Aster diplostephioides
Aster diplostephioides
Aster diplostephioides
Felicia amelloides (felicja gawędkowa)

wymagania i uprawa

Wymaga stanowiska słonecznego. Gleba żyzna, próchniczna, lekka, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, dobrze znosi suszę; odczyn lekko kwaśny (pH 6).

space

Można też przechować rośliny mateczne przez zimę, w widnym, chłodnym (ok. 10°C) pomieszczeniu. W lutym lub marcu, po uruchomieniu wegetacji, pobiera się sadzonki pędowe wyłamywane z piętką. Ukorzenia się je w temperaturze ok. 20°C. Wierzchołek pędu można uszczknąć dla lepszego rozkrzewienia. W okresie letniego kwitnienia, usuwanie przekwitłych kwiatostanów wraz z całą szypułą, przedłuża kwitnienie i znacząco poprawia wygląd.

space

🌱 Sadzenie, wysiew, rozmnażanie:

wysiew nasion do gruntu
wysiew nasion na rozsadę

właściwości i zastosowanie

wymagania uprawowe Felicia amelloides (felicja gawędkowa)
Takson uprawiany, nie ujęty w czekliście. [491]
🌱
Bylina pochodząca z Kraju Przylądkowego (Południowa Afryka), gdzie porasta piaszczyste obszary wydmowe. U nas uprawiana w ogrodach z rozsady lub z siewu wprost do gruntu albo z sadzonek pobranych z zimowanych w pomieszczeniu roślin matecznych. Rośliny 20-40 cm wysokości i tyleż szerokości, bogato rozgałęziające się.

space

Na rabatę kwiatową, do wypełniania pustych przestrzeni po wiosennych bylinach cebulowych, w ogrodach skalnych. Można też uprawiać w pojemnikach.

nomenklatura, etymologia ℹ️

poznanie znaczenia i pochodzenia nazwy ułatwia jej zapamiętanie
Felicia amelloides (L.) Voss [🔉 *o·i·des]Agathaea coelestris · Aster capensis [🔉 as·ter *](pl) felicja gawędkowa
-form-(is,is,e); -oid-e-(us,a,um); -morphus (suff.) — przyrostki nadające znaczenie -postaciowy, -kształtny;
· końcówka -form- (lat. forma - kształt, postać), a dla wyrazów z greki końcówka -oid- (gr. eidos ειδος - rodzaj, postać), dodawana do rdzenia rzeczowników tworzy przymiotnik oznaczający "posiadanie podobnej formy, kształtu, wyglądu, charakteru" np. fili‑form-is (nitkowaty), pyri-form-is (gruszowaty), disc-oid-eus (dyskowaty);
· tego rodzaju znaczenie daje też grecki przyrostek -morf- z gr. μορφη (wygląd, kształt, postać)
· daje ten sam efekt słowotwórczy co człon ‑at‑, np. pectin-at-us, czasem obie cząstki słowotwórcze są łączone w jednym wyrazie, np. pectin‑at‑i‑form-is (grzebieniasty, grzebieniokształtny); to samo lub podobne znaczenie przymiotników uzyskuje się końcówkami -(al/ar/os/at/ic)-
· np. jajowaty - ovatus = ovalis = oviformis = ovoideus
literatura · references
specyfikacja literatury jest widoczna na szerszym ekranie 🛈
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji