|
opis
Liście na pędzie zróżnicowane; w górze zwykle pojedyncze, drobne, wąskoeliptyczne, siedzące; w dole pędu trójlistkowe, z ogonkiem do 12 mm długości; liście 5-20 mm długości; pod spodem przylegająco owłosione.
Kwiaty motylkowe, złocistożółte, duże 20-25 mm długości; wyrastają po jednym do trzech w kątach drobnych, lancetowatych podsadek, na ubiegłorocznych gałązkach. Szyjka słupka charakterystycznie skręcona w pętlę, co dobrze widać po zapyleniu. Żagielek szeroki, odgięty, okrągławy z wycięciem na szczycie. Kielich nagi, około 6 mm długości, szybko zasychający, dwuwargowy, górna z dwoma, dolna z trzema bardzo drobnymi ząbkami na szczycie.
Owocem jest silnie spłaszczony strąk; na szwach (na brzegu) silnie, gęsto, biało, odstająco owłosiony, poza tym nagi; dojrzały jest czarny, 4-5 cm długości, w upalne dni po wyschnięciu otwiera się samorzutnie, gwałtownie i z wyraźnym trzaskiem, rozrzucając przy tym liczne nasiona. Nasiona z elajosomem, eliptyczno-jajowate, spłaszczone, żółtawobrunatne, 3 mm długości.
W lasach podsiewany, poza tym krzew ozdobny oraz używany do umacniania wydm, skarp, nasypów.
Polsce znajduje się na wschodniej granicy zasięgu żarnowca miotlastego. Zimą zielone części pędów łatwo przemarzają stąd nie zimuje on dobrze w klimacie kontynentalnym. Zasieg naturalny trudno jest określić ponieważ jest często wysiewany w lasach na zimowy pokarm dla zwierząt, jest też sadzony jako krzew ozdobny i dla umacniania piaszczystych skarp lub dla rekultywacji terenów z kwaśną glebą.
Różne parametry ekologiczne, z objaśnieniem - opisowym rozwinięciem tekstowym, są podane tekstem po zalogowaniu.
wybrane okazy · selected collections ⇈
właściwości i zastosowanie
W krajach Europy o łagodniejszym klimacie w uprawie znajdują się liczne wrażliwe na mrozy odmiany ozdobne, różniące się między innymi barwą kwiatów które mogą być od białych, przez żółte i czerwonawe do brązowych.
Żarnowiec ma silny i głęboki system korzeniowy, jest dzięki temu odporny na suszę i nadaje się do umacniania lub rekultywacji terenów o luźnym i zakwaszonym podłożu - skarp, nasypów, wydm. Uwaga! Roślina trująca.
W ziołolecznictwie (nie ma w farmakopei) stosuje się Sarothamni herba (ziele żarnowca).
wymagania i uprawa
Wymagania (optimum rozwoju/konkurencyjności na naturalnych stanowiskach wg ekologicznych liczb wskaźnikowych): światło — pełne słońce • woda — gleba przeciętnie wilgotna • próchnica — gleba mineralno-próchnicza, zasobna w humus • ciepło — miejsce umiarkowanie chłodne także miejsce przeciętnie ciepłe • zwięzłość — gleba lekka, piaszczysta • żyzność — podłoże umiarkowanie żyzne
Rozmnaża się z nasion wysiewanych bezpośrednio na miejsce. Jeśli rozmnażany poza miejscem docelowym to wskazana jest produkcja w pojemnikach, jako że nie znosi dobrze przesadzania.