drzewa i krzewy na żywopłoty
wybrane krzewy i drzewa na żywopłoty formowane i nieformowane
wybrane krzewy i drzewa na żywopłoty formowane
wybrane krzewy i drzewa na żywopłoty nieformowane
żywopłot
Żywopłot definiuje się niejako we własnej nazwie. Jest to żywy płot. Żywy, bo utworzony z żywych organizmów — roślin. Płot, bo jego podstawową, pierwotną, funkcją jest odgradzanie lub wyznaczanie terenu. Spełnia tę rolę tak samo jak metalowy parkan, drewniany płoty lub mur ale często jest tańszy w wykonaniu i ma właściwości których nieożywiona materia nie posiada. W różnych okresach roku może różnie wyglądać dzięki barwie liści, kwiatów, owoców lub kory. Jest częścią przyrody, miejscem gniazdowania np. ptaków.
Ze względu na swoją główną funkcję wyróżnia się różne rodzaje żywopłotów: żywopłoty ochronne, żywopłoty ozdobne i żywopłoty użytkowe.
żywopłot obronny
żywopłot ochronny
Funkcje żywopłotu ochronnego (a właściwie ozdobnej osłony), ograniczone do kilku letnich i jesiennych miesięcy, mogą też spełniać niektóre rośliny jednoroczne lub byliny; patrz żywopłot z kwiatów.
Jeśli stosowane są niskie kwiaty, to tego rodzaju rozwiązania zbliżają się charakterem do obwódek.
żywopłot ozdobny
Oprócz tej funkcji może też (czasem przy pewnych kompromisach) spełniać inne funkcje, zwykle ochronne.
Wśród żywopłotów ozdobnych można wyróżnić jako specjalne grupy: żywopłoty zimozielone, żywopłoty obwódkowe.
żywopłot wiecznie zielony (żywopłot zimozielony)
Dzięki temu mogą spełniać swoją funkcję ochronną, jako osłona, przez cały rok. Często są też szczególnie dekoracyjne.
żywopłot obwódkowy
Zwykle są tworzone przez niewysoki pas krzewów, wyznaczają granicę np. trawnika lub rabaty. Przy ścieżkach chronią przed schodzeniem z zaprojektowanego chodnika i wydeptywaniem „dzikich ścieżek”.
żywopłot użytkowy
Przykłady to żywopłoty z morwy białej (Morus alba) dla pozyskiwania liści jako karmy dla gąsienic jedwabników, żywopłoty z koszykarskich gatunków i odmian wierzb (Salix) jako źródło wikliny, żywopłoty krzewów z miododajnymi lub pyłkodajnymi kwiatami jako pożytek pszczeli.
żywopłot formowany
żywopłot nieformowany
Trzeba mieć na względzie, że przycinanie krzewów będzie silnie ograniczało kwitnienie w żywopłocie formowanym. Efekt daje tu głównie jego forma i masa oraz charakter liści.
Żywopłot w którym nie prowadzi się intensywnego przycinania do formy to żywopłot nieformowany (tj. swobodnie rosnący). Można uzyskiwać efekt także kwiatami i owocami oraz cechami pokroju użytych krzewów.