takson uprawiany, nie ujęty w czekliście 2002 [24]

Felicia amelloides (L.) Voss

felicja gawędkowa
Agathaea coelestris · Aster capensis
Aster diplostephioides
23.07.2009, ogród botaniczny; copyright © by Jacek Soboń
Aster diplostephioides
Aster diplostephioides
Felicia amelloides (felicja gawędkowa)

wymagania i uprawa

Wymaga stanowiska słonecznego. Gleba żyzna, próchniczna, lekka, przepuszczalna, umiarkowanie wilgotna, dobrze znosi suszę; odczyn lekko kwaśny (pH 6).

space

Można też przechować rośliny mateczne przez zimę, w widnym, chłodnym (ok. 10°C) pomieszczeniu. W lutym lub marcu, po uruchomieniu wegetacji, pobiera się sadzonki pędowe wyłamywane z piętką. Ukorzenia się je w temperaturze ok. 20°C. Wierzchołek pędu można uszczknąć dla lepszego rozkrzewienia. W okresie letniego kwitnienia, usuwanie przekwitłych kwiatostanów wraz z całą szypułą, przedłuża kwitnienie i znacząco poprawia wygląd.

space

właściwości i zastosowanie

kolor kwiatów
Bylina pochodząca z Kraju Przylądkowego (Południowa Afryka), gdzie porasta piaszczyste obszary wydmowe. U nas uprawiana w ogrodach z rozsady lub z siewu wprost do gruntu albo z sadzonek pobranych z zimowanych w pomieszczeniu roślin matecznych. Rośliny 20-40 cm wysokości i tyleż szerokości, bogato rozgałęziające się.

space

Na rabatę kwiatową, do wypełniania pustych przestrzeni po wiosennych bylinach cebulowych, w ogrodach skalnych. Można też uprawiać w pojemnikach.

Grupy użytkowe: kwiaty jednoroczne wysiewane do gruntu · kwiaty jednoroczne z rozsady · kwiaty letnie zimowane w pomieszczeniach · do uprawy w pojemnikach · do ogrodu skalnego · wysokość 20-40 cm · kwitnienie: 7-10