Liście odziomkowe zdecydowanie różne od liści łodygowych — liście łodygowe siedzące, dłoniasto podzielone na równowąskie łatki; liście odziomkowe mają blaszkę niepodzieloną, nerkowatą lub podzieloną na szerokie łatki.
Wskutek powszechnego występowanie w tej grupy rozmnażania na drodze apomiksji wytworzyło się w okresie polodowcowym szereg różniących się pomiędzy sobą populacji, zarówno w obrębie szeroko ujętych (podanych niżej) gatunków, jak i zacierających granice pomiędzy nimi. Analogicznie jak jest to w rodzajach mniszek (Taraxacum), jastrzębiec (Hieracium) czy malina, jeżyna (Rubus), sprawiają one trudność w oznaczaniu i wyodrębnia się szereg drobnych gatunków lub grupuje w kilka szeroko ujętych gatunków.
U nasady łodygi znajduje się kilka (1-4(5)) liści przekształconych w błoniaste pochwy oraz 1-2(5) normalnie wykształcone liście odziomkowe o brzegu piłkowano-karbowanym, rzadko trójdzielne lub trójsieczne.
Nasada łodygi ze szczątkowymi bezblaszkowymi pochwami liściowymi, wąskimi, szybko odpadającymi.
Liści odziomkowych 2-5(6). Zawsze 1 lub 2 o blaszce niepodzielonej, brzegiem karbowano-ząbkowanej, pozostałe wcinane 1/3-2/3 od brzegu na 3 (rzadziej 5) odcinków, karbowano-ząbkowanych lub nieco wcinanych.