| |||
|

Byliny o długim, cienkim, rozgałęziającym się kłączu i częściowo zimotrwalych liściach, w dole łodygi (lecz nie u samej nasady pędu) ±zebranych w różyczki.
Liście jajowate do eliptycznych, (1.5)2-3(3.5) cm długości i 1-2.5 cm szerokości; brzeg drobno karbowany lub ząbkowany; wierzchołek zaostrzony; skórzaste, jasnozielone, górą ze słabym połyskiem, spodem jaśniejsze, matowe; ogonek liściowy krótszy od blaszki. Na łodydze ponadto 2-5 łuski (zredukowane liście), jajowatolancetowate, ok. 5 mm długie, wpół obejmujące łodygę.
Kwiaty z szypułką 2-3 mm długości, drobniuteńko orzęsioną. Przysadki lancetowate, równej długości co szypułki kwiatów.
Korona owalna do prawie dzwonkowatej (4-5(6) mm długości i 3-5 mm średnicy). Płatki korony jajowate, 4-6 mm długości, zielonobiałe, zachodzą na siebie, brzegiem drobno ząbkowane.
Pylniki 1.3-1.7 mm długości, bez rożków, otwierają się dwoma otworami na szczycie, nieco wystają z korony; nitka pręcika przyrośnięta do samego szczytu pylnika, w nasadzie nierozszerzona, drobniuteńko orzęsiona. Szyjka słupka dłuższa od zalążni, 4-6 mm długości, znacznie wystaje ponad płatki, prosta lub nieco zgięta; znamię słupka tarczowato pięciopłatowate, wyraźnie, 2× szersze od słupka; u nasady szyjki słupka tarczka z 10 drobnych gruczołków nektarowych. Ziarna pyłku pojedyncze (nie zlepione w tetrady).
Kwitnienie od (maja)czerwca do lipca(sierpnia). Owoce dojrzewaja od lipca do września.
zmienność
Do rodzaju należy tylko ten jeden gatunek. W Polsce występuje w typowym podgatunku; inne (ujmowane czasem jako osobne gatunki) występują w północnej Europie, Azji i Ameryce Północnej.
występowanie



Częsta na terenie całego kraju.



wybrane okazy · selected collections ⇈

leg. Marek Snowarski
/Kościerzyna - Rybaki/

leg. Piotr Kobierski
/ok. Lubska, woj. lubuskie/

leg. Jarosław Makowski
/Niemcy Sigmaringen/

leg. Jacek Soboń
/Wisełka/