drzewa i krzewy na żywopłoty

Żywopłot jest trwałą formą ogrodową, mogącą funkcjonować nawet przez dziesiątki lat. Dlatego należy dobrze przemyśleć i zaplanować jego wykonanie.
Specyficznym rodzajem żywopłotu są żywopłoty z pnączy. W przeciwieństwie do prawdziwego żywopłotu, który sam w sobie jest skończoną konstrukcją, żywopłot pnączowy składa się on z dwóch elementów konstrukcyjnych — podpory dla pnączy (może być nim istniejący płot — ogrodzenie) i z samych roślin.

wybrane krzewy i drzewa na żywopłoty formowane i nieformowane

liście sezonowe
zimozielone lub częściowo zimozielone
objaśnienie skrótów

wybrane krzewy i drzewa na żywopłoty formowane

liście sezonowe
zimozielone lub częściowo zimozielone
objaśnienie skrótów

wybrane krzewy i drzewa na żywopłoty nieformowane

liście sezonowe
zimozielone lub częściowo zimozielone
objaśnienie skrótów

żywopłot

Żywopłot jest tworzony przez posadzone w zwartym szpalerze (zazwyczaj) krzewy lub drzewa nadających się tego celu gatunków. Przeważnie jest regularnie przycinany do określonej formy.
Żywopłoty powstały z naturalnej ludzkiej potrzeby wydzielania i obrony jakiegoś terytorium przed wejściem ludzi lub zwierząt.

Żywopłot definiuje się niejako we własnej nazwie. Jest to żywy płot. Żywy, bo utworzony z żywych organizmów — roślin. Płot, bo jego podstawową, pierwotną, funkcją jest odgradzanie lub wyznaczanie terenu. Spełnia tę rolę tak samo jak metalowy parkan, drewniany płoty lub mur ale często jest tańszy w wykonaniu i ma właściwości których nieożywiona materia nie posiada. W różnych okresach roku może różnie wyglądać dzięki barwie liści, kwiatów, owoców lub kory. Jest częścią przyrody, miejscem gniazdowania np. ptaków.

Ze względu na swoją główną funkcję wyróżnia się różne rodzaje żywopłotów: żywopłoty ochronne, żywopłoty ozdobne i żywopłoty użytkowe.

żywopłot obronny

Żywopłot obronny jest prawdopodobnie najwcześniejszą odmianą żywopłotu. Spełnia rolę bariery nie do przejścia dla wroga lub zwierząt zagrażających dobytkowi lub plonom.

żywopłot ochronny

Żywopłoty spełniają też funkcję ochrony przed hałasem, wiatrem lub kurzem. Mogą ocieniać określone strefy ogrodu. Najczęściej po prostu osłaniają prywatny teren przed niepożądanym wzrokiem, zaspokajając potrzebę prywatności i intymności.

Funkcje żywopłotu ochronnego (a właściwie ozdobnej osłony), ograniczone do kilku letnich i jesiennych miesięcy, mogą też spełniać niektóre rośliny jednoroczne lub byliny; patrz żywopłot z kwiatów.

Jeśli stosowane są niskie kwiaty, to tego rodzaju rozwiązania zbliżają się charakterem do obwódek.

żywopłot ozdobny

Funkcją żywopłotu ozdobnego jest dekoracja krajobrazu. Spełniają tę rolę dzięki ozdobnym kwiatom, owocom, liściom. Czasem barwnej korze lub ciekawej formie krzewów. Jeśli ozdobę mają stanowić kwiaty lub owoce, to w pełni może ją realizować tylko żywopłot nieformowany, ponieważ cięcie znacznie ogranicza kwitnienie. Do pewnego stopnia można je poprawić w przypadku żywopłotów formowanych przez wykonywanie przycinania po kwitnieniu i zapewnieniu optymalnych warunków świetlnych krzewom żywopłotowym.

Oprócz tej funkcji może też (czasem przy pewnych kompromisach) spełniać inne funkcje, zwykle ochronne.

Wśród żywopłotów ozdobnych można wyróżnić jako specjalne grupy: żywopłoty zimozielone, żywopłoty obwódkowe.

żywopłot wiecznie zielony (żywopłot zimozielony)

Żywopłoty wiecznie zielone (żywopłoty zimozielone) formuje się z krzewów lub drzew, których liście trwają na roślinie przez kilka sezonów wegetacyjnych. Stąd tego rodzaju żywopłoty są ulistnione (zielone) także zimą.

Dzięki temu mogą spełniać swoją funkcję ochronną, jako osłona, przez cały rok. Często są też szczególnie dekoracyjne.

żywopłot obwódkowy

Żywopłoty obwódkowe to rodzaj żywopłotów ozdobnych których podstawową funkcją jest optyczne wydzielenie niewielkich terenów, czasem wyznaczanie krawędzi ornamentów większych kompozycji rabatowych lub alejek.

Zwykle są tworzone przez niewysoki pas krzewów, wyznaczają granicę np. trawnika lub rabaty. Przy ścieżkach chronią przed schodzeniem z zaprojektowanego chodnika i wydeptywaniem „dzikich ścieżek”.

żywopłot użytkowy

Podstawową funkcją żywopłotu użytkowego jest dostarczanie karmy, surowca lub pożytku pszczelego. Obecnie tego rodzaju żywopłoty rzadko się spotyka.

Przykłady to żywopłoty z morwy białej (Morus alba) dla pozyskiwania liści jako karmy dla gąsienic jedwabników, żywopłoty z koszykarskich gatunków i odmian wierzb (Salix) jako źródło wikliny, żywopłoty krzewów z miododajnymi lub pyłkodajnymi kwiatami jako pożytek pszczeli.

żywopłot formowany

żywopłot nieformowany

Jeśli żywopłot jest regularnie przycinany (cięty, strzyżony) do określonej formy to mamy do czynienia z żywopłotem formowanym. Najczęściej przycina się żywopłot do formy prostopadłościennej, do określonej wysokości i szerokości. Rzadziej (bo trudniej i pracochłonnie) można formować żywopłot w określone figury, najczęściej geometryczne. Gatunki używane na żywopłoty formowane muszą dobrze znosić cięcie, w szczególności muszą dobrze zagęszczać się po cięciu przez wypuszczanie nowych pędów bocznych, tak aby wypełniać powstałe luki. Istotne jest zwłaszcza aby przy po kolejnych cięciach nie następowało ogołocenie dolnych partii żywopłotu.

Trzeba mieć na względzie, że przycinanie krzewów będzie silnie ograniczało kwitnienie w żywopłocie formowanym. Efekt daje tu głównie jego forma i masa oraz charakter liści.

Żywopłot w którym nie prowadzi się intensywnego przycinania do formy to żywopłot nieformowany (tj. swobodnie rosnący). Można uzyskiwać efekt także kwiatami i owocami oraz cechami pokroju użytych krzewów.

ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji