opis

Krzew o wyprostowanych pędach, wysokości 1.5 (2) m. Pędy cienkie, wiotkie, ciemnozielone, kanciaste lub żeberkowane, wyprostowane, rozgałęziające się pod ostrym kątem, rózgowato.
Liście na pędzie zróżnicowane; w górze zwykle pojedyncze, drobne, wąskoeliptyczne, siedzące; w dole pędu trójlistkowe, z ogonkiem do 12 mm długości; liście 5-20 mm długości; pod spodem przylegająco owłosione.
Kwiaty motylkowe, złocistożółte, duże 20-25 mm długości; wyrastają po jednym do trzech w kątach drobnych, lancetowatych podsadek, na ubiegłorocznych gałązkach. Szyjka słupka charakterystycznie skręcona w pętlę, co dobrze widać po zapyleniu. Żagielek szeroki, odgięty, okrągławy z wycięciem na szczycie. Kielich nagi, około 6 mm długości, szybko zasychający, dwuwargowy, górna z dwoma, dolna z trzema bardzo drobnymi ząbkami na szczycie.

Kwitnienie w końcu maja i w czerwcu.
Owocem jest silnie spłaszczony strąk; na szwach (na brzegu) silnie, gęsto, biało, odstająco owłosiony, poza tym nagi; dojrzały jest czarny, 4-5 cm długości, w upalne dni po wyschnięciu otwiera się samorzutnie, gwałtownie i z wyraźnym trzaskiem, rozrzucając przy tym liczne nasiona. Nasiona z elajosomem, eliptyczno-jajowate, spłaszczone, żółtawobrunatne, 3 mm długości.

Częsty. Widne lasy, wrzosowiska, wzgórza, na kwaśnych glebach piaszczystych.
W lasach podsiewany, poza tym krzew ozdobny oraz używany do umacniania wydm, skarp, nasypów.
Często spotykany na glebach piaszczystych, kwaśnych, w szczególności przy drogach i torach kolejowych.
Polsce znajduje się na wschodniej granicy zasięgu żarnowca miotlastego. Zimą zielone części pędów łatwo przemarzają stąd nie zimuje on dobrze w klimacie kontynentalnym. Zasieg naturalny trudno jest określić ponieważ jest często wysiewany w lasach na zimowy pokarm dla zwierząt, jest też sadzony jako krzew ozdobny i dla umacniania piaszczystych skarp lub dla rekultywacji terenów z kwaśną glebą.


wybrane okazy · selected collections ⇈

leg. Jacek Soboń
/Pogórze Kaczawskie. Okolice Wlenia/

leg. Jarosław Makowski
/Łeba/

leg. Barbara Łotocka

leg. Marek Snowarski
/Bukowina Sycowska, okolice/
właściwości i zastosowanie

Żarnowiec miotlasty jest chętnie sadzonym krzewem ozdobnym z kwiatów. W czasie kwitnienia (koniec maja i czerwiec) wygląda bardzo atrakcyjnie.
W krajach Europy o łagodniejszym klimacie w uprawie znajdują się liczne wrażliwe na mrozy odmiany ozdobne, różniące się między innymi barwą kwiatów które mogą być od białych, przez żółte i czerwonawe do brązowych.
Żarnowiec ma silny i głęboki system korzeniowy, jest dzięki temu odporny na suszę i nadaje się do umacniania lub rekultywacji terenów o luźnym i zakwaszonym podłożu - skarp, nasypów, wydm. Uwaga! Roślina trująca.
W ziołolecznictwie (nie ma w farmakopei) stosuje się Sarothamni herba (ziele żarnowca).
wymagania i uprawa
Wymagania (optimum rozwoju/konkurencyjności na naturalnych stanowiskach wg ekologicznych liczb wskaźnikowych): światło — pełne słońce • woda — gleba przeciętnie wilgotna • próchnica — gleba mineralno-próchnicza, zasobna w humus • ciepło — miejsce umiarkowanie chłodne także miejsce przeciętnie ciepłe • zwięzłość — gleba lekka, piaszczysta • żyzność — podłoże umiarkowanie żyzne
Wymaga gleb kwaśnych, piaszczystych. Nie znosi gleb zasadowych lub zasolonych. W mroźne zimy część nadziemna może całkowicie wymarzać, szybko jednak odbija z części podziemnych.
Rozmnaża się z nasion wysiewanych bezpośrednio na miejsce. Jeśli rozmnażany poza miejscem docelowym to wskazana jest produkcja w pojemnikach, jako że nie znosi dobrze przesadzania.