksony z fotografiami Jarosława Makowskiego na stronach: Abies chensiensis, jodła syryjska (Abies cilicica), jodła numidyjska (Abies numidica), Acmella oleracea, Arabis aubrietoides, obrazki włoskie (Arum italicum), czojsia trójlistkowa (Choisya ternata), słonecznica (Delosperma congestum), Lamium orvala, mazus rozłogowy (Mazus reptans), Muscari muscarimi, oriksa japońska (Orixa japonica), babka jajowata (Plantago ovata), różowiec biały (Rhodotypos scandens), tulipan Klusjusza (Tulipa clusiana),

Campanula thyrsoides, bożykwiat Meada (Dodecatheon meadia), wilczomlecz Griffitha (Euphorbia griffithii), bodziszek popielaty (Geranium cinereum), bodziszek plamisty (Geranium maculatum), lewizja liścieniowa (Lewisia cotyledon), Magnolia xbrooklynensis, Nasa triphylla, piwonia Delavaya (Paeonia delavayi), piwonia lekarska (Paeonia officinalis), piwonia obca (Paeonia peregrina), Pancratium illyricum, Pittosporum brevicalyx, Rosa gymnocarpa, Rosa xpteragonis, trochodendron araliowaty (Trochodendron aralioides), Trollius asiaticus, Tulipa sprengeri,

Asarina procumbens, chiastofil naprzeciwlistny (Chiastophyllum oppositifolium), Cryptotaenia japonica,

Philadelphus xvirginalis, Saxifraga xandrewsii, Thymus longicaulis

i uzupełnienia: jodła hiszpańska (Abies pinsapo), czerniec gronkowy (Actaea spicata), ukwap babkolistny (Antennaria plantaginifolia), rumian rzymski (Anthemis nobilis), gęsiówka orzęsiona (Arabis blepharophylla), wieżyczka gładka (Arabis glabra), piaskowiec górski (Arenaria montana), zawciąg pospolity (Armeria maritima), jarzmianka większa (Astrantia major), Aubrieta xcultorum, berberys zwyczajny (Berberis vulgaris), brunnera wielkolistna (Brunnera macrophylla), przewiercień długolistny (Bupleurum longifolium), pięknotka Bodiniera (Callicarpa bodinieri), kielisznik zaroślowy (Calystegia sepium), turzyca japońska (Carex morrowii), głowocis chiński (Cephalotaxus fortunei), dereń kwiecisty (Cornus florida), dereń Nuttalla (Cornus nuttallii), leszczyna długookrywowa (Corylus maxima), kaningamia chińska (Cunninghamia lanceolata), szczodrzeniec purpurowy (Cytisus purpureus), palecznik chiński (Decaisnea fargesii), Epimedium xversicolor, rannik zimowy (Eranthis hyemalis), wełnianka pochwowata (Eriophorum vaginatum), trzmielina brodawkowata (Euonymus verrucosa), gunnera olbrzymia (Gunnera manicata), ciemiernik wschodni (Helleborus orientalis), magnolia purpurowa (Magnolia liliflora), Magnolia xsoulangiana, porostnica wielokształtna (agg.) (Marchantia polymorpha), bobrek trójlistkowy (Menyanthes trifoliata), parrocja perska (Parrotia persica), paulownia omszona (Paulownia tomentosa), floks szydlasty (Phlox subulata), sosna plamistokora (Pinus bungeana), pierwiosnek omączony (Primula farinosa), Primula xpubescens, sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris), krwiściąg mniejszy (Sanguisorba minor), santolina cyprysikowata (Santolina chamaecyparissus), czwórczak kalifornijski (Torreya californica), ifejon jednokwiatowy (Ipheion uniflorum),

bergenia orzęsiona (Bergenia ciliata), żywiec cebulkowy (Dentaria bulbifera), wilczomlecz błękitnawy Wulfena (Euphorbia characias ssp. wulfenii), wilczomlecz pstry (Euphorbia epithymoides), fenkuł włoski (Foeniculum vulgare), bodziszek czerwony (Geranium sanguineum), glediczja trójcierniowa (Gleditsia triacanthos), Helianthemum xhybridum, dziurawiec rogownicowaty (Hypericum cerastoides), orzech czarny (Juglans nigra), ambrowiec amerykański (Liquidambar styraciflua), tulipanowiec amerykański (Liriodendron tulipifera), tulejnik amerykański (Lysichiton americanus), magnolia drzewiasta (Magnolia acuminata), kocimiętka groniasta (Nepeta racemosa), gruszynka jednostronna (Orthilia secunda), piwonia krzewiasta (Paeonia suffruticosa), piwonia delikatna (Paeonia tenuifolia), Platycarya strobilacea, rezeda żółta (Reseda lutea), ciemiężyk białokwiatowy (Vincetoxicum hirundinaria), słodlin chiński (Wisteria sinensis),

orlik pospolity (Aquilegia vulgaris), aronia czarna (Aronia melanocarpa), marzanka barwierska (Asperula tinctoria), pokrzyk wilcza jagoda (Atropa bella-donna), wełnianeczka alpejska (Baeothryon alpinum), wełnianeczka darniowa (Baeothryon cespitosum), bartsja alpejska (Bartsia alpina), drżączka średnia (Briza media), stokłosa bezostna (Bromus inermis), grab pospolity (Carpinus betulus), buławnik czerwony (Cephalanthera rubra), janowczyk skrzydlaty (Genistella sagittalis), lak pospolity (Cheiranthus cheiri), leszczyna turecka (Corylus colurna), pigwa pospolita (Cydonia oblonga), żmijowiec zwyczajny (Echium vulgare), pszonak nadobny (Erysimum pulchellum), gryka zwyczajna (Fagopyrum esculentum), kruszyna pospolita (Frangula alnus), przytulia okrągłolistna (Galium rotundifolium), przytulia hercyńska (Galium saxatile), janowiec barwierski (Genista tinctoria), sit sztywny (Juncus squarrosus), len zwyczajny (Linum usitatissimum), tojeść gajowa (Lysimachia nemorum), miodownik melisowaty (Melittis melissophyllum), gruszycznik jednokwiatowy (Moneses uniflora), bliźniczka psia trawka (Nardus stricta),

czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum), parzydło leśne (Aruncus sylvestris), turzyca gwiazdkowata (Carex echinata), turzyca sina (Carex flacca), turzyca pospolita (Carex nigra), buławnik wielkokwiatowy (Cephalanthera damasonium), świerząbek orzęsiony (Chaerophyllum hirsutum), naparstnica żółta (Digitalis lutea), przytulia okrągłolistna (Galium rotundifolium), goryczka siedmiodzielna (Gentiana septemfida), bodziszek czerwony (Geranium sanguineum), kosmatka polna (Luzula campestris), wszewłoga górska (Meum athamanticum), bazylia pospolita (Ocimum basilicum), zaraza niebieska (Orobanche purpurea), proso zwyczajne (Panicum miliaceum), gnidosz rozesłany (Pedicularis sylvatica), jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius), tłustosz pospolity typowy (Pinguicula vulgaris ssp. vulgaris), kokoryczka okółkowa (Polygonatum verticillatum), pięciornik złoty (Potentilla aurea), gołek białawy (Pseudorchis albida), rezeda żółta (Reseda lutea), jeżyna pachnąca (Rubus odoratus), szczaw alpejski (Rumex alpinus), karmnik rozesłany (Sagina procumbens), psianka słodkogórz (Solanum dulcamara), czyściec wielkokwiatowy (Stachys grandiflora), czyściec prosty (Stachys recta), śnieguliczka biała (Symphoricarpos albus), ożanka górska (Teucrium montanum), macierzanka ogrodowa (Thymus hybridus), macierzanka tymianek (Thymus vulgaris), przetacznik polny (Veronica arvensis), przetacznik bobowniczek (Veronica beccabunga), przetacznik goryczkowaty (Veronica gentianoides)

• uzupełnienia fotografii Jerzego Kruka: turzyca leśna (Carex sylvatica), ponikło austriackie (Eleocharis austriaca)

28.5.2011

• uporządkowanie strony kukułka (Dactylorhiza), opis, klucz, kukułka plamista (Dactylorhiza maculata s.l.) klucz, kukułka szerokolistna (Dactylorhiza majalis s.l.) klucz, kukułka bzowa (Dactylorhiza sambucina)
• parę zdań o polskiej nazwie storczyk samiczy (Orchis morio)

19.5.2011

• modernizacja części fitosocjologicznej atlasu; różne drobne zmiany; opis Ass.Sphagno squarrosi-Alnetum

17.5.2011

• modernizacja części fitosocjologicznej atlasu; kolejne uzupełnienie nazw polskich syntaksonów; dodanie kilkudziesięciu synonimów i kilku syntaksonów, opis Ass.Ribeso nigri-Alnetum
• dla ostatnio dodanych opisów zbiorowisk dodano informację o stałości występowania w zdjęciu fitosocjologicznym poszczególnych gatunków, także tych nie wchodzących do diagnozy zespołu; na stronie gatunków jest analogiczne odniesienie wskazujące na stałość występowania w konkretnych syntaksonach

13.5.2011

• modernizacja części fitosocjologicznej atlasu; na pierwszy ogień uzupełnienie nazw polskich syntaksonów z klasy Cl.Vaccinio-Piceetea, opis Ass.Leucobryo-Pinetum, opis Ass.Peucedano-Pinetum
• wystąpienia nazw syntaksonów w tekście atlasu teraz z polską nazwą (o ile taka jest określona)

8.5.2011

• nowe strony z fotografiami Jerzego Kruka: kuklik rozesłany (Geum reptans), jaskier lodnikowy (Ranunculus glacialis), skalnica odgiętolistna (Saxifraga retusa ssp. retusa), traganek zwisłokwiatowy (Astragalus penduliflorus), dzwonek Scheuchzera (Campanula scheuchzeri), kostrzewa karpacka (Festuca carpatica), szarota Hoppego (Gnaphalium hoppeanum), jastrzębiec kosmaty (Hieracium villosum),
szarłat wyniosły (Amaranthus cruentus), aster lancetowaty (Aster lanceolatus), aster drobnokwiatowy (Aster parviflorus), dziewięćsił pośredni (Carlina intermedia), dziewięćsił długolistny (Carlina longifolia), chaber pannoński (Centaurea pannonica), komosa czerwonawa (Chenopodium rubrum), szyplin zielny (Dorycnium herbaceum), przymiotno białe północne (Erigeron annuus ssp. septentrionalis), wełnianka delikatna (Eriophorum gracile), świetlik błękitny (Euphrasia coerulea), przytulia szorstkoowockowa (Galium pumilum), groszek wielkoprzylistkowy (Lathyrus pisiformis), pszeniec polski (Melampyrum polonicum), mokrzyca szczeciolistna (Minuartia setacea), żurawina drobnolistkowa (Oxycoccus microcarpus), wiechlina styryjska (Poa stiriaca), pięciornik omszony (Potentilla pusilla), włosienicznik Baudota (Batrachium baudotii), Ranunculus serpens ssp. nemorosus, skalnica mchowata (Saxifraga bryoides), skalnica darniowa bazaltowa (Saxifraga moschata ssp. basaltica), nawłoć najwyższa (Solidago altissima), ostnica powabna (Stipa pulcherrima), przetacznik pokrzywolistny (Veronica urticifolia)
i uzupełnienia fotografii na stronach: naradka tępolistna (Androsace obtusifolia), rzeżucha gorzka Opiza (Cardamine amara ssp. opizii), rzeżusznik tatrzański (Cardaminopsis neglecta), warzucha tatrzańska (Cochlearia tatrae), kostrzewa niska (Festuca airoides), kostrzewa barwna (Festuca picta), kosmatka gajowa (Luzula luzuloides), skalnica jastrzębcowata (Saxifraga hieracifolia), lepnica bezłodygowa (Silene acaulis), chaber alpejski (Centaurea alpestris), świetlik tatrzański (Euphrasia tatrae), szarota drobna (Gnaphalium supinum), saussurea alpejska (Saussurea alpina), urdzik karpacki (Soldanella carpatica), urdzik węgierski (Soldanella hungarica), urdzik górski (Soldanella montana),
bylica pontyjska (Artemisia pontica), aster nowobelgijski (Symphyotrichum novi-belgii), łoboda błyszcząca (Atriplex nitens), uczep zwisły (Bidens cernua), uczep zwodniczy (Bidens connata), uczep amerykański (Bidens frondosa), uczep trójlistkowy (Bidens tripartita), chaber austriacki (Centaurea phrygia), rogownica polna (Cerastium arvense), rogownica skupiona (Cerastium glomeratum), rogownica pospolita (Cerastium holosteoides), rogownica pięciopręcikowa (Cerastium semidecandrum), komosa wielonasienna (Chenopodium polyspermum), komosa wzniesiona (Chenopodium strictum), ostrożeń warzywny (Cirsium oleraceum), pępawa różyczkolistna (Crepis praemorsa), grzebienica pospolita (Cynosurus cristatus), ponikło jednoprzysadkowe (Eleocharis uniglumis), przymiotno białe typowe (Erigeron annuus ssp. annuus), wełnianka wąskolistna (Eriophorum angustifolium), wełnianka szerokolistna (Eriophorum latifolium), przytulia czepna (Galium aparine), manna mielec (Glyceria maxima), manna fałdowana (Glyceria notata), jastrzębiec Lachenala (Hieracium lachenalii), niecierpek himalajski (Impatiens glandulifera), len austriacki (Linum austriacum), pszeniec gajowy (Melampyrum nemorosum), możylinek mchowaty (Moehringia muscosa), rukiew wodna (Nasturtium officinale), zapłonka brunatna (Nonea pulla), żurawina błotna (Oxycoccus palustris), mozga trzcinowata (Phalaris arundinacea), sosna Banksa (Pinus banksiana), Pinus xrhaetica, wiechlina spłaszczona (Poa compressa), rdestnica trawiasta (Potamogeton gramineus), pięciornik wiosenny (Potentilla neumanniana), Potentilla xsubarenaria, starzec wąskolistny (Senecio erucifolius), starzec polny (Senecio integrifolius), nawłoć późna (Solidago gigantea), mlecz polny (Sonchus arvensis), mlecz zwyczajny (Sonchus oleraceus), przetacznik Dillena (Veronica dillenii)

• nowe strony: krwawnik kowniatkolistny (Achillea crithmifolia) (fot. Agnieszka Kreitschitz), mieczyk błotny (Gladiolus paluster) (fot. Witold Berdowski), gnidosz sudecki (Pedicularis sudetica) (fot. Ewa Szczęśniak), rozchodnik owłosiony (Sedum villosum) (fot. Krystyna Pender), przetacznik stokrotkowy (Veronica bellidioides) (fot. Ewa Szczęśniak)
i uzupełnienia fotografii na stronach: uwroć wodna (Crassula aquatica) (fot. Zygmunt Dajdok), dichostylis Michela (Dichostylis micheliana) (fot. Zygmunt Dajdok)
Dziękuję autorom zdjęć. Specjalne podziękowanie dla Jerzego Kruka za zebranie ilustracji oraz uwagi.

• uzupełnienia fotografii Wojciecha Paula na stronie: nadwodnik okółkowy (Elatine alsinastrum)

• nowe strony z fotografiami Michała Smoczyka: rzepień kolczasty (Xanthium spinosum)
i uzupełnienia fotografii na stronach: selery węzłobaldachowe (Apium nodiflorum), bylica draganek (Artemisia dracunculus), bugenwilla gładka (Bougainvillea glabra), cedr atlaski (Cedrus atlantica), Epilobium ciliatum, goryczka krzyżowa (Gentiana cruciata), goryczuszka czeska (Gentianella bohemica), łubin trwały (Lupinus polyphyllus), rukiew drobnolistna (Nasturtium microphyllum), Pinus xrhaetica, wiechlina Chaixa (Poa chaixii), granatowiec właściwy (Punica granatum), szczaw wodny (Rumex aquaticus), jeżogłówka najmniejsza (Sparganium minimum), barwinek pospolity (Vinca minor)

• uzupełnienia fotografii Adama Makowskiego na stronach: wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris), ostrożeń krótkołodygowy (Cirsium acaule), widlicz alpejski (Diphasiastrum alpinum), wrzosiec bagienny (Erica tetralix), widłak goździsty (Lycopodium clavatum), widliczka ostrozębna (Selaginella selaginoides), niebielistka trwała (Swertia perennis)

• nowe strony z fotografiami Jarosława Makowskiego: Achillea ×serrata, czyścica wielkokwiatowa (Clinopodium grandiflorum), turzyca rozsunięta (Carex divulsa ssp. divulsa), turzyca najeżona (Carex pairae), turzyca cienista (Carex umbrosa), powojnik pachnący (Clematis flammula), cymbalaria blada (Cymbalaria pallida), diascja (Diascia vigilis), lobularia nadmorska (Lobularia maritima), Thunbergia battiscombei, Wisteria frutescens
i uzupełnienia fotografii na stronach: czosnek purpurowy (Allium atropurpureum), zawciąg jałowcolistny (Armeria juniperifolia), bukszpan zwyczajny (Buxus sempervirens), turzyca biała (Carex alba), turzyca drżączkowata (Carex brizoides), turzyca siwa (Carex canescens), turzyca Davalla (Carex davalliana), turzyca sztywna (Carex elata), turzyca długokłosa (Carex elongata), turzyca sina (Carex flacca), turzyca owłosiona (Carex hirta), turzyca ptasie łapki (Carex ornithopoda), turzyca zajęcza (Carex ovalis), turzyca blada (Carex pallescens), turzyca prosowata (Carex panicea), turzyca prosowa (Carex paniculata), turzyca skąpokwiatowa (Carex pauciflora), turzyca zwisła (Carex pendula), turzyca pigułkowata (Carex pilulifera), turzyca rzadkokłosa (Carex remota), turzyca filcowata (Carex tomentosa), buławnik czerwony (Cephalanthera rubra), janowczyk skrzydlaty (Genistella sagittalis), powojnik pnący (Clematis vitalba), konwalia majowa (Convallaria majalis), irga czarna (Cotoneaster niger), cymbalaria bluszczykowata (Cymbalaria muralis), goździk siny (Dianthus gratianopolitanus), dziurawiec barwierski (Hypericum androsaemum), dziurawiec kielichowaty (Hypericum calycinum), mydleniec wiechowaty (Koelreuteria paniculata), złotokap zwyczajny (Laburnum anagyroides), szanta zwyczajna (Marrubium vulgare), dziewięciornik błotny (Parnassia palustris), parczelina trójlistkowa (Ptelea trifoliata), żankiel zwyczajny (Sanicula europaea), skalnica okrągłolistna (Saxifraga rotundifolia)

• nowa strona i uzupełnienia z fotografiami Piotra Kobierskiego (także na stronach powiązanych zbiorowisk): płaszczeniec marszczony (Buckiella undulata), ponikło wielołodygowe (Eleocharis multicaulis), wywłócznik kłosowy (Myriophyllum spicatum), tujowiec tamaryszkowaty (Thuidium tamariscinum), pływacz krótkoostrogowy (Utricularia ochroleuca)

• uzupełnienia z fotografiami Krzysztofa Ciesielskiego: naradka tępolistna (Androsace obtusifolia), rutewnik jaskrowaty (Callianthemum coriandrifolium), obuwik pospolity (Cypripedium calceolus), goryczka przeźroczysta (Gentiana frigida), kuklik rozesłany (Geum reptans), listera jajowata (Listera ovata), storczyk kukawka (Orchis militaris), gnidosz okółkowy (Pedicularis verticillata), jaskier lodnikowy (Ranunculus glacialis), skalnica mchowata (Saxifraga bryoides), skalnica naprzeciwlistna (Saxifraga oppositifolia), starzec pomarańczowy (Senecio aurantiacus), starzec główkowaty (Senecio capitatus), storczyca kulista (Traunsteinera globosa), przetacznik alpejski (Veronica alpina)

• nowa strona z fotografiami Roberta Puchalskiego: koniczyna łubinowata (Trifolium lupinaster)
i uzupełnienia fotografii na stronach: buławnik czerwony (Cephalanthera rubra), głowienka pospolita (Prunella vulgaris), mlecz polny (Sonchus arvensis), czarcikęsik Kluka (Succisella inflexa), dziewanna fioletowa (Verbascum phoeniceum)

• nowe strony z fotografiami Marka Argenta: arizema amurska (Arisaema amurense), arizema żółta (Arisaema flavum), krokus uprawny (Crocus sativus), poziewnik miękkowłosy (Galeopsis pubescens), Gentiana affinis, funkia babkowata (Hosta plantaginea), pinelia trójlistkowa (Pinellia ternata)
i uzupełnienia fotografii na stronach: kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum), obrazki wschodnie typowe (Arum orientale ssp. orientale), czermień błotna (Calla palustris), dzwonek brzoskwiniolistny (Campanula persicifolia)

• nowe strony z fotografiami Anny Łoś: czosnek karatawski (Allium karataviense), łyszczec rogownicowaty (Gypsophila cerastioides), Lychnis xarkwrightii
i uzupełnienia fotografii na stronie piaskowiec górski (Arenaria montana)

• nowa strona z fotografiami Marka Mazura: kruszczyk Greutera (Epipactis greuteri)

• nowa strona z fotografiami Marka Olszyckiego: Scorzonera austriaca

• nowe strony z fotografiami Tomasza Jagielskiego: świerk ajański (Picea jezoensis), sosna kłująca (Pinus pungens), Viburnum xpragense
i uzupełnienia fotografii na stronach: jodła kaukaska (Abies nordmanniana), strączyn żółty (Cladrastis kentukea), wiciokrzew tatarski (Lonicera tatarica), żółtnica pomarańczowa (Maclura pomifera), chmielograb europejski (Ostrya carpinifolia), sosna Jeffreya (Pinus jeffreyi), mamutowiec olbrzymi (Sequoiadendron giganteum)

• nowe strony z fotografiami Waldemara Szarańca: Dactylorhiza incarnata x maculata, Dactylorhiza incarnata x majalis, Dactylorhiza maculata x majalis
i uzupełnienia fotografii na stronach: kukułka bałtycka (Dactylorhiza baltica), kukułka Fuchsa (Dactylorhiza fuchsii), kukułka krwista (Dactylorhiza incarnata), kukułka plamista typowa (Dactylorhiza maculata ssp. maculata), Dactylorhiza majalis, kukułka zaniedbana (Dactylorhiza praetermissa), kruszczyk szerokolistny (Epipactis helleborine), kruszczyk błotny (Epipactis palustris), storzan bezlistny (Epipogium aphyllum), tajęża jednostronna (Goodyera repens), gnieźnik leśny (Neottia nidus-avis)

• uzupełnienia (fot.): klon pospolity (Acer platanoides), dereń jadalny (Cornus mas), złoć łąkowa (Gagea pratensis), narcyz trąbkowy (Narcissus pseudonarcissus), przetacznik perski (Veronica persica),
• uzupełnienia: wierzba trójpręcikowa (Salix triandra) (opis i fot.), wierzba purpurowa (Salix purpurea) (fot.)

Specjalne podziękowania dla Michała Smoczyka za liczne uwagi korektorskie (głównie tyczące cytatów i nomenklatury).

Łącze na którym jest udostępniona Pełna Wersja zwiększa szybkość o 25%. Kolejne modernizacje w celu zwiększenia płynności dostępu są w przygotowaniu.

12.4.2011

Zamknięcie wydania "Wiosna 2011" dla subskrybentów atlasu na płycie DVD (ostatnie takie wydanie). Zmiany w stosunku do 3. marca 2011 to drobne retusze. Kolejne duże uaktualnienie wersji on-line jest planowane za miesiąc - szczegóły w poprzednim komunikacie.

3.4.2011

• uzupełnienia (opis i fot.): wierzba biała (Salix alba), wierzba krucha (Salix fragilis), wierzby drzewiaste duże (Salix duze) (klucz), Salix xsepulcralis, Salix xpendulina, wierzba babilońska (Salix babylonica), Salix babylonica cv. Crispa, Salix babylonica cv. Tortuosa, Salix xerythroflexuosa
• uzupełnienia: wierzba iwa (Salix caprea), wierzba szara (Salix cinerea), wierzba uszata (Salix aurita), wierzba purpurowa (Salix purpurea)
• uzupełnienia: złoć żółta (Gagea lutea), śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis), barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi), lulek czarny (Hyoscyamus niger), jemioła pospolita (Viscum album)

Kilka słów o najbliższych planach. Obecne rozszerzenie jest ostatnim przed wysyłką, w drugiej połowie kwietnia, wersji "wiosna 2011" na płycie dla subskrybentów. Przed samą wysyłką, w okolicy 15 kwietnia, będzie jeszcze jedna wersja atlasu z drobnymi retuszami i poprawkami. Kolejne duże rozszerzenia będą miały miejsce od drugiej połowy maja, ± wg schematu realizowanego w ostatnich miesiącach.

Na wersji płytowej Wiosna 2011 kończy się edycja atlasu na płycie DVD. Jest to spowodowane dwoma grupami przyczyn - technicznymi i organizacyjnymi. Techniczne, ważniejsze, to rychłe wyczerpanie się wolnego miejsca na płycie DVD oraz związane z tą formą ograniczenia możliwości dodawania programowej, interaktywnej funkcjonalności. Organizacyjne, to kłopotliwość i czasochłonność przygotowania i wysyłki kolejnych wersji płytowych. Czas wolę angażować w większym stopniu w rozwój treści atlasu, niż w zabiegi wokół finansowania sprzedażą DVD projektu atlasu. W związku z szerokim wkroczeniem Internetu "pod strzechy" i przebiegającą właśnie rewolucją w dostępie do niego z urządzeń podręcznych, zakładam że jeśli jeszcze nie dzisiaj, nie dla każdego i nie wszędzie, to już niedługo on-line będzie opcją z wyboru dla niemal każdego. Olbrzymią przewagą trybu on-line jest dostęp do najlepszej, aktualnej wersji atlasu; nie trzeba czekać do następnego roku na kolejne wydanie płytowe.

Wersja atlasu na płycie DVD, wg. stanu projektu z połowy kwietnia 2011r., będzie jeszcze przez jakiś czas dostępna. Nie przewiduję w przyszłości wydania kolejnej uaktualnionej wersji płytowej.

28.3.2011

• uzupełnienia (opis i fot.): włosienicznik wodny s.l. (Batrachium aquatile s.l.), włosienicznik (Batrachium) (klucz), włosienicznik tarczowaty (Batrachium peltatum), włosienicznik wodny (Batrachium aquatile) (opis), dziękuję Jerzemu Krukowi za motywację do przygotowania tych uzupełnień
• uzupełnienia: jaskier różnolistny (Ranunculus auricomus), jaskier kaszubski (Ranunculus cassubicus), wierzba szara (Salix cinerea), wierzba uszata (Salix aurita)

26.3.2011

• uzupełnienia (opis i fot.): jaskier różnolistny (Ranunculus auricomus), Ranunculus sect. Auricomus, wierzba szara (Salix cinerea), wierzba uszata (Salix aurita), wierzba (Salix) (część klucza)
• dziękuję Joannie Zalewskiej-Gałosz i Piotrowi Kobierskiemu za korektę włosienicznika wodnego (Batrachium aquatile) i włosienicznika tarczowatego (Batrachium peltatum)

21.3.2011

• uzupełnienia (opis i fot.): turzyca brzegowa (Carex riparia), turzyca błotna (Carex acutiformis), turzyca zaostrzona (Carex gracilis), turzyca pospolita (Carex nigra)

18.3.2011

• uzupełnienia (opis i fot.): świetlik łąkowy (Euphrasia rostkoviana), świetlik (Euphrasia) (opis, uwagi o oznaczaniu i część klucza), trędownikowate (Scrophulariaceae) (opis, część klucza), cymbalaria bluszczykowata (Cymbalaria muralis)
• uzupełnienia (opis i fot.): perłówka kolorowa (Melica picta), perłówka zwisła (Melica nutans), perłówka (Melica) (opis, część klucza)

12.3.2011

• uzupełnienia (opis i fot.): wilczomlecz sztywny (Euphorbia serrulata), wilczomlecz szerokolistny (Euphorbia platyphyllos), wilczomlecz (Euphorbia) (uzupełnienia klucza), Euphorbia-miodniki-nie-rogate (uzupełnienia klucza)
• uzupełnienia (opis i fot.): komosa wielonasienna (Chenopodium polyspermum), komosa wzniesiona (Chenopodium strictum) (dziękuję Jerzemu Krukowi za korektę)

8.3.2011

• nowe strony: wilczomlecz błyszczący (Euphorbia lucida)

• uzupełnienia (opis i fot.): wilczomlecz lancetowaty (Euphorbia esula), wilczomlecz rózgowaty (Euphorbia virgata) (opis, ilustracje i korekta), Euphorbia xpseudovirgata, wilczomlecz sosnka (Euphorbia cyparissias) (fot.), wilczomlecz błotny (Euphorbia palustris) (uwagi), Euphorbia-miodniki-rogate (klucz)
• modyfikacja układu stron opakowujących fotografie; najważniejsze zmiana to lepsza prezentacja wersji fotografii XXL w przypadku gdy nie mieści się w ramach standardowej szerokości strony atlasu

28.2.2011

• nowe strony: komosa wzniesiona (Chenopodium strictum) (opis i fot.), rozwój włośnicy sinej (Setaria pumila siewka)

• uzupełnienia (opis i fot.): olszewnik kminkolistny (Selinum carvifolia), Apiaceae-biale-bez-pokryw (część klucza)
• uzupełnienia (opis i fot.): włośnica sina (Setaria pumila), włośnica (Setaria) (klucz)
• uzupełnienia (fot.): komosa biała (s.str.) (Chenopodium album s.str.), komosa drobnolistna (Chenopodium striatiforme), chwastnica jednostronna (Echinochloa crus-galli), rdest plamisty (Polygonum persicaria), rdest szczawiolistny gruczołowaty (Polygonum lapathifolium ssp. pallidum), rozwój rdestu gruczołowatego (Polygonum lapathifolium ssp. pallidum siewka), szalej jadowity (Cicuta virosa), chroszcz nagołodygowy (Teesdalea nudicaulis), barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi)

22.2.2011

• nowe strony: rozwój portulaki pospolitej (Portulaca oleracea siewka), rozwój chroszcza nagołodygowego (Teesdalea nudicaulis siewka)

• uzupełnienia (opis i fot.): psianka słodkogórz (Solanum dulcamara), chroszcz nagołodygowy (Teesdalea nudicaulis), portulaka pospolita (Portulaca oleracea), szalej jadowity (Cicuta virosa), wrzos zwyczajny (Calluna vulgaris), śliwa tarnina (Prunus spinosa)
• uzupełnienia (opis i fot.): widłakowce (Lycopodiales) (klucz, notki), widłakowate (Lycopodiaceae) (klucz, notki), widłak goździsty (Lycopodium clavatum)
• uzupełnienia (opis i fot.): trzęślica modra (Molinia caerulea), trzęślica trzcinowata (Molinia arundinacea) (opis), trzęślica modra (agg.) (Molinia caerulea agg.), śmiałek darniowy (Deschampsia caespitosa), śmiałek (Deschampsia) (opis i klucz)
• uzupełnienia (fot.): komosa biała (s.str.) (Chenopodium album s.str.), komosa sina (Chenopodium glaucum), Conyza canadensis siewka, rozwój rdestu gruczołowatego (Polygonum lapathifolium ssp. pallidum siewka),

14.2.2011

• nowe strony: rozwój szaroty błotnej (Gnaphalium uliginosum siewka), rozwój sporka polnego (Spergula arvensis siewka), rozwój pokrzywy zwyczajnej (Urtica dioica siewka)

• uzupełnienia (opis i fot.): szarota błotna (Gnaphalium uliginosum), pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) (opis, fot.)
• uzupełnienia (opis i fot.): sporek polny (Spergula arvensis) (opis, fot., klucz do niższych taksonów), sporek (Spergula) (klucz), sporek wiosenny (Spergula morisonii) (opis skrócony)
• uzupełnienia (opis i fot.): trzęślica modra (Molinia caerulea), trzęślica trzcinowata (Molinia arundinacea) (opis), trzęślica modra (agg.) (Molinia caerulea agg.), śmiałek darniowy (Deschampsia caespitosa), śmiałek (Deschampsia) (opis i klucz)

8.2.2011

• nowe strony: rozwój komosy białej (Chenopodium album siewka), rozwój komosy siniej (Chenopodium glaucum siewka), rozwój niezapominajki górskiej (Myosotis nemorosa siewka)

• uzupełnienia (opis i fot.): komosa (Chenopodium) (część klucza), komosa biała (agg.) (Chenopodium album agg.) (opis i klucz), komosa biała (s.str.) (Chenopodium album s.str.), komosa sina (Chenopodium glaucum), komosa olbrzymia (Chenopodium giganteum) (notka), komosa wielkolistna (Chenopodium hybridum) (fot.), chwastnica jednostronna (Echinochloa crus-galli) (fot.), niezapominajka górska (Myosotis nemorosa) (fot.), rdest plamisty (Polygonum persicaria) (fot.)

2.2.2011

• nowe strony: rdest szczawiolistny gruczołowaty (Polygonum lapathifolium ssp. pallidum), rozwój rdestu gruczołowatego (Polygonum lapathifolium ssp. pallidum siewka), rdest szczawiolistny (Polygonum lapathifolium agg.), rozwój rdestu plamistego (Polygonum persicaria siewka), rozwój babki zwyczajnej (Plantago major siewka), rozwój babki wielonasiennej (Plantago intermedia siewka), rozwój wilczomlecza obrotnego (Euphorbia helioscopia siewka), Euphorbia xpseudovirgata

• uzupełnienia (opis i fot.): babka zwyczajna (Plantago major), babka wielonasienna (Plantago intermedia), babka (Plantago) (część klucza)
• uzupełnienia (opis i fot.): rdest plamisty (Polygonum persicaria), rdest (Polygonum) (część klucza)
• uzupełnienia (opis i fot.): wilczomlecz obrotny (Euphorbia helioscopia), wilczomlecz (Euphorbia) (modernizacja klucza)
• uzupełnienia (fot.): rozwój nawłoci późnej (Solidago gigantea siewka), Conyza canadensis siewka, rozwój chwastnicy jednostronnej (Echinochloa crus-galli siewka), pszonak drobnokwiatowy (Erysimum cheiranthoides), rozwój szczawiu tępolistnego (Rumex obtusifolius siewka),

Dziękuję Michałowi Smoczykowi za kolejną porcję korekt i uwag, w szczególności dotyczących Euphorbia xpseudovirgata.

24.1.2011

• nowe strony: rozwój przetacznika polnego (Veronica arvensis siewka), rozwój rumianku pospolitego (Chamomilla recutita siewka)

• uzupełnienia (opis i fot.): przetacznik polny (Veronica arvensis), przetacznik (Veronica) (klucz do głównych grup), przetacznik wczesny (Veronica praecox) (opis)
• uzupełnienia (opis i fot.): rumianek pospolity (Chamomilla recutita), rumianek (szeroko ujęty) (Matricaria s.l.) (porównanie gatunków), maruna bezwonna (Matricaria perforata) (opis), Matricaria maritima (opis)
• uzupełnienia (opis i fot.): miłka drobna (Eragrostis minor)

• uzupełnienia (fot.): palusznik krwawy (Digitaria sanguinalis), żółtlica owłosiona (Galinsoga ciliata)

17.1.2011

• nowe strony: rozwój palusznika krawego (Digitaria sanguinalis siewka),
• od teraz częściej będą dodawane fotografie o charakterze „planszy poglądowej”, tj. z umieszczonymi na nich objaśnieniami i/lub schematami — pierwsze tego typu przy kłoskach niżej uzupełnianych traw

• uzupełnienia: palusznik krwawy (Digitaria sanguinalis) (opis), palusznik nitkowaty (Digitaria ischaemum), uzupełnienia słowników

• uzupełnienia (fot.): chwastnica jednostronna (Echinochloa crus-galli), szarłat szorstki (Amaranthus retroflexus), wierzbownica rózgowata (Epilobium obscurum), żółtlica owłosiona (Galinsoga ciliata)

12.1.2011

• nowe strony: rozwój szczawiu kędzierzawego (Rumex crispus siewka), rozwój szczawiu tępolistnego (Rumex obtusifolius siewka), rozwój nawłoci późnej (Solidago gigantea siewka), Conyza canadensis siewka, rozwój łobody błyszczącej (Atriplex nitens siewka), rozwój wiechliny rocznej (Poa annua siewka)

• uzupełnienia: nawłoć (Solidago) (klucz), nawłoć późna (Solidago gigantea) (opis, fot.), nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis) (opis), konyza kanadyjska (Conyza canadensis) (opis)
• uzupełnienia: wiechlina (Poa) (opis), wiechlina roczna (Poa annua) (opis, fot.)

• uzupełnienia (fot.): szarłat szorstki (Amaranthus retroflexus), łoboda błyszcząca (Atriplex nitens), palusznik krwawy (Digitaria sanguinalis), żółtlica drobnokwiatowa (Galinsoga parviflora), rozwój żółtlicy owłosionej (Galinsoga ciliata siewka), wierzbownica rózgowata (Epilobium obscurum), rozwój pszonaka drobnokwiatowego (Erysimum cheiranthoides siewka), jasnota różowa (Lamium amplexicaule), jasnota purpurowa (Lamium purpureum), szczaw kędzierzawy (Rumex crispus), gwiazdnica pospolita (Stellaria media), gwiazdnica zaniedbana (Stellaria neglecta), gwiazdnica pospolita agg. (Stellaria media agg.)

2.1.2011

• nowe strony: atlas chwastów, atlas siewek chwastów oraz atlas nasion i owoców chwastów

• nowe strony: rozwój pszonaka drobnokwiatowego (Erysimum cheiranthoides siewka), rozwój rzodkiewnika pospolitego (Arabidopsis thaliana siewka), rozwój jasnoty różowej (Lamium amplexicaule siewka), rozwój jasnoty purpurowej (Lamium purpureum siewka), rozwój chwastnicy jednostronnej (Echinochloa crus-galli siewka), rozwój szarłatu szorstkiego (Amaranthus retroflexus siewka), rozwój gwiazdnicy pospolitej (Stellaria media siewka), rozwój wierzbownicy rózgowatej (Epilobium obscurum siewka), rozwój żółtlicy drobnokwiatowej (Galinsoga parviflora siewka), rozwój żółtlicy owłosionej (Galinsoga ciliata siewka)

• uzupełnienia: żółtlica drobnokwiatowa (Galinsoga parviflora) (opis i fot.), żółtlica owłosiona (Galinsoga ciliata) (opis i fot.), żółtlica (Galinsoga) (opis i klucz), jasnota różowa (Lamium amplexicaule) (fot.), jasnota purpurowa (Lamium purpureum) (fot.)
• uzupełnienia: wierzbownica rózgowata (Epilobium obscurum) (opis i fot.), wierzbownica drobnokwiatowa (Epilobium parviflorum) (opis), wierzbownica (Epilobium) (część klucza, opis, wskazówki do oznaczania)
• uzupełnienia: gwiazdnica pospolita (Stellaria media) (opis i fot.), gwiazdnica pospolita agg. (Stellaria media agg.) (klucz), gwiazdnica (Stellaria), gwiazdnica gajowa (Stellaria nemorum) (opis), kościenica wodna (Myosoton aquaticum) (opis)
• uzupełnienia: szarłat szorstki (Amaranthus retroflexus) (opis i fot.), szarłat (Amaranthus) (część klucza)
• uzupełnienia: pszonak drobnokwiatowy (Erysimum cheiranthoides) (opis i fot.), pszonak (Erysimum) (część klucza)

• na stronie gatunku informacja o zbiorowiskach roślinnych przeniesiona do sekcji Występowanie; kilka drobnych retuszy układu strony
Dziękuję Michałowi Smoczykowi za porcję korekt i uwag.