atlas-roslin.pl

kwiaty letnie

kwiaty letnie (kwiaty jednoroczne, kwiaty sezonowe)

Na efekt ozdobny nie trzeba długo czekać — to kwestia dni lub tygodni a nie lat. Kwiaty letnie mają zwykle bardzo długi okres kwitnienia, znacznie dłuższy niż byliny.
Kwiaty letnie (kwiaty sezonowe) to kategoria użytkowa, pochodząca z praktyki ogrodniczej. To rośliny których walor ozdobny użytkuje się tylko przez jeden sezon wegetacyjny i co roku odnawia się w ogrodzie przez wysiew do grunt, rozsadę lub sadzonki.

Zaletą kwiatów letnich jest szybki efekt — nie trzeba, jak w przypadku większości bylin, czekać rok lub dłużej, na pełne kwitnienie.

Wydatek na realizację rabaty kwiatowej jest niski — rozsada kwiatów letnich jest znacznie tańsza niż bylin. Koszt wykonania rabaty jest wręcz znikomy dla kwiatów sianych wprost do gruntu — nasiona kosztują kilka złotych.

Kwiaty letnie dają nam dużą elastyczność aranżacji rabat — łatwo i tanio można w kolejnym roku odmienić układ gatunkowy i kolorystyczny rabaty kwiatowej. Można to zrobić nawet w ciągu tego samego sezonu np. inna kompozycja wiosenno-wczesnoletnia, inna na drugą połowę lata i jesień.

kwiaty jednoroczne wysiewane wprost do gruntu

Kwiaty letnie wysiewane wprost do gruntu. Wysiew wprost do gruntu oszczędza pracy przy przygotowaniu rozsady. Typowe gatunki z tej grupy to kwiaty pewniaki — wymagania mają umiarkowane i niemal zawsze dają pożądany efekt.
Wysiew wprost do gruntu jest dla wielu gatunków możliwy ale niepożądany jeśli znacznie opóźnia kwitnienie. Takie kwiaty lepiej uprawiać jest z rozsady.

kwiaty jednoroczne z rozsady

Kwiaty jednoroczne z rozsady. Zaletą kwiatów letnich z rozsady jest szybszy efekt — często kwitną już w maju lub czerwcu. Mniej też zachodu przy walce z chwastami.

rośliny mateczne zimowane w pomieszczeniach

Kwiaty ogrodowe zimowane w pomieszczeniach. Grupa kwiatów letnich dla których rośliny mateczne są zimowanych w pomieszczeniach. Na przedwiośniu z przechowywanych przez zimę egzemplarzy przygotowuje się rozsadę do wysadzenia wiosną na rabatach kwiatowych.
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji